11 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Niderland Krallığındakı Səfirliyi və Niderlandın iqlim elçisi Xayme de Börbon de Parmenin birgə təşkilatçılığı ilə bu ölkənin İqlim Siyasəti və Yaşıl İnkişaf Nazirliyində “COP29-da Niderland özəl sektoru üçün prioritetlər və imkanlar” mövzusunda konfrans keçirilmişdir.
Tədbirdə Niderlandın bərpaolunan enerji, iqlim, su, nəqliyyat, ərzaq təhlükəsizliyi və və dairəvi iqtisadiyyat sahələrində fəaliyyət göstərən şirkətlər, biznes assosiasiyaları, təqaüd fondları, bank nümayəndələri, habelə bir sıra dövlət qurumlarının (Xarici İşlər, İqlim Siyasəti və Yaşıl İnkişaf, İnfrastruktur və Su İdarəçiliyi, habelə Kənd Təsərrüfatı, Balıqçılıq, Ərzaq Təhlükəsizliyi və Təbiət nazirlikləri) nümayəndələrindən ibarət ümumilikdə 100-ə yaxın nümayəndə iştirak etmişdir. Tədbir iqlim elçisi Xayme de Börbonun moderatorluğu ilə baş tutmuşdur.
Tədbirin giriş hissəsində səfir Rəhman Mustafayev ölkəmizdə mövcud olan əlverişli invesitisiya mühiti, Niderland və Azərbaycan arasında ticarət-iqtisadi əlaqələrin mövcud vəziyyəti və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri, Niderland şirkətləri üçün fürsət və imkanlara dair geniş təqdimatla çıxış etmişç həmçinin COP29-un prioritetləri, Azərbaycanın təşəbbüsləri və iqlim strategiyası, yaşıl enerjiyə keçidlə bağlı son dövrlər həyata keçirilən layihələr, eləcə də Niderland şirkətləri üçün COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarına dair ətraflı məlumat vermişdir.
Daha sonra tədbir panel müzakirələr formatında davam etmişdir. Bu hissədə Niderlandın BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasında (UNFCCC) nümayəndə heyətinin rəhbəri çıxış edərək, mövcud vəziyyətə dair məlumat vermiş və COP29 sədrliyi tərəfindən aparılan uğurlu fəaliyyəti təqdir etmişdir. Panel müzakirələr zamanı həmçinin digər nümayəndələr təmsil etdikləri təşkilatın fəaliyyəti barədə təqdimatlar etmişdir.
Tədbirin gedişatında ILX Fondu, Sahibkarlığın İnkişafı Bankı (FMO), H2Offshore Engineering B.V və bir sıra digər şirkət nümayəndələri söz alaraq COP29 çərçivəsində əməkdaşlıq imkanlarına dair fikirlər səsləndirmişlər.
Konfransın sonuncu hissəsində Azərbaycan-Niderland ikitərəfli iqtisadi əməkdaşlıq əlaqələri, ölkəmizin COP29 sədrliyi, Niderlandın iqlim siyasətinə dair panelistlərə suallar ünvanlanmışdır.

On September 11, a conference titled "Priorities and Opportunities for the Private Sector of the Netherlands at COP29" was held at the Ministry of Climate Policy and Green Groüth of the Netherlands. The event was jointly organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of the Netherlands and the Climate Envoy of the Netherlands, Jaime de Bourbon de Parme.
The conference was attended by around 100 representatives from companies involved in renewable energy, climate, water, transport, food security, and the circular economy sectors in the Netherlands. Participants also included business associations, pension funds, bank representatives, and delegates from various government agencies, such as the Ministries of Foreign Affairs, Climate Policy and Green Growth, Infrastructure and Water Management, as well as Agriculture, Fisheries, Food Safety, and Nature. The event was moderated by Climate Envoy Jaime de Bourbon de Parme.
In the introductory part of the event, Ambassador Rahman Mustafayev delivered an extensive presentation on Azerbaijan's favorable investment environment, the current state of trade and economic relations between the Netherlands and Azerbaijan, and future cooperation prospects. He also discussed opportunities for Dutch companies and the priorities of COP29, highlighting Azerbaijan's climate strategy, recent green energy transition projects, and potential areas of collaboration for Dutch businesses within the COP29 framework.
The event then continued with panel discussions. The head of the Netherlands’ delegation to the UN Framework Convention on Climate Change (UNFCCC) provided an update on the current climate situation and commended the successful efforts of the COP29 presidency. Other panelists presented on the activities of the organizations they represented, contributing insights on the climate agenda.
During the event, representatives from the ILX Foundation, the Dutch Development Bank (FMO), H2Offshore Engineering B.V., and several other companies expressed their views on potential cooperation opportunities within COP29.
In the concluding part of the conference, panelists addressed questions regarding bilateral economic cooperation between Azerbaijan and the Netherlands, Azerbaijan's COP29 presidency, and the Netherlands' climate policy.