Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyinin Ballıqaya qətliamının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar bəyanatı
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Goranboy rayonunun Ballıqaya kəndində Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri tərəfindən dinc azərbaycanlılara qarşı törədilmiş qətliamdan 28 il keçir.
1992-ci ilin 28 avqust tarixində Ballıqayada törədilmiş qətliam nəticəsində aralarında 6 azyaşlı uşaq, o cümlədən 6 aylıq körpə və 93 yaşlı ahıl qadın da olmaqla, 24 nəfər azərbaycanlı mülki şəxs amansızlıqla qətlə yetirilib. Əksəriyyəti uşaqlar, qadınlar və qocalar olan qətlə yetirilmiş şəxslərin bəzilərinin meyidləri yandırılıb. Qətliam nəticəsində 3 azyaşlı uşaq hər iki valideynini itirib.
Ballıqaya qətliamı Ermənistan silahlı qüvvələrinin bundan əvvəl Xocavəndin Qaradağlı kəndində, Xocalı şəhərində, Kəlbəcərin Ağdaban kəndində Qarabağın azərbaycanlı əhalisini kompakt şəkildə məhv etmək məqsədi ilə törədilən silsilə kütləvi qırğın aktlarından biridir.
Azərbaycan Respublikasına qarşı davam edən təcavüz fonunda Ermənistan tərəfindən törədilmiş müharibə, insanlıq əleyhinə cinayətlər və soyqırımı aktları insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüququn, xüsusilə 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları, Soyqırım Cinayətinin Qarşısının alınması və Cəzalandırılması haqqında Konvensiya, Mülki və Siyasi Hüquqlar haqqında Beynəlxalq Pakt, İşgəncələrə və Digər Qəddar, Qeyri-insani, yaxud Ləyaqəti Alçaldan Davranış və Cəza növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiya, Uşaq Hüquqları haqqında Konvensiya və İnsan Hüquqlarının və Əsas Azadlıqların müdafiəsi haqqında Konvensiyanın ciddi şəkildə pozulmasıdır.
Xatırladırıq ki, Ermənistan Respublikasının beynəlxalq hüquqa zidd fəaliyyətləri ilə bağlı məsuliyyəti ilə yanaşı, beynəlxalq cinayət hüququnun adət və müqavilə normalarına əsasən silahlı münaqişə kontekstində törədilmiş müəyyən fəaliyyətlər beynəlxalq cinayət əməlləri hesab olunur və ona görə də bu əməllərin törədilməsində iştirak etmiş şəxslər, onlarla əlbir olan və onlara kömək edənlər də fərdi qaydada məsuliyyət daşıyırlar.
Ermənistanın Azərbaycan xalqına qarşı soyqırım, bəşəriyyət əleyhinə cinayət, irqi ayrı-seçkilik və etnik təmizləməyə əsaslanan məqsədyönlü və davam edən siyasətini kəskin şəkildə pisləyir və bəyan edirik ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin həlli kontekstində sülh və barışığa nail olunması üçün Ermənistanın Azərbaycan Respublikasına qarşı hərbi təcavüzü zamanı törədilmiş bütün müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlər, o cümlədən etnik təmizləmə və soyqırımı aktlarına görə cəzasızlığa son qoyulması, bu cinayətlərin qurbanlarına münasibətdə ədalətin bərpa edilməsi müstəsna əhəmiyyət kəsb edir.
Azərbaycan Respublikası bu istiqamətdə milli qanunvericilik və beynəlxalq hüquqla müəyyən edilmiş bütün imkan və milli mexanizmlərdən istifadə etməklə, özünün mülki əhalisinə qarşı törədilmiş müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlərə adekvat hüquqi qiymətin verilməsi və günahkarların ədalət məhkəməsinə təslim edilməsi məqsədilə bütün zəruri addımları atmağa davam edəcəkdir.
Xarici İşlər Nazirliyi Ballıqaya kəndində törədilmiş insanlıq əleyhinə cinayətin qurbanlarının xatirəsini ehtiramla yad edir.

Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 28th anniversary of the Balligaya massacre
Today marks 28 years since the massacre committed by the armed forces of the Republic of Armenia against peaceful Azerbaijanis in the village of Balligaya, Goranboy region of the Republic of Azerbaijan.
As a result of the massacre in Balligaya on August 28, 1992, 24 Azerbaijani civilians including 6 minors, as well as a 6-month-old baby and a 93-year-old woman were brutally killed. The bodies of some of the victims, most of them being children, women, and the elderly were burned. As a result of the massacre, 3 minors lost both parents.
The Balligaya massacre is one of the series of massacres committed by the Armenian armed forces in Garadagli village of Khojavend region, Khojaly city, and Agdaban village of Kalbajar region in order to destroy the Azerbaijani population of Karabakh.
The acts of war, as well as crimes against humanity and genocide acts committed by Armenia against the backdrop of the ongoing aggression against the Republic of Azerbaijan, are a gross violation of human rights and international humanitarian law, in particular, the Geneva Conventions of 1949, the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, the International Covenant on Civil and Political Rights, the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, the Convention on the Rights of the Child and the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
We remind that in addition to the responsibilities of the Republic of Armenia for its activities contrary to the international law, certain acts committed in the context of armed conflict are considered international criminal acts in accordance with the customs and treaty norms of international criminal law, and therefore the persons involved in commissioning of these acts, and those who associated with them and assisted them, are also individually responsible.
We strongly condemn Armenia's purposeful and ongoing policy based on genocide, a crime against humanity, racial discrimination and ethnic cleansing against the Azerbaijani people, and declare that, in order to achieve peace and reconciliation in the context of resolving the Armenia-Azerbaijan conflict, it is extremely important to put an end to impunity for all war crimes and crimes against humanity, including acts of ethnic cleansing and genocide perpetrated during the Armenian military aggression against the Republic of Azerbaijan, and to restore justice to the victims of those crimes.
The Republic of Azerbaijan will continue to take the necessary steps, using all opportunities and national mechanisms established by national legislation and international law, to provide an adequate legal assessment of war crimes and crimes against humanity committed against its civilian population, and bring the perpetrators to justice.
The Ministry of Foreign Affairs honors the memory of the victims of the crime against humanity committed in the village of Balligaya.