Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Xarici İşlər Nazirlərinin görüşündə çıxışı
23 may 2016-cı il, Brüssel
Xanım Moqerini, çox sağ olun!
Komissar Han,
Biz fərqləndirmə, mütəhərriklik, hədəfləmə və təşəbbüsün əldə olması prinsiplərinin yeni Avropa Qonşuluq Siyasətinin yeni sənədinin əsas xüsusiyyətləri olması faktını alqışlayırıq. Bu sənəd Avropa İttifaqının Şərq Avropa İttifaqının Şərq istiqamətində olan siyasətinin mövcud reallıqlara və tərəfdaşların tələbatlarına uyğunlaşdırılması üçün addım olacaqdır.
Azərbaycan həmişə bərabər tərəfdaşlıq və qarşılıqlı faydalılıq prinsipləri əsasında Aİ ilə münasibətləri inkişaf etdirmək üçün güclü siyasi iradə nümayiş etdirmişdir. Bir il əvvəl Azərbaycan Riqa Sammiti çərçivəsində Aİ-yə Strateji Tərəfdaşlıq Sazişinin layihəsini təqdim etmişdir. Bu saziş ikitərəfli əlaqələrimizi keyfiyyətcə yeni səviyyəyə qaldırmaq və birgə maraqlarımızı daha yaxşı təmin etmək üçün möhkəm zəmin yaradacaqdır.
Aİ-nin Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi Federika Moqerininin Azərbaycana səfəri Aİ-Azərbaycan münasibətlərinin gələcək istiqamətlərini nəzərdən keçirmək və müzakirə etmək üçün yaxşı fürsət olmuşdur. Biz birgə maraq kəsb edən bir çox sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə və Strateji Tərəfdaşlıq Sazişinin əhatə dairəsi üzrə birgə məsləhətləşmələrin bu yaxınlarda yekunlaşdırılmasına böyük əhəmiyyət verərək başa düşürük ki, Aİ tezliklə danışıqlara başlamaq üçün rəsmi mandat əldə edəcəkdir.
Hazırda, biz ikitərəfli əməkdaşlığımızın yenidən gücləndirilməsinə istiqamətlənmiş mövcud siyasi dialoq mexanizminin bərpa edilməsi üzərində işləyirik. Həmçinin, biz Aİ ilə Birgə Aviasiya Sazişinə dair danışıqları bərpa etməyə də hazırıq.
Yenilənmiş AQS pan-Avropa enerji təhlükəsizliyinə nail olmaq üçün Cənub Qaz Dəhlizinin tamamlanmasının əhəmiyyətini bir daha təsdiq etdi. Bu möhtəşəm qlobal əhəmiyyətli layihənin vaxtında və müvəffəqiyyətlə yekunlaşdırılması Avropaya alternativ qaz gətirilməsi üçün çox vacibdir. Bu yaxınlarda Bakıda keçirilmiş, Federika Moqerini və Maros Sefçoviçin iştirak etdiyi Məsləhət Şurasının 2-ci Nazirlər Görüşü dəyəri milyardlarla ölçülən bu layihənin maneəsiz həyata keçirilməsinə dair birlik və həmrəylik ismarışını verdi. 17 may tarixində Yunanıstanın Saloniki şəhərində Trans-Adriatik qaz-kəmərinin təməlqoyma mərasimi bu xüsusda başqa bir mərhələnin əsasını qoydu. Azərbaycan enerji təhlükəsizliyi sahəsində birgə strateji maraqlara cavab vermək üçün etibarlı tərəfdaşdır və belə də qalacaqdır.
Nəqliyyat sahəsində də istifadə olunmamış böyük potensial vardır. Azərbaycan regionda tranzit nəqliyyat dəhlizlərinin, xüsusilə Şərq-Qərb və Şimal-Cənub dəhlizlərinin inkişaf etdirilməsinə daha çox töhfə vermək üçün bütün səylərini səfərbər etməkdə davam edir. Bu ilin sonuna qədər istifadəyə verilməsi gözlənilən Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu layihəsi Çinin İpək Yolu İqtisadi Kəməri konsepsiyasının tam reallığa çevrilməsi ilə regionun ən əhəmiyyətli infrastrukturu sıralarına qoşulacaqdır.
Bu layihələr sırf iqtisadi-ticarət mənfəətləri ilə yanaşı daha çox təsirlərə malikdir. Onlar Aİ və Azərbaycan arasında birgə maraq kəsb edən daha geniş sahələrdə əməkdaşlıq etmək üçün effektiv alət rolunu oynayacaqlar.
Multikulturalizm və fərqlilik radikallaşma, ekstremizm və terrorizm kimi artan hədələri dəf etmək üçün geniş təşviq olunmalıdır. Azərbaycan öz fəal multikultural cəmiyyəti ilə bu sahədə öz təcrübəsini bölüşməyə hazırdır. Yeri gəlmişkən, biz Aİ-nın xarici fəaliyyətindəki Mədəniyyət Strategiyasına bu sahədə bizimlə praktiki əməkdaşlığın formalarının müəyyən edilməsi vasitəsi kimi baxırıq.
25-27 aprel 2016-cı il tarixlərində Bakıda keçirilmiş BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumu dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar üçün mədəniyyətlərarası dialoq və multikulturalizmi zorakılıq və ekstremizmə qarşı mübarizə aparmaq və hamı üçün sülh, təhlükəsizlik və rifah təmin etmək yolu kimi təşviq etməkdə rəhbər sənəd olan Bakı Bəyannaməsini qəbul etmişdir. Forumun mövzuları və alt-mövzuları inkluziv cəmiyyətləri davamlı inkişafın əsas komponenti kimi təşviq edən və ədalət, sülh və təhlükəsizliyin yaradılmasını özündə ehtiva edən Davamlı İnkişaf üçün Gündəlik-2030-da öz əksini tapmışdır. Foruma dövlət və hökumət başçıları, rəsmi şəxslər, elm xadimləri, mütəxəssislər və vətəndaş cəmiyyəti və media nümayəndələri də daxil olmaqla, 4000-dən çox iştirakçı qatılmışdır.
Yenilənmiş AQS sabitliyi Avropa Qonşuluğunun bir çox tərəflərində ən təcili çağırış kimi irəli sürmüşdür. Sözün əsl mənasında - əsl sabitləşməni təcili təhlükəsizlik çağırışlarına müraciət etmədən, daha dəqiqi, Şərq Tərəfdaşlığı coğrafiyasında sabitlik və əməkdaşlığı təhdid edən həlli uzadılmış hərbi münaqişələrin nizamlanmasına nail olmadan təsəvvür etmək mümkün deyildir.
16 may tarixində Vyanada ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədr ölkələrinin xarici işlər nazirlərinin iştirakı ilə Ermənistan və Azərbaycan prezidentlərinin görüşü keçirildi. Cəhbə xəttində baş vermiş son gərginlik həyəcan təbili çaldı ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin nizamlanmasındakı “status-kvo” zorakılıq və ciddi hərbi toqquşmalara gətirib çıxara bilər. Hər bir kəs qəbul edir ki, status kvo etibarsız, davamsız və qəbuledilməzdir. Hərbsizləşdirilmə və qoşunların çıxarılması təmin olunmalıdır.
Konstruktiv danışıqlar yolu ilə bu vəziyyətdən çıxış regiona arzu olunan sülh və sabitliyi gətirə bilər. Buna baxmayaraq, Azərbaycanı “çirkli bombalar” ilə hədələyən bəyanatlar Ermənistanın bu istiqamətdə niyyətinin olmamasından xəbər verir. Bu baxımdan, biz beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanın kütləvi qırğın silahlarının yayılmamasına dair beynəlxalq konvensiyalara müvafiq olaraq üzərinə götürdüyü öhdəliklərə əməl etməməsini diqqətlə gözdən keçirməyə çağırırıq. Bu xüsusilə Ermənistan tərəfindən radioaktiv materialların potensial olaraq üçüncü ölkələrə qeyri-qanuni dövriyyəsi ilə bağlı əvvəllər və bu yaxınlarda aşkar olunmuş bədnam cinayət halları baxımından çox vacibdir.

Speech of Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan at the Eastern Partnership Ministerial Foreign Affairs Meeting
23 May 2016, Brussels
Madam Mogherini, Thanks!
Commissioner Hahn,
Distinguished colleagues,
We welcome the fact that the principles of differentiation, flexibility, focus and greater ownership feature the new European Neighborhood Policy document as a step to adapt EU policy vis-à-vis its Eastern dimension to current realities and the needs of partner countries.
Azerbaijan has always demonstrated a strong political will to develop the relationship with the EU based on principles of equal partnership and mutually benefit. A year ago Azerbaijan introduced the draft Strategic Partnership Agreement (SPA) to the EU side on the margins of the Riga Summit. This agreement will lay the solid foundation for upgrading our bilateral relationship to qualitatively new level and for better securing our common interests.
The visit of the EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Federica Mogherini to Azerbaijan was a good opportunity for reviewing and discussing the future direction of the EU-Azerbaijan relationship. We attach great importance to enhancing our bilateral cooperation in many areas of shared interest and, having recently finalized joint consultations on the scope of Strategic Partnership Agreement, we understand that the EU will come up with an official mandate to launch negotiations soon.
Currently, we are working on the resumption of existing political dialogue mechanism aimed at re-energizing our bilateral cooperation. Furthermore, we are also ready to resume negotiations on Common Aviation Agreement with the EU.
The revised ENP reaffirmed importance of completing the Southern Gas Corridor to achieving pan-European energy security. Timely and successful finalization of this global importance project is critical for bringing alternative gas volumes to Europe. The 2nd Ministerial Meeting of Advisory Council recently held in Baku and attended by Federica Mogherini and Maroš Šefčovič delivered a message of unity and solidarity on unimpeded implementation of this multibillion project. The groundbreaking ceremony of Trans Adriatic Pipeline held on 17 May in Thessaloniki, Greece marked another milestone in this regard. Azerbaijan is and will remain a committed partner to meet joint strategic interests in the field of energy security.
There is huge untapped potential in the area of transport as well. Azerbaijan continues to make all efforts to further contribute to the development of transit corridors in our region, particularly the East-West and South-North corridors. Baku-Tbilisi-Kars railway project, expected to be operational by the end of this year, will join the ranks of the region’s most critical infrastructures once China’s Silk Road Economic Belt concept comes to the full reality.
These projects bear more implications than mere economic-commercial benefits. They will serve as an effective instrument for engagement in wider areas of common interest between the EU and Azerbaijan.
Multiculturalism and diversity should be promoted widely in order to overcome growing threats as radicalization, extremism and terrorism. Azerbaijan with its vibrant multicultural society is ready to share its experience in this regard. Meanwhile, we regard EU Strategy of Culture in its external action instrumental in identifying the modalities of our practical engagement in this field.
The revised ENP has put forward the stabilization as the most urgent challenge in many parts of the European Neighbourhood. True stabilization in the proper sense of this word is unimaginable without addressing pressing security challenges, that is, without the settlement of protracted military conflicts which threaten the stability and cooperation in the Eastern Partnership geography.
On May 16 Vienna meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan and Foreign Ministers of OSCE Minsk Group Co-Chair countries was convened. The recent escalation in front-line has signaled that “status quo” in the settlement of Armenia-Azerbaijan conflict may lead to violence and severe military clashes. Everyone fed up with the status quo which is not reliable and remains unsustainable and unacceptable. Demilitarization and withdrawal of troops has to be ensured.
Moving beyond this situation by means of constructive negotiations can bring desired peace and stability to the region. However, statements threatening Azerbaijan with “dirty bombs” bears no indication of any intention of Armenia in this regard. In the meantime, we call international community to closely scrutinize Armenia’s disobedience to commitments taken under international conventions on non-proliferation of weapons of mass-destruction. This is critically important in view of previous and recently discovered notorious criminal cases related to trafficking radioactive materials from Armenia to potential third countries.