Mətbuat şərhi 29 dekabr 2025
Azərbaycanın Niderlanddakı Səfirliyində Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü və Yeni İl münasibətilə tədbir təşkil olunub. Tədbirdə Niderlandda fəaliyyət göstərən Azərbaycan icma təşkilatlarının rəhbər və üzvləri, eləcə də ölkənin müxtəlif şəhər və əyalətlərində yaşayan çoxsaylı soydaşlarımız iştirak ediblər.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Daha sonra çıxış edən Azərbaycanın Niderlanddakı səfiri Məmməd Əhmədzadə xaricdə yaşayan azərbaycanlıların Vətənlə əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinin daim dövlətimizin diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb. O, ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən formalaşdırılmış və azərbaycançılıq ideologiyasına əsaslanan məqsədyönlü siyasətin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib. Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli rəhbərliyi, xalqımızın birliyi və şanlı ordumuzun gücü nəticəsində Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunduğunu qeyd edən diplomat, dünyanın müxtəlif ölkələrində yaşayan bütün soydaşlarımızın qüdrətli Azərbaycan dövləti ilə fəxr etdiklərini vurğulayıb. M.Əhmədzadə Niderlandda yaşayan həmvətənlərimizin azərbaycançılıq ideyası ətrafında sıx birləşməsinin və Azərbaycanın haqq səsinin çatdırılmasında göstərdikləri səylərin əhəmiyyətini xüsusi vurğuıayıb, iştirakçıları Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü və Yeni İl münasibətilə təbrik edib.
Ardınca çıxış edən “Ana Vətən” Niderland Azərbaycanlı Qadınlar Birliyinin sədri Mayisə Ağamirzəyeva Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Gününün əhəmiyyətindən, Niderlandda yaşayan Azərbaycan icmasının doğma Vətənə bağlılığından və Azərbaycan həqiqətlərinin yayılması istiqamətində fəaliyyətindən bəhs edib, Azərbaycan dövləti tərəfindən diaspor təşkilatlarına göstərilən diqqət və dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib. M.Agamirzəyeva Niderlandda Azərbaycan mədəniyyətinə dair tədbirlərdə fəal iştirakına görə əməkdar artist, kamança ustası Xəyyam Məmmədova öz təşkilatı adından təşəkkür plaketi təqdim edib.
Daha sonra X.Məmmədov və Niderlandda yaşayan azərbaycanlı musiqiçilər - tarzən Cavid Səlimov və xanəndə Sadıx Agamaliyevin ifasında vətənpərvərlik ruhunda Azərbaycan musiqiləri səsləndirilib. Tədbirin sonunda musiqiçilər və soydaşlarımız piano ətrafında toplaşaraq milli musiqimizin sevilən nümunələrini böyük coşqu ilə birgə ifa ediblər.
Tədbir Niderlandda yaşayan azərbaycanlıların milli-mənəvi dəyərlər ətrafında birliyini, həmrəyliyini və Vətənə bağlılığını bir daha nümayiş etdirməklə yanaşı, soydaşlarımızı bir araya gətirən və onlar arasında möhkəm bağları daha da gücləndirən bir gün kimi yadda qalıb.

Press release 29 December 2025
An event was organized at the Embassy of Azerbaijan in the Netherlands on the occasion of Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year. The event was attended by heads and members of Azerbaijani community organizations operating in the Netherlands, as well as numerous compatriots residing in various cities and provinces of the country.
The event began with the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
Speaking at the event, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Netherlands, Mammad Ahmadzada, emphasized that strengthening the ties of Azerbaijanis living abroad with their Motherland has always been a priority of the state. He noted that the purposeful policy formulated by national leader Heydar Aliyev, based on the ideology of Azerbaijaniism, is being successfully continued by President Ilham Aliyev. Highlighting that the territorial integrity of Azerbaijan was restored due to the resolute leadership of President Ilham Aliyev, the unity of the Azerbaijani people, and the strength of the country’s glorious army, the diplomat underscored that all Azerbaijanis living abroad are proud of their powerful state. Ambassador Ahmadzada stressed the importance of the close unity of compatriots living in the Netherlands around the idea of Azerbaijaniism, acknowledged their efforts to convey the true voice of Azerbaijan, and congratulated the participants on Day of Solidarity of World Azerbaijanis and the New Year.
Following him, Mayisa Agamirzayeva, Chair of the “Ana Vətən” Netherlands Azerbaijani Women’s Union, spoke about the significance of Day of Solidarity of World Azerbaijanis , the deep attachment of the Azerbaijani community in the Netherlands to their homeland, and their efforts in promoting Azerbaijani truths abroad. She also expressed gratitude for the attention and support provided to diaspora organizations by the Azerbaijani state. On behalf of her organization, M. Agamirzayeva presented a plaque of appreciation to Honored Artist and kamancha master Khayyam Mammadov for his active participation in events promoting Azerbaijani culture in the Netherlands.
The program continued with performances of Azerbaijani music in the spirit of patriotism by Khayyam Mammadov, tar player Javid Salimov, and singer Sadikh Agamaliyev, both residing in the Netherlands. At the end of the event, musicians and attendees gathered around the piano to perform beloved pieces of Azerbaijani national music with great enthusiasm.
The event was remembered as a day that not only reaffirmed the unity, solidarity, and devotion of Azerbaijanis living in the Netherlands to their national and spiritual values, but also brought compatriots together and further strengthened the strong ties among them.