Mətbuat şərhi 15 oktyabr 2025
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Niderland Krallığının xarici işlər nazirinin müavini Marsel de Vink ilə görüşüb.
15 oktyabr 2025-ci ildə tarixində Niderlandda səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Niderland Krallığının xarici işlər nazirinin müavini Marsel de Vink ilə görüşüb.
Görüşdə son müddətdə iki ölkə arasında yüksək səviyyədə baş tutmuş təmasların, xüsusilə də Kopenhaqen şəhərində keçirilmiş “Avropa Siyasi Birliyi”nin 7-ci Zirvə toplatısı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Niderland Krallığının Baş naziri Dik Sxof arasında keçirilmiş görüşün əlaqələrin inkişafı üçün müsbət zəmin yaratdığı qeyd olunub.
Tərəflər mütəmadi siyasi dialoqun, bu çərçivədə xarici işlər nazirləri arasında beynəlxalq platformalar çərçivəsində görüşlərin, Xarici İşlər Nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin aparılması üçün cari ilin fevral ayında nazir müavini Marsel de Vinkin Bakıya səfərinin və qarşılıqlı səfərlərin davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Görüşdə müxtəlif sahələrdə əlaqələrin inkişafı üçün mövcud imkanlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, iqtisadi əməkdaşlığın iki ölkə arasında əlaqələrdə mühüm yer tutduğu qeyd olunub və Niderland şirkətlərinin Azərbaycanda uğurlu fəaliyyətindən məmnunluq ifadə olunub.
İkitərəfli və çoxtərəfli gündəlikdə olan mövzular, habelə qarşılıqlı maraq doğuran beynəlxalq və regional məsələlər, o cümlədən post-münaqişə dövründə regionda yaranmış yeni reallıqlar, sülh prosesi və tarixi Vaşinqton görüşünün nəticələri də görüşdə diqqət mərkəzində olub.
Nazir müavini Elnur Məmmədov Azərbaycanın bölgədə davamlı inkişaf və sabitlik naminə atdığı addımlar barədə qarşı tərəfə məlumat verib.

Press release 15 October 2025
Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Mammadov, met with Vice Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands, Marcel de Vink.
On 15 October 2025, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Elnur Mammadov, during his visit to the Netherlands, held a meeting with Vice Minister of Foreign Affairs of the Kingdom of the Netherlands, Marcel de Vink.
During the meeting, it was noted that recent high-level contacts between the two countries - in particular, the meeting between President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, and Prime Minister of the Kingdom of the Netherlands, Dick Schoof, held on the sidelines of the 7th Summit of the “European Political Community” in Copenhagen - have created a positive basis for the development of bilateral relations.
The sides emphasized the importance of regular political dialogue, including meetings between the foreign ministers within international platforms, the visit of Vice Minister Marcel de Vink to Baku in February of this year for political consultations between the Ministries of Foreign Affairs and the continuation of mutual visits.
During the meeting, an exchange of views was held on opportunities for developing cooperation in various areas. Economic collaboration was highlighted as a key component of bilateral ties and satisfaction was expressed with the successful activities of Dutch companies in Azerbaijan.
Discussions also focused on issues on the bilateral and multilateral agenda, as well as international and regional topics of mutual interest - including the new realities in the post-conflict period, the peace process, and the outcomes of the historic Washington summit.
Deputy Minister Elnur Mammadov informed the counterpart about the steps taken by Azerbaijan towards sustainable development and stability in the region.