Azərbaycan Haaqada 12-ci “Səfirliklər Festivalı”nda təmsil olunub
8 sentyabr tarixində Haaqanın mərkəzi meydanında 12-ci “Səfirliklər Festivalı” keçirilib. Festivalda Azərbaycan da daxil olmaqla 50 ölkə iştirak edib.
Azərbaycanın təqdimatı festival iştirakçılarının diqqətini cəlb edib. Azərbaycan Respublikasının Niderland Krallığındakı Səfirliyinin, Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyinin və Xan Şuşinksi Fondunun təşkilatçılığı ilə festivalda xalqımızın milli mənəvi sərvəti olan və 2008-ci ildə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrsin Reprezentativ Siyahısına daxil edilən muğam musiqisi təqdim olunub.
Xanəndə Nisbət Sədrayeva tarzən Rüstəm Müslümov və Əməkdar artist, kamançaçı Toğrul Əsədullayevin müşayiəti ilə bir çox muğam dəstgahlarını ifa edib. Musiqiçilərimizin ifası festival ziyarətçiləri tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.

Press release 09 September 2024
On September 8, the 12th “Embassy Festival” took place in the central square of The Hague, bringing together representatives from 50 countries, including Azerbaijan.
Azerbaijan’s presentation drew significant attention from festival participants. Organized by the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Kingdom of the Netherlands, the Agency for State Support to Non-Governmental Organizations, and the Khan Shushinski Foundation, the event showcased mugham music — the national spiritual treasure of the Azerbaijani people, inscribed on UNESCO’s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2008.
Singer Nisbat Sadrayeva, accompanied by tar player Rustam Muslimov and Honored Artist, kamancha player Togrul Asadullayev, performed several mugham dastgahs. The performance by Azerbaijani musicians was warmly received and applauded by festival visitors.