Mətbuat şərhi 21 yanvar 2019
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamı ilə 2019-cu ildə Böyük Azərbaycan şairi İmadəddin Nəsiminin (1369 - 1417) 650 illik yubileyi qeyd edilir. İmadəddin Nəsimi Azərbaycanın şairi,  dövrünün görkəmli mütəfəkkiri olmuşdur.  Nəsiminin yaradıcılığı Azərbaycan dili və ədəbiyyatının inkişafında mühüm bir mərhələdir.
Şairin sağlığında əsərləri Azərbaycan, Yaxın Şərq, İraq, Suriya, Orta Asiyada geniş yayılmışdı. Nəsimi sadəcə Azərbaycan ədəbiyyatına deyil, 15-ci əsrdən etibarən bütün türk ədəbiyyatına güclü təsir göstərmişdir. Şairin əsərləri əlyazmalar şəklində dünyanın bir sıra kitabxanalarında saxlanılır.
Şairin əsərləri dönə-dönə çap edilmiş, barəsində tədqiqat əsərləri yazılmışdır. UNESCO-nun qərarı ilə Nəsiminin adan olmasının 600 illiyi dünya miqyasında geniş qeyd edilmişdir.

Press release 21 January 2019
With the relevant decree of the President of the Republic of Azerbaijan, we celebrate 650th anniversary of great Azerbaijani poet Imadaddin Nasimi (1369-1417) in 2019. Imadaddin Nasimi is also the great philosopher of his time. His poems have launched a new stage in the development of Azerbaijani language and literature.
His works were very popular in Azerbaijan, Near East, Irag, Suria, Central Asia during his life. He influenced not only Azerbaijani literature, but also the literatures of all Turkic states starting from 15th century. His handwritings are kept in many libraries of the world.
His poems have been re-published many times and a lot of research has been done on him. With the decision of UNESCO, his 600th anniversary was celebrated globally.