Mətbuat şərhi 10 noyabr 2015
Xarici Işlər Nazirliyinin Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin Ermənistan və Rusiya xarici işlər nazirlərinin birgə mətbuat konfransında səslənən fikirlərə dair şərhləri
Rəsmi Ermənistanın Avropa Şurası Parlament Assambleyasının Siyasi məsələlər və demokratiya komitəsinin üzvü Robert Uolter tərəfindən hazırlanmış hesabata və komitənin qəbul etdiyi müvafiq qətnaməyə isterik münasibəti bariz şəkildə Ermənistanın xüsusi narahatlığı və təşviş içərisində olmasından xəbər verir. Bu Ermənistanın münaqişənin həllinə dair beynəlxalq ictimaiyyətin ədalətli və haqlı mövqeyindən nə dərəcədə qorxmasının daha bir göstəricisidir.
9 noyabr tarixində Ermənistan və Rusiya xarici işlər nazirlərinin Yerevanda keçirilmiş birgə mətbuat konfransında sözügedən hesabat müzakirə mövzusu olub. Biz də mətbuat konfransında münaqişənin həllinə dair BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrində (822, 853, 874, 884) təsdiq olunduğu kimi Ermənistan və Azərbaycan arasında olan razılıq əsasında ATƏT-in Minsk Qrupunun fəaliyyət göstərməsi barəsində olan fikri bölüşürük.
Minsk Qrupunun həmsədrlərinin mandatına dair 23 mart 1995-ci il tarixli 525/95 saylı ATƏT sənədində də həmsədrlərin öz fəaliyyətlərində BMT TŞ-nın müvafiq qətnamələri (822, 853, 874, 884), BMT Nizamnaməsi və ATƏT-in Budapeşt Sammitinin qərarlarını rəhbər tutmaları və BMT TŞ-nın qətnamələrinin icrası haqqında BMT TŞ-nın Prezidenti və BMT-nin Baş Katibinə hesabat vermələri təsbit olunub.
Xarici İşlər Nazirliyi dəfələrlə öz narazılığını bildirib ki, ATƏT MQ-nin həmsədrləri BMT TŞ tərəfindən ona verilən mandatı hələ ki doğrultmayıb. 20 ildən artıq dövr ərzində ATƏT-in MQ-i münaqişənin həll edilməsində hər hansı irəliləyişə nail olmayıb, obrazlı şəkildə desək, Ermənistan silahlı qüvvələrinin bir əsgəri belə işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərini tərk etməyib və bir qaçqın və məcburi köçkün öz doğma yurd-yuvasına qayıtmayıb.
Bunun da əsas səbəbi ATƏT MQ-nin Ermənistanın Azərbaycan ərazilərini davam edən işğalına münasibətdə barışdırıcı mövqeyidir.
Çox təəssüf ki, Ermənistanın dəstəyi ilə ATƏT MQ-nin həmsədrlərinin sülh prosesini inhisara almaq və mövcud status-kovunu olduğu kimi saxlamağa cəhd göstərmələri barəsində hələ də güclü qənaət vardır.
Azərbaycan beynəlxalq təşkilatları və dünya ictimaiyyətini Ermənistanın təcavüzü, ərazilərinin işğalı, işğal olunmuş ərazilərində törədilmiş dəhşətli etnik təmizləmə və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması haqqında məlumatlandırmağa dair öz təcrübəsini və fəaliyyətini davam etdirir.
ATƏT MQ-nin həmsədrləri BMT TŞ-nın qeyd olunan qətnamələrində və həmsədr ölkələrin Prezidentlərinin Akvil, Muskoka, Dövil, Los-Kabos və Enniskilen bəyanatlarında təsbit olunduğu kimi sülh danışıqlarında irəliləyişə nail olmaq üçün səylərini artırmalıdırlar.
Azərbaycan beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü və suverenliyini bərpa etmək üçün malik olduğu bütün vasitələrdən istifadə edəcəkdir.

Comments by Hikmat Hajiyev, Head of MFA Press Service on the views expressed at the joint press conference of Armenia and Russian Foreign Ministers
Official Armenia’s hysteria with regards to the report prepared by the member of the Political Affairs Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Robert Walter and adopted resolution by the Committee is the vivid demonstration of its particular concern and panic. It is yet another testimony of Armenia’s fear of the just and fair approach of the international community towards Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict resolution.
Aforementioned report was also a subject of discussion at the joint press conference of the Foreign Ministers of Armenia and Russia in Yerevan on November 9th. We stand in line with the view expressed at the press conference that OSCE MG acts on the basis of agreement between Armenia and Azerbaijan approved by the relevant UN Security Council resolutions (822, 853, 874, 884) for the settlement of the conflict.
OSCE document dated 23 March 1995 numbering 525/95 on the mandate of the OSCE MG Co-Chairs also endorsed that Co-Chairs in their activities should be guided by the appropriate resolutions of the UN SC (822, 853, 874, 884), the Charter of the United Nations and the OSCE Budapest Summit decisions and should present report on the implementation of the UN SC resolutions to the President of the UN SC and the Secretary General of the United Nations.
The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan repeatedly expressed its dissatisfaction that the OSCE MG Co-Chairs has so far failed to fulfill the mandate entrusted by the UN SC. Within the period of more than 20 years OSCE MG Co-Chairs did not yield any progress in the resolution of the conflict, figuratively speaking, not even a single soldier of Armenian armed forces left the occupied territories of Azerbaijan and also not even a single refugee and IDPs returned to the homes of their origin.
The main causes for that are related with the conciliatory attitude of the OSCE MG to the continuous occupation of Azerbaijan’s territories by Armenia.
Very unfortunately, there is still strong impression that with Armenia’s support OSCE MG Co-Chairs are trying to monopolize the peace process and keep existing status-quo on the ground as it is.
Azerbaijan continues its practice and activity on informing the international organizations and world community about Armenian aggression, occupation of its territories, notorious ethnic cleansing on its seized lands and blatant violation of norms and principles of international law.
OSCE MG Co-Chairs must intensify their efforts to reach the breakthrough on the peace talks as they were instructed by abovementioned UN SC resolutions and Presidents of their respective countries in their joint L’Aquila, Muskoka, Deauville, Los Cabos and Enniskillen statements.
Azerbaijan by all means will ensure restoration of its territorial integrity and sovereignty within its internationally recognized borders.