Mətbuat şərhi 21 oktyabr 2019
İşğalçı Ermənistan növbəti dəfə təcavüzkar əməllərini davam etdirərək,  mənəvi müstəvidə, dini abidələrimizə qarşı beynəlxalq hüquq normaları – sivil dünyanın mənəvi irsin qorunması ilə bağlı qəbul etdiyi konvensiya və digər sənədlərinin  tələblərini kobud surətdə pozur. Azərbaycanın işğal olunmuş Şuşa şəhərinin  Cümə məscidinə -- 1883- cü  ildə görkəmli Azərbaycan memarı Kərbəlayi Səfixan Qarabağı tərəfindən Qarabağ xanı İbrahim Xəlil xanın qızı Gövhərağanın şərəfinə ucaldılmış dini memarlıq abidəsinə qarşı məqsədyönlü terror həyata keçirilir.
İşğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında xalqımıza məxsus mədəni, tarixi və dini irsi məhv edən Ermənistan özlərinin dağıtdığı Şuşadakı Gövhərağa məscidinin “təmir-bərpa”sından sonra təxribat xarakterli “açılışına” hazırlaşır.  Məscidin “təmir”dən sonra “açılış”ı ilə Ermənistan beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaq, özünü tarixi abidələrə “qayğı” ilə yanaşan bir ölkə imicində təqdim etməyə çalışır. Bu,  işğalçı Ermənistanın və onun əlaltısı olan cinayətkar rejimin işğal olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirdiyi qeyri-qanuni fəaliyyətinin daha bir bariz nümunəsidir. Təəsssüf doğuran və bizi narahat edən hal həm də ondan ibarətdir ki, yayılan məlumatlara görə, işgalçı rejim bu işləri qonşu, müsəlman ölkəsi olan İranın “Part Saman Jahan” şirkəti ilə birgə həyata keçirir.
Zəbt olunmuş Azərbaycan torpaqlarında məscid, qəbirstanlıqları, digər məbədləri davamlı şəkildə məhv edən erməni ekstremistləri indi saxta humanizm pərdəsi altında, bərpa adı ilə məscidin tarixi görkəmini dəyişdirərək, onun etnik mənsubiyyətini saxtalaşdırır, işğal olunmuş ərazilərdə azərbaycanlılara məxsus mədəni irsin silinməsi ilə məşğul olurlar. Məscidin “təmir-bərpa” işlərindən sonra saxta dəyişikliklərə məruz qalacağı, qədim Alban kilsələrində və digər məbədlərdə olduğu kimi, tarixi təhrif edən düzəlişlərlə təqdim olunacağı şübhəsizdir.
Biz, Azərbaycanda yaşayan dini konfessiyaların rəhbərləri, Şuşadakı dini-mədəni abidəyə bu dırnaqarası qayğı kampaniyasını qətiyyətlə pisləyir, ermənilərin işğal altında saxladıqları ərazilərimizdə dini-mədəni abidələrimizə qarşı tarixin saxtalaşdırılması yolu ilə həyata keçirilən əməllərini beynəlxalq konvensiyalara meydan oxuyan yolverilməz qəsbkarlıq siyasəti kimi dəyərləndirir, buna heç bir bəraət olmadığını bəyan edirik. Bu təxribatı ilə erməni tərəfi, hər zamankı kimi, bu dəfə də Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həll olunması istiqamətində danışıqlar prosesindən yayındığını və dini liderlər formatında  imzaladığımız birgə bəyanatların ruhuna zidd riyakar əməllərindən əl çəkmədiyini nümayiş etdirir.
Biz beynəlxalq ictimaiyyəti əzəli Azərbaycan torpağında tarixi-dini abidə olan Gövhərağa məscidinə və işğal altında olan bütün ərazilərimizdəki tarixi-dini abidələrə  qarşı vandalizm aktlarına qarşı öz qətiyyətli münasibətini bildirməyə, «Silahlı münaqişə hallarında mədəni irsin mühafizəsinə dair» Haaqa Konvensiyasının (1954), YUNESKO-nun Ümumdünya Mədəniyyət və Təbiət irsinin qorunmasına dair Konvensiyasının (1972), Arxeoloği İrsin qorunmasına dair Avropa konvensiyasının (1992) müddəalarına istinadən bu kimi halları kəskin qınamağa, bir daha təkrarlanmaması ilə bağlı ciddi addımlar atmağa çağırırıq.

Press release 21 October 2019
Continuing its aggressive deeds one more time the occupant Armenia in a spiritual sense violates the norms of international law against our religious monuments - conventions and other documents adopted by the civilized world on the protection of spiritual heritage. Purposeful terror committed against Juma Mosque - the religious architectural monument built in 1883 by the prominent Azerbaijani architect Karbalayi Safikhan Qarabaghi in honor of Karabakh khan Ibrahim Khalil's daughter Govharagha in the occupied Shusha city of Azerbaijan.
Armenia prepares for provocative so-called “opening” of Govharagha Mosque in Shusha, destroyed by Armenians themselves who also destructed cultural, historical, and religious heritage belonging to Azerbaijani nation in the occupied territories, after repair and restoration works. Armenia tries to deceive international community and tries to show itself as a country, that approaches historical monuments with care, with so-called “opening” of the mosque after “repair” works. It is further obvious example of illegal activity of Armenia and its criminal regime in the occupied territories. The point, disappoints and troubles us, is that, according to the disseminated news, criminal regime carries out the works together with Part Saman Jahan Company of neighbor Muslim country Iran.
Armenian extremists regularly destroying mosques, cemeteries, other temples in the occupied territories of Azerbaijan, currently by changing historical view of the mosque behind the veil of fake humanism, under pretext of restoration falsify its ethnic identity, and engaged in removal of cultural heritage belonging to Azerbaijanis, in the occupied lands. Undoubtedly, after the “renovation” the mosque will undergo fake changes, and will be presented with corrections that distort history as it was in ancient Albanian churches and other temples.
We - leaders of the religious confessions in Azerbaijan, strongly condemn this so-called care campaign for the religious and Cultural Monument in Shusha, evaluate the actions of Armenians against our religious and cultural monuments in the occupied territories as a policy of inadmissible extortion that undermines international conventions and declare that there is no any justification for this. Armenian side committing this provocative deeds demonstrates that as always, again avoids the negotiation process for the peaceful settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict and does not refrain from the hypocrisy to the format of the joint statements made by the religious leaders.
We call on the international community to express their determination against the acts of vandalism against the Govharagha Mosque and the historical and religious monuments in all our occupied territories, referring to the provisions of the Hague Convention on the Protection of Cultural Heritage in the Armed Conflict (1954), the UNESCO World Cultural and Natural Heritage Protection Convention (1972), the European Convention for the Protection of Archaeological Heritage (1992), urge them to take serious actions to prevent it to happen again.