Mətbuat şərhi 06 iyun 2016
Bakıda Dünya Azərbaycanlılarının IV Qurultayı keçirilir Prezident İlham Əliyev qurultayın açılış mərasimində nitq söyləyib
İyunun 3-də Bakıda, Heydər Əliyev Mərkəzində Dünya Azərbaycanlılarının IV Qurultayı işə başlayıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev qurultayın açılış mərasimində nitq söyləyib.
Dünya Azərbaycanlılarının IV Qurultayının açılışı münasibətilə təbriklərini çatdıran Prezident İlham Əliyev bu qurultayın soydaşlarımızın birləşməsi üçün mühüm addım olduğunu bildirdi. Dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyinin hər zaman diqqət mərkəzində olduğunu deyən dövlətimizin başçısı ulu öndər Heydər Əliyevin bu sahədəki xidmətlərindən danışdı. Ümummilli Liderin uzaqgörənliyi sayəsində hər il minlərlə gəncin SSRİ-nin müxtəlif şəhərlərinə göndərilərək ali məktəblərdə oxuduqlarını, bunun da sonrakı dövrdə diaspor fəaliyyətinə mühüm töhfə olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev məhz Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 31 dekabrın Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəylik Günü elan olunduğunu, ölkəmiz müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra diaspor quruculuğunun daha da sürətlə aparıldığını bildirdi. Hazırda dünyada 462 diaspor təşkilatının fəaliyyət göstərdiyini, diaspor qurumlarının daha da gücləndiyini deyən dövlətimizin başçısı nitqində gələcək fəaliyyətlə bağlı fikirlərini bölüşdü. “Azərbaycanlılar tarixi Vətənlə əlaqələri kəsməməlidirlər. Soydaşlarımız yaşadıqları ölkələrin ictimai-siyasi həyatında daha fəal olmalıdırlar”, - deyən Prezident İlham Əliyev diaspor təşkilatları arasında əlaqələndirmə işinin aparılmasının, birlik və həmrəyliyin əldə olunmasının vacibliyini vurğuladı.
Diaspor təşkilatları ilə dövlət orqanları, həmçinin səfirliklər arasında əlaqələrin daha da gücləndirilməsinin əhəmiyyətinə toxunan Prezident İlham Əliyev son illərdə ölkəmizdə gedən inkişaf proseslərindən də danışdı, siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə aparılan islahatların artıq öz bəhrələrini verdiyini dedi. Ölkəmizdə ictimai sabitliyin və iqtisadi inkişafın təmin edildiyini bildirən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın yürütdüyü xarici siyasətin də uğurlu olduğunu dedi, indi dünyada ölkəmizin 92 diplomatik nümayəndəliyinin və 62 səfirliyinin fəaliyyət göstərdiyini bildirdi. Dövlətimizin başçısı soydaşlarımızı yaşadıqları ölkələrdə yerli özünüidarəetmə orqanlarında və mətbuatda fəal olmağa çağırdı. Bunun Azərbaycan həqiqətlərinin müxtəlif ölkələrin ictimai dairələrinə çatdırılması baxımından əhəmiyyətli olduğunu dedi. Müstəqilliyin ilk illərində üzləşdiyimiz problemlərdən, xüsusilə də Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən danışan Prezident İlham Əliyev tarixi Azərbaycan torpaqlarında məskunlaşan ermənilərin keçmişi saxtalaşdırdıqlarını, qədim Azərbaycan toponimlərini dəyişdiklərini bildirdi. Ermənistanın işğalçılıq siyasəti nəticəsində ərazilərimizin 20 faizinin zəbt olunduğunu, 1 milyondan çox insanın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, Xocalı soyqırımının törədildiyini diqqətə çatdırdı. Bu məsələdə informasiya mənbələrinin genişləndirilməsinin, diasporun internet və yazılı mətbuat resurslarından daha geniş yararlanaraq münaqişə ilə bağlı həqiqətlərin geniş miqyasda yaymasının zəruriliyinə toxunan dövlətimizin başçısı aprel döyüşlərində ermənilərin yalan informasiyaya əl atmaq niyyətlərinin puça çıxdığını, bu döyüşlərin Ermənistanın növbəti təxribatı olduğunu, Azərbaycan Ordusunun onlara layiqli cavab verərək düşməni yerində oturtduğunu bildirdi.
Prezident İlham Əliyev dedi ki, Ermənistan prezidenti bu yaxınlarda Avrasiya İqtisadi İttifaqının zirvə görüşündə yalan danışaraq bildirib ki, qondarma “Dağlıq Qarabağ ordusu” vəziyyətə nəzarət edir və Azərbaycan döyüşlərin dayandırılması ilə bağlı guya Rusiyadan xahiş edib. Bu iddianın tamamilə cəfəngiyata söykəndiyini deyən Prezident İlham Əliyev Dağlıq Qarabağın “ordusu”nun bir mif və ermənilərin beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmaq üçün atdığı addım olduğunu konkret faktlarla əsaslandırdı. Əslində isə atəşkəsin bərpa edilməsi ilə bağlı Ermənistanın xahişi Rusiyanın baş qərargah rəisi və dövlət başçısı tərəfindən Azərbaycana təklif olunub.
İki gün davam edəcək Dünya Azərbaycanlılarının IV Qurultayında 49 ölkədən 500-dən çox diaspor nümayəndəsi və qonaq iştirak edir. Qonaqların içərisində xarici ölkələrin Azərbaycana dost münasibəti ilə tanınan nüfuzlu siyasətçiləri, ictimai xadimləri, elm adamları və bir neçə ölkənin yüksək vəzifəli şəxsləri, parlament üzvləri də var. Xaricdən dəvət edilən qonaqlarla yanaşı, qurultayın işinə Azərbaycanın müxtəlif dövlət və hökumət strukturlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının, elm, təhsil, mədəniyyət və digər yaradıcı qurumların, siyasi partiyaların təmsilçilərindən ibarət 360 nəfərlik nümayəndə heyəti də qatılıb. Qurultayda diaspor rəhbərləri müasir dövrdə informasiya müharibəsi, bu sahədə yeni fəaliyyət mexanizmlərinin tətbiqi, Azərbaycan diaspor hərəkatında gənclərlə bağlı yeni strategiyanın hazırlanması, yeni qlobal iqtisadi tendensiyalar fonunda lobbi quruculuğu, cəmiyyətə inteqrasiya, siyasi həyatda iştirak və digər bu kimi əhəmiyyətli mövzularda fikir mübadiləsi aparacaq, rəy və təkliflərini səsləndirəcəklər. Dünya Azərbaycanlılarının IV Qurultayında Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması sahəsində qarşıda duran vəzifələr, təbliğat işində müasir metodların və informasiya texnologiyalarının tətbiqi, soydaşlarımızın hüquq və azadlıqlarının qorunması istiqamətində mövcud olan problemlər və onların həlli yolları və s. prioritet məsələlər müzakirə olunacaq.
Xatırladaq ki, Dünya Azərbaycanlılarının I Qurultayı ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 2001-ci ildə, II qurultay Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən 2006-cı ildə, III qurultay isə 2011-ci ildə keçirilib.

The fourth Congress of World Azerbaijanis has kicked off at the Heydar Aliyev Center in Baku.
Offering his congratulations on the opening of the fourth Congress of World Azerbaijanis, President Ilham Aliyev noted that this conference was an important step towards unification of Azerbaijanis.
Saying solidarity of world Azerbaijanis was always in the center of the government's attention, the head of state hailed national leader Heydar Aliyev's services in this area. President Ilham Aliyev underlined that it was the initiative of national leader Heydar Aliyev that December 31 was declared the Day of Solidarity of World Azerbaijanis. The head of state said Azerbaijan`s restoring its independence boosted the process of diaspora building. Saying there are 462 Azerbaijani diaspora organizations across the world, the President added that the activity of these organizations had been strengthened.
President Ilham Aliyev underlined the importance of further strengthening relations between diaspora organizations and government bodies and embassies. The head of state highlighted the recent development processes in the country. “Reforms carried out in political, economic and other fields have already yielded results.” Saying social stability and economic development were ensured in the country, President Ilham Aliyev also hailed Azerbaijan`s foreign policy. He said that Azerbaijan had 92 diplomatic representative offices and 62 embassies around the world. The head of state urged Azerbaijanis abroad to be active in local self-government bodies and in media in the countries where they reside.
President Ilham Aliyev pointed to the fact that as a result of Armenia's aggressive policy, 20 per cent of Azerbaijani territories were occupied, more than one million people became refugees and IDPs, and Khojaly genocide was committed. He said it was important for Azerbaijani diaspora organizations to increase their contribution to spreading awareness about the conflict through more extensively using the internet and print media resources.
President Ilham Aliyev said: "Armenia`s President lied at the summit of the Eurasian Economic Union and said that the situation was under the control of the so-called Nagorno-Karabakh army and alleged that Azerbaijan asked Russia to stop the fighting." “But this is an absolutely absurd and ridiculous claim.” Based on concrete facts, President Ilham Aliyev said the Nagorno-Karabakh army was a myth and this step taken by the Armenians was aimed at misleading the international community. "In fact, Armenia's request to restore the cease-fire was extended to Azerbaijan by Russia's Chief of Staff and head of state."
More than 500 diaspora delegates from 49 countries are attending the Congress. The participants also include prominent foreign politicians, public figures, scientists, officials and parliamentarians, who have a friendly attitude toward Azerbaijan. A 360-man delegation comprising representatives of Azerbaijan`s state and government bodies, non-governmental organizations, scientific, educational, culture institutions, and political parties.
After the official opening ceremony the congress featured panel sessions.
The congress will feature meetings between diaspora representatives and heads of Azerbaijani state and government bodies, and they will discuss the government’s role in solving the problems facing Azerbaijanis abroad.
The congress will see diaspora leaders discuss a wide range of issues, including information warfare, application of new mechanisms of action in this field, Azerbaijani diaspora movement's new youth strategy, lobbying against the background of new global economic tendencies, and integration into society.
The fourth congress of World Azerbaijanis will also focus on the challenges in informing the world community about the Azerbaijani realities, application of advanced methods and information technologies in awareness-raising, protection of the rights and freedoms of Azerbaijanis abroad.
The first Congress of World Azerbaijanis was held on the initiative of national leader Heydar Aliyev in 2001. The second and third congresses took place in accordance with the orders of President Ilham Aliyev in 2006 and 2011 respectively.