Mətbuat şərhi 09 avqust 2017
Ermənistan ordusu tərəfindən mülki əhalinin, xüsusən də uşaqların hədəfə alınması ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın)
Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri 2017-ci il avqust ayının 7-də Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən Tovuz rayonunun Ermənistanla həmsərhəd olan Qaralar kəndini iriçaplı silahlardan atəşə tutaraq mülki əhalinin qəsdən məhv edilməsi məqsədilə törəddikləri növbəti təxribat nəticəsində Qaralar kənd sakini - 2004-cü il təvəllüdlü 13 yaşlı uşaq Yusifov Ramin Sabir oğlu qəlpə xəsarətləri alaraq ağır vəziyyətdə xəstəxanaya yerləşdirilmişdir.
Mülki insanların, o cümlədən uşaqların hədəfə alınması və qətlə yetirilməsi məqsədi daşıyan qəddar əməllər işğalçı Ermənistanın yürütdüyü davamlı terrorizm siyasətinin tərkib hissəsidir.
2017-ci ilin 4 iyul tarixində isə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Füzuli rayonunun Alxanlı kəndində məskunlaşan çoxsaylı mülki əhalinin yaşadığı yaşayış məntəqələri və mülki obyektlər hədəflənmiş şəkildə, qəsdən ağır silahlardan atəşə tutulmuş, nəticədə 1967-ci il təvəllüdlü yaşlı qadın Allahverdiyeva Sahibə və onun 2 yaşlı qız nəvəsi Quliyeva Zəhra həlak olmuş, digər mülki şəxs 1965-ci il təvəllüdlü qadın Quliyeva Səlminaz ağır yaralanmış və mülki obyektlər dağıdılmışdı.
Göründüyü kimi, Ermənistan özünün təcavüzkar əməllərindən əl çəkməyərək Ordumuzun cəbhəboyu mövqelərini və mülki əhalinin yaşadığı əraziləri iriçaplı silahlardan intensiv atəşə tutmaqla beynəlxalq humanitar hüquq normalarının tələblərini kobud surətdə pozmaqda davam edir.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən minlərlə günahsız insanın həyatına son qoyulması, kütləvi şəkildə insan hüquqlarının kobudcasına pozulması, dünya mədəniyyətinə mənsub tarixi, dini və mədəni abidələrin tam dağıdılması ilə nəticələnən Azərbaycana qarşı 25 ildən artıq davam edən hərbi təcavüz, etnik təmizləmə və terror aktlarının davamı olan növbəti bir cinayət aktı kimi qiymətləndirilməlidir və beynəlxalq hüquq normalarına əsasən həmin cinayətləri törədənlərin cəzalandırılması istiqamətində təsirli tədbirlər görülməlidir
Cəzasızlıq mühitinin arxayınçılığı belə səviyyəyə çatıb ki, dəfələrlə törətdiyi vəhşiliklər, xüsusilə azyaşlı uşaq və qadınları hədəfə alması beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən kəskin şəkildə pislənilməsinə baxmayaraq, Ermənistan bu çirkin əməllərindən nəticə çıxarmayaraq avqustun 7-də 13 yaşlı Ramin Yusifovun yaralanması ilə nəticələnən növbəti cinayəti törətməkdən belə çəkinməmişdir.
Ermənistan 1988-ci ildən başladığı və uzun müddətli ara vermədən davam etdirdiyi hərbi təcavüz nəticəsində Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ ərazisini, eləcə də ətraf yeddi rayonu işğal etmiş, bununla da ölkəmizin ərazisinin 20 faizi zəbt olunmuş, bir milyon soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşamağa məcbur olmuşdur.
2016-cı ilin 2-5 aprel tarixlərində erməni silahlı qüvvələri tərəfindən mülki əhalinin yaşadığı çoxsaylı yaşayış məntəqələrinin, məktəb və digər sosial obyektlərin, habelə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qoşunların təmas xətti boyunca mövqelərinin ağır artilleriyadan, iri çaplı silahlardan intensiv atəşə tutulması nəticəsində cəbhə xətti boyunca 34 mülki şəxs yaralanmış, arasında uşaq olmaqla 6 nəfər həlak olmuşdur.
Ermənistanın Azərbaycan mülki əhalisinə və mülki obyektlərə birbaşa və qəsdən hücumları, beynəlxalq humanitar hüququn və insan haqlarının, xüsusilə 1949-cu il Cenevrə konvensiyaları və ona 1 saylı Əlavə, həmçinin uşaqların hüquqlarına və insan hüquqlarının müdafiəsi və fundamental azadlıqlara dair Konvensiyanın ciddi şəkildə pozulmasıdır.
Bu hadisələr isə Ermənistanın təcavüzkar siyasətini, qeyri-insani hərəkətlərini növbəti dəfə təsdiqləyərək, belnəlxalq hüquq normalarına saymazyana münasibət göstərdiyini bir daha sübut edir.
Bununla bağlı dünya birliyinə, mötəbər beynəlxalq qurumlara və həmkarlarıma  bir daha müraciət edərək, Azərbaycana qarşı aparılan uzunmüddətli erməni təcavüzünə, dinc əhalinin qətlə yetirilməsinə, kütləvi şəkildə insan hüquqlarının pozulmasına son qoyulması məqsədilə, yalnız pisləmək deyil, qətiyyətli səylər göstərməyə çağırıram.
Beynəlxalq ictimaiyyət bu cür qəddarlıq, amansızlıq və qeyri-insani hadisələrə laqeyd qalmamalı, beynəlxalq cinayətləri törətmiş işğalçı Ermənistanı BMT Nizamnaməsinə müvafiq olaraq cəzalandırılmasına nail olmalıdır.
Elmira Süleymanova
İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili
(Ombudsman)                                         09 avqust 2017-cı il
Müraciət BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, YUNİSEF-ə, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına, Avropa Komissiyasına, Avropa Şurasına, ATƏT-ə və müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına ünvanlanmışdır.

Press release 09 August 2017
STATEMENT of the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan with regard to targeting of civilians, in particular, of children by the Armenian army
As a result of the next provocation committed by the Armenian armed forces on August 7, 2017, with the goal of deliberate destruction of the civillians by firing the Garalar village of Tovuz region bordering with Armenia,  from the occupied territories of Azerbaijan, a resident of Garalar village -  13 years old boy from that village, Yusifov Ramin Sabir oglu, with birthdate of 2004, was hospitalized in a heavy condition by receiving multiple debris injuries.
The cruel deeds with the nature of targeting and killing civilians, in particular, children, are an integral part of the continued terroristic policy pursued by invader Armenia.
On July 4, 2017, the residential settlements resided densely by civil population in Alkhanli village of Fizuli district and civil facilities were fired in a targeted manner and deliberately with heavy grenade-guns by the Armenian armed forces, as a result of which, an elderly woman resident Allahverdiyeva Sahiba with birthdate of 1967 and her 2 years old granddaughter Guliyeva Zahra were killed, another civilian woman, Guliyeva Salminaz with  birthdate of 1965 was seriously injured and civil facilities were destroyed.
As seen, Armenia is continuing its rude violation of the requirements of international humanitarian legal norms by intensively firing the borderline positions of our Army and the territories of civilians with large-caliber weapons without giving up its aggressive actions.
The military aggression lasting over 25 years against Azerbaijan resulting with killing of thousands of innocent people by the Armenian armed forces, the grave and mass violation of human rights, and full destruction of historical, religious and cultural monuments belonging to world culture, should be assessed as a next criminal act being the continuation of ethnic cleansing and terror acts and efficient measures should be taken for punishing those, who commit these crimes in line with international legal norms.
The reliance of impunity environment has led to such an extent that despite the strong condemnation by the international community of the cruelties committed numerously, especially, the targeting of children and women, Armenia did not refrain from committing its next crime resulting with the injury of a 13 year old boy Ramin Yusifov on August 7.
As a consequence of a military aggression initiated from 1988 and continued for a long time without pause by Armenia, the Nagorno-Karabakh territories of Azerbaijan and adjacent seven districts, in total 20 percent of the country territories were occupied; one million of our compatriots were compelled to live as refugees and internally displaced people.
On 2-5 April, 2016, due to intensive firing of line of contact positions of Azerbaijani Armed Forces, numerous residential settlements resided by civilians, schools and other social infrastructures by Armenian armed forces with heavy artillery, large-caliber weapons, 34 civilians were injured, 6 persons were killed with a child among them.
The direct and deliberate attacks by Armenia towards Azerbaijani civil population and civil infrastructures are the serious violations of international humanitarian law and children’s rights, in particular, of Geneva conventions dated 1949 and its #1 Annex and the Convention on Protection of Children’s, Human Rights and Fundamental Freedoms.
These occurrences once again prove the ignorant attitude demonstrated towards international legal norms by Armenia confirming again its agressive policy and inhumane actions.
In this respect, by appealing to the world community, reputable international agencies and our counterparts, I am calling not only to condemn, but also take decisive actions in order to put an end to the long-term Armenian aggression against Azerbaijan, to killing of peaceful population, and mass violations of human rights.
The international community should not stay indifferent to such cruel and inhumane actions. Due to this international crime, the Armenia, as an aggressor country, should be held responsible and punished according to the UN Charter.
Elmira Suleymanova
9 August, 2017
The Statement is addressed to the Secretary-General of the United Nations, United Nations Security Council, United Nations High Commissioner for Human Rights, UNICEF, Islamic Cooperation Organization, the European Commission, the Council of Europe, OSCE, and ombudspersons of different countries