Mətbuat şərhi 20 dekabr 2016
Rusiya Federasiyasının Türkiyədəki Səfiri Andrey Karlovun öldürülməsi ilə nəticələnən terror aktını kəskin şəkildə pisləyirik. Bu faciə ilə əlaqədar mərhumun ailəsinə, yaxınlarına və Rusiya Xarici İşlər Nazirliyindəki bütün həmkarlarımıza dərin hüznlə baş sağlığı veririk.
Bu terror aktının hərtərəfli araşdırılacağına və günahkarların öz layiqli cəzalarını alacaqlarına əminliyimizi bildiririk.
Azərbaycan tam şəkildə inanır ki, səfir Andrey Karlova qarşı törədilmiş terror aktı Rusiya və Türkiyənin terrorizmə qarşı mübarizədə əzmini, əməkdaşlığını və birgə səylərini daha da gücləndirəcək.
Azərbaycan terrorizmin bütün forma və təzahürlərini qəti şəkildə pisləyir. Heç bir halda terrorizmə bəraət qazandırıla bilməz.

Press release 20 December 2016
We strongly condemn terror act resulted in killing of Ambassador of Russian Federation to the Republic of Turkey H.E. Mr. Andrey Karlov. We extend our heartfelt condolences to his family, relatives and all colleagues at the Ministry of Foreign Affairs of Russian Federation.
We remain assured that this terror act will thoroughly be investigated and culprits will get severe punishment.
The Republic of Azerbaijan is convinced that the terror act committed against Ambassador Andrey Karlov will further strengthen the determination, cooperation and joint efforts of Russia and Turkey in the fight against terrorism.
Azerbaijan firmly condemns all forms and manifestation of terrorism. Terrorism cannot be justified under any circumstances.