Mətbuat şərhi 12 iyul 2017
, Azərbaycan nümayəndə heyətinin ATƏT üzv dövlətlərinin xarici işlər nazirlərinin qeyri-rəsmi görüşündə çıxışı
Mauerbax, 11 İyul 2017-ci il
Cənab Sədr,
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ATƏT regionunda təhlükəsizlik və sülhə qarşı ən ciddi təhdid olaraq qalmaqda davam edir.
BMT TŞ-nin müvafiq qətnamələrinin ATƏT-ə verdiyi mandata baxmayaraq, biz müşahidə edirik ki, Təşkilat daxilində əsas meyl münaqişə ilə əlaqədar gərginliyi aradan qaldırmaqdır. Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən çıxarılması təmin edilmədən gərginliyin aradan qaldırılması problemi həll etməyəcəkdir.
Biz ATƏT daxilində münaqişədə status kvonun qeyri-davamlı olması barədə yekdil mövqeyi təsbit etməliyik. Ermənistanın cəhbə xətti boyunca münaqişənin gərginləşməsinə yönəlmiş bütün növ təxribatlarını nəzərə alaraq, biz status kvonu dəyişməliyik.
Mülki yaşayış məntəqələrinin heç bir fərq qoyulmadan atəşə tutulması nəticəsində iki azərbaycanlı mülki vətəndaşın öldürülməsi Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüququn kobud surətdə pozulmasıdır və bir daha mülki əhalini hədəfə almaqla Azərbaycanı reaksiya verməyə təhrik etmək siyasətinin sübutudur və eyni zamanda Ermənistana sülh səylərini pozmaq üçün bəhanə verir.
Münaqişə həll olunduqdan sonra hazırkı Ermənistan rejiminin labüd legitimlik böhranı ilə üzləşəcəyi bu rejimi belə təxribatlara əl atmağa sövq edir. Ermənistanın siyasi rəhbərliyi anlayır ki, münaqişənin sülh yolu ilə beynəlxalq hüquqa uyğun həll olunması Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilər üzərində suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün bərpası ilə nəticələnəcəkdir. Məhz buna görə də, Ermənistan rəhbərliyi rejimin ömrünü uzatmaq məqsədilə cari status kvonu möhkəmləndirmək üçün hər yola əl atır.
Ermənistan dərk etməlidr ki, cari status kvoya güvəndikcə o, öz müstəqilliyini tamamilə itirmək və regiondakı siyasi oyunlarda alətə çevrilmək riski ilə üzləşir. Yalnız münaqişəni sülh yolu ilə həll etməklə və Azərbaycan və regionun digər ölkələri ilə yaxşı qonşuluq münasibətləri yaratmaqla Ermənistan öz xalqı üçün müstəqil və xoş gələcək yarada və regionun inkişafından bəhrələnə bilər.
Mən təəssüf edirəm ki, Ermənistanın xarici işlər naziri Maurebaxda dialoq imkanını yenə əldən verdi. O, Azərbaycana qarşı əsassız ittihamlarla dolu iddia ruhunda bəyanatla çıxış etdi. Belə bəyanat daxili siyasi istehlak üçün nəzərdə tutulub. Bu ATƏT-də gözlənilən çıxış deyil. Bu zalda olan hər kəs anlayır ki, Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsində təcavüzkar və təcavüzə məruz qalmış tərəf kimdir. Bizi maraqlandıran sual odur ki, Ermənistanın naziri öz bəyanatı ilə nəyə nail olmaq istəyirdi. Əgər o, hesab edirsə ki, bu yolla o, ATƏT daxilində etimad və etibarın bərpasına hansısa töhfə verə bilər, tamamilə aydındır ki, o, tamamilə iflasa uğradı.
Bu gün Brüsseldə Azərbaycanın Xarici İşlər Naziri və ATƏT-in Minsk Qrupunun həmsədrləri ilə planlaşdırılmış görüşünü nəzərə aldıqda, Ermənistanın naziri həddən artıq təxribatçı çıxış səsləndirdi. Biz Ermənistanın Nümayəndəliyini həm burada ATƏT-də, həm də Brüsseldə keçiriləcək danışıqlarda konstruktiv mövqe nümayiş etdirməyə səsləyirik.

Press release 12 July 2017
Statement by the Delegation of the Republic of Azerbaijan, at the Informal Meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the OSCE participating States
Mauerbach, 11 July 2017
Mr. Chairperson,
The Armenia-Azerbaijan conflict remains one of the most serious threat to peace and security in the OSCE region.
Despite a clear mandate given by the relevant UN Security Council resolutions to OSCE, the prevailing trend we observe within the Organization is merely to defuse the conflict. De-escalating the conflict without withdrawing the Armenian troops from the occupied territories of Azerbaijan would not bring solution to the problem.
We must advance almost unanimous position within OSCE that the status-quo in the conflict is unsustainable. We must change it in view of Armenia’s all kinds of provocations along the front line aimed at escalating conflict.
Latest indiscriminate shelling of civilian settlements, which resulted in death of two Azerbaijanis is a blatant violation of international humanitarian law by Armenia and testifies to systematic policy of targeting civilians with a view to compelling Azerbaijan to react and providing her an excuse to derail the peace efforts.
It is the current Armenian regime’s awareness of imminent legitimacy crisis, once the conflict is resolved, that makes it to act so provocatively. Armenian leadership realizes that solving conflict peacefully in accordance with international law would mean restoring sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan over the occupied territories. Therefore, it spares no effort to perpetuate the current status-quo to make the regime survivable.
Armenia has to understand that by increasing its reliance on current status-quo, it runs a risk of completely losing its independence and becoming a tool in political games in the region. It is only by resolving the conflict peacefully and restoring good-neighbourly relations with Azerbaijan and other countries of the region that Armenia can secure an independent and prosperous future for its nation, and benefit from development of the region.
I regret that the Foreign Minister of Armenia lost the opportunity of dialogue in Mauerbach. He delivered accusatory statement full of baseless allegations against Azerbaijan. Such statement may yield desired outcome for domestic political considerations, but this was not that was expected from him in the OSCE. Everybody in this hall knows who is the aggressor and who is the aggrieved in the context of the Armenia-Azerbaijan conflict. The question is what the Armenian Minister tried to accomplish with his statement. If he thinks that in this way he can contribute to restoration of trust and confidence in the Organization, then clearly he failed.
The Armenian Minister sounded extremely provocative in view of planned meeting with Foreign Minister of Azerbaijan and the Co-Chairmen of the OSCE Minsk Group later today in Brussels. We strongly encourage the Armenian Delegation to take constructive position, as expected, both here in the OSCE and in negotiations in Brussels.