Mətbuat şərhi 22 fevral 2017
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Türk Şurasının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Xocalı soyqırımı, insanlıq əleyhinə cinayətlər və terrorizm” mövzusunda beynəlxalq konfransda çıxışı
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Ankarada Türk Şurasının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Xocalı soyqırımı, insanlıq əleyhinə cinayətlər və terrorizm” mövzusunda beynəlxalq konfransda çıxışı
Ankara, 22 fevral 2017-ci il
Hörmətli,
Türkiyə Böyük Millət Məclisinin Sədri vəzifələrini icra edən cənab Ahmet Aydın,
Türkiyə Cumhuriyyətinin xarici işlər naziri cənab Mevlüt Çavuşoğlu,
Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri cənab Mikayıl Cabbarov,
Türk Şurasının baş katibi cənab Ramil Həsənov,
Hoca Ahmet Yesevi Beynəlxalq Türk-Qazax Universitetinin qəyyumlar şurasının sədri prof. Musa Yıldız,
Millət vəkilləri,
Səfirlər,
Xanımlar və cənablar!
İlk öncə Azərbaycan tarixinə ən dəhşətli və faciəvi səhifələrdən biri kimi daxil olmuş Xocalı soyqırımının 25-ci ildönümü ərəfəsində belə bir konfransın təşkil edilməsinə görə Türk Şurasının Katibliyinə və Ahmet Yasevi Universitetinə öz təşəkkürümü bildirmək istərdim.
1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Azərbaycanın Xocalı şəhərində erməni silahlı birləşmələrinin keçmiş sovet ordusunun Xankəndindəki 366-cı motoatıcı alayı ilə birgə törətdiyi cinayət qəddarlığına görə misli görünməmiş hadisələrdəndir. Xocalı soyqırımı zamanı 613 nəfərin, o cümlədən 106 qadın, 63 azyaşlı uşaq, 70 qocanın həyatına son qoyulmuş, 1000-dən çox dinc sakin ağır yaralanaraq əlil olmuş, 1275 nəfər girov götürülmüşdür. Onların 150-sinin taleyi indiyədək məlum deyildir. Erməni vandalizmi nəticəsində 8 ailə bütövlüklə məhv edilmiş, 25 uşaq hər iki valideynindən, 130 uşaq isə valideynlərinin birindən məhrum edilmiş, əsir və girov götürülənlərə amansız işgəncələr verilmişdir. Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzkar siyasətinin tərkib hissəsi olan, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin, insan hüquq və azadlıqlarının kütləvi şəkildə və kobudcasına pozulması ilə nəticələnən Xocalı soyqırımı erməni ekstremistlərinin Azərbaycan xalqına qarşı uzun illər davam edən etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin daha bir amansız nümunəsidir.
Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı qəddarcasına həyata keçirdiyi qətliamlar sadəcə Xocalı soyqırımı ilə məhdudlaşmamışdır. Xocalı soyqırımı XIX-XX əsrlərdə ermənilərin azərbaycanlılara qarşı Naxçıvanda, Gəncədə, Qubada, Bakıda, İrəvan xanlığında mərhələ-mərhələ həyata keçirdikləri etnik təmizləmə siyasətinin tərkib hissəsidir və bununla bağlı həqiqətlər dünya ictimaiyyətinə olduğu kimi çatdırılmalı, bu cinayətlər beynəlxalq miqyasda öz hüquqi qiymətini almalıdır.
Azərbaycan dövləti erməni millətçilərinin xalqımıza qarşı törətdiyi cinayətlər, o cümlədən Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması, onun soyqırım kimi tanıdılması üçün məqsədyönlü və ardıcıl iş aparır. Artıq Xocalı faciəsinin soyqırımı olması faktı dünyanın bir çox ölkələrinin və beynəlxalq təşkilatların qərar və qətnamələrində öz əksini tapmışdır. Meksika, Kolumbiya, Peru, Pakistan, Bosniya və Herseqovina, Rumıniya, Çexiya,Slaveniya, İordaniya, Honduras, Qvatemala, Panama, Sudan, Cibuti parlamentləri, eləcə də ABŞ-ın 16 ştatının qanunverici orqanları Xocalı soyqırımını tanıyan və qınayan sənədlər qəbul etmişlər. İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ermənistanı təcavüzkar, Xocalı faciəsini isə soyqırımı kimi tanıyan ilk beynəlxalq təşkilatdır. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə dünyanın 40-dan çox ölkəsində həyata keçirdiyi "Xocalıya ədalət!" kampaniyasının əsas məqsədi bu qanlı faciə ilə bağlı həqiqətləri beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırmaqdır.
Bu ilin yanvar ayında Malidə keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Parlamentlər İttifaqının 12-ci sessiyasında qəbul olunmuş xüsusi qətnamə “Xocalıya Ədalət” kampaniyasına tam dəstək verərək Xocalı faciəsini soyqırım kimi tanımış və təşkilatın 54 üzv dövlətinə erməni canilərinin cinayət məsuliyyətinə cəlb edilməsi ilə bağlı çağırış etmişdir.
Təəssüflər olsun ki, ermənilər uzun illərdir ki, tarixi saxtalaşdıraraq, uydurma “erməni soyqırımı”nı dünyanın gündəliyinə gətirərək, ondan siyasi məqsədləri üçün istifadə edirlər. Bu istiqamətdə erməni diasporunun fəaliyyətini xüsusi qeyd etmək istərdim. Uydurma tarixlərinin beynəlxalq təşkilatlarda, müxtəlif konfrans və toplantılarda “erməni soyqırımı” kimi gündəliyə çıxarılmasında, heç bir tarixi faktlara, sənədlərə əsaslanmayan yalanlarının dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında erməni diasporunun məqsədyönlü fəaliyyəti danılmazdır. Türkiyə dövləti dəfələrlə onlara arxivlərin açılmasını, erməni və türk tarixçilərinin birgə araşdırmalar aparılmasına dair təkliflər irəli sürsə də, ermənilər və onların havadarları iç üzlərinin ifşa olunmasından qorxaraq buna razı olmamışlar. Səbəb sadədir. Çünki onlar həqiqətdən qorxurlar.
Fürsətdən istifadə edib, Türk Şurası çərçivəsində fəaliyyət göstərən üzv ölkələrin diaspor təşkilatlarının türk dünyasına qarşı yönəlmiş erməni propaqandasına qarşı birgə fəaliyyət göstərmələrini tövsiyə etmək istərdim.
Hörmətli konfrans iştirakçıları,
Ermənistan - Azərbaycan münaqişəsinin bu günə qədər həll olunmaması bölgəmizdə sülhə, təhlükəsizliyə, əmin-amanlığa, o cümlədən hərtərəfli regional əməkdaşlığın inkişafına ciddi təhdiddir. Əfsuslar olsun ki, Azərbaycanın beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış ərazi bütövlüyü uzun illərdir ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı yürütdüyü işğalçılıq siyasəti nəticəsində pozulmuşdur. Bir milyondan artıq azərbaycanlı öz doğma yurd-yuvalarından qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Xalqımıza qarşı etnik təmizləmə siyasəti aparılmış, beynəlxalq hüququn bütün norma və prinsipləri kobud şəkildə pozulmuşdur. Beynəlxalq təşkilatların münaqişə ilə bağlı mövqeyi məlumdur. BMT Təhlükəsizlik Şurası Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin Azərbaycan torpaqlarından qeyd-şərtsiz çıxarılmasına dair dörd qətnamə qəbul etmişdir. Əfsuslar olsun ki, bu qətnamələrin heç biri bu günədək icra edilməmişdir. Azərbaycan sülhün tərəfdarıdır və biz münaqişənin dinc yolla həllinə tərəfdarıq. Bizim mövqeyimiz dəyişməzdir. Münaqişə Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində öz həllini tapmalıdır. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tezliklə, ədalətli, beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həll edilməsi həm ədalətsizliyə son qoyacaq, həm də regional sülhə və təhlükəsizliyə töhfə verəcəkdir.
Qeyd etmək istərdim ki, biz yaşadığımız bölgədə sülh, sabitlik, əmin-amanlığın təmin edilməsi üçün daim səylər göstəririk. Ölkəmiz terrorizmə qarşı mübarizədə beynəlxalq ictimaiyyətin səylərini dəstəkləyir və öz töhfələrini əsirgəmir. Təəssüflər olsun ki, son zamanlar qardaş Türkiyədə törədilən terror hadisələri bizi ciddi şəkildə narahat edir və biz bu terror aktlarını qətiyyətlə qınayır və hər zaman qardaş Türkiyənin yanında olduğumuzu bəyan edirik. Terrordan əziyyət çəkən dövlət kimi, Azərbaycan terrorun bütün formada qəti şəkildə pisləyir.
Əfsuslar olsun ki, son zamanlar islam dini beynəlxalq aləmdə bəzi insanlar, o cümlədən natiqlər, siyasətçilər tərəfindən terrora xidmət edən din kimi qələmə verilməkdədir. Acınacaqlı haldır ki, bir çox ölkələrdə islam dininin daşıyıcısı olan insanlara qarşı münasibətdə radikal hərəkətlər həyata keçirilir, müsəlmanların hüquqları tapdalanır, onların terrorun potensial daşıyıcıları olduğu kimi xoşagəlməz fikirlər səsləndirilir. Azərbaycan müxtəlif dini mənsubiyyətin nümayəndələrinin azad, demokratik, firavan şəkildə bərabər yaşadığı tolerant bir ölkədir. Xalqımız bu xüsusiyyətləri daşıyır, mehriban şəkildə hər bir dinin nümayəndələri ilə, milli azlıqlarla bərabər yaşayır. Bu məsələyə dövlət səviyyəsində də xüsusi həssalıqla yanaşılır. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamına əsasən 2016-cı il “Azərbaycanda multikulturalizm ili” elan edilmiş, ölkəmiz BMT Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumuna ev sahibliyi etmişdir. Müxtəlif mədəniyyətlərin, dinlərin, konfessiyaların nümayəndələri ölkəmizə səfər edərək, Azərbaycanda bu istiqamətdə mövcud proseslərə canlı şahid olmuş, bununla bağlı öz fikirlərini ifadə etmişlər. Azərbaycan tolerant ölkə olmaqla yanaşı bir müsəlman ölkəsidir. Müsəlman mədəniyyətini, tarixini yaşadan bir ölkədir.
Belə ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamına əsasən 2017-ci il Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli” elan edilmişdir. Azərbaycan islam dövlətləri ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinə hər zaman xüsusi önəm vermiş və coğrafi mövqeyinə görə əsrlər boyu Qərb və Şərq sivilizasiyaları arasında körpü rolunu oynayaraq islam dininin mədəni və mənəvi dəyərlərini dünyaya təşviq etmişdir. Bu səylərin davamı olaraq, Bakıda 2017-ci ilin may ayında 4-cü İslam Həmrəyliyi Oyunlarının keçirilməsi ilə bağlı qərar qəbul edilmişdir.
Hazırda Cənubi Qafqazın iqtisadi güc mərkəzinə çevrilən, beynəlxalq aləmdə mövqelərini daha da möhkəmləndirən Azərbaycanın əsas istəyi regionda sülhün, təhlükəsizliyin, əmin-amanlığın, firavan və mehriban qonşuluq siyasəti çərçivəsində münasibətlərin inkişaf etdirilməsindən ibarətdir. İnanıram ki, ölkələrinin ərazi bütövlüyünə, xalqlarının firavan gələcəyinə və beynəlxalq hüququn aliliyinə xidmət edən hər bir kəs Azərbaycanın haqlı mövqeyinin yanında olacaqdır!

Press release 22 February 2017
Statement by Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, at the international conference on “Khojaly Genocide, crimes against humanity and terrorism”
Ankara, February 22, 2017
Excellences,
At the outset, I would like to thank the Secretariat of the Turkic Council and Ahmet Yasevi University for convening such Conference on the threshold of 25th Anniversary of Khojaly Genocide which represents a flagrant and tragic page of the Azerbaijani history.
On the night of February 25-26, the armed forces of Armenia, with participation of irregular armed bands and terrorist groups, as well as with direct participation of the infantry guards regiment No. 366 of the former USSR located in Khankendi, seized the town of Khojaly and perpetrated atrocious massacre of the civilian population of the town. In a few hours 613 civilians were killed, including 106 women, 63 children, 70 elders, moreover, 1275 inhabitants were taken hostage, while the fate of 150 persons remain unknown to this day. In the course of the massacre, more than 1000 inhabitants of Khojaly were severely maimed, including 76 children under the age. 6 families were completely wiped out, 26 children lost both parents, and 130 children lost one of their parents. As an integral part of occupation policy and another ruthless example of ethnic cleansing and genocide policy of Armenia against Azerbaijan, Khojaly Genocide was followed by massive flagrant violations of norms and principles of international law, human rights and fundamental freedoms.
The merciless massacres of Armenia against Azerbaijanis do not confine with Khojaly Genocide. The Khojaly Genocide is a part of ethnic cleansing policy of Armenia against Azerbaijanis committed stage by stage in XIX-XX centuries in Nakhchivan, Ganja, Baku and Irevan khanate. The truth about all of these crimes committed by Armenians must be conveyed to the international community, the legal appraisal should be given as well.
The Republic of Azerbaijan purposefully and sequentially takes steps in this regard. Namely, many states, as well as international organizations in their resolutions and statements recognized the Khojaly tragedy as Genocide. The Parliaments of Mexico, Columbia, Peru, Pakistan, Bosnia and Herzegovina, Slovenia, Romania, Czech Republic, Jordan, Honduras, Guatemala, Panama, Sudan, Djibouti, as well as legislative bodies of 16 States of USA adopted documents recognizing and condemning the Khojaly Genocide. The Organization of Islamic Cooperation is the first international organization that recognized Armenia as an aggressor and Khojaly tragedy as Genocide. By initiative of Heydar Aliyev Foundation the “Justice for Khojaly” Campaign started in more than 40 countries of the world aimed at conveying to international community a truth about the bloody tragedy of Azerbaijani people.
A special resolution adopted at the 12th session of the of the Parliamentary Union of the OIC Member States held this January in Mali recognized Khojaly tragedy as a genocide supporting “Justice for Khojaly” campaign and called 54 member states to bring Armenian murderers to the justice.
Unfortunately, for decades Armenians by distortion of history put so-called “Armenian Genocide” issue on international agenda and tried to use it for their political purposes. Especially, I would like to emphasize the role of Armenian diaspora in this regard. The role of diaspora in putting their invented history entitled the “Armenian Genocide” on the agenda of international organizations, different conferences and meetings is undeniable. In spite of multiple suggestions of the Republic of Turkey regarding the opening archives, as well as proposals of Turkish and Armenian historians’ joint research of the issue, the Armenians and their intercessors declined them all. The reason is simple. They dread of truth.
By using this opportunity, I would like to recommend a joint action to be taken by diaspora organizations of the Turkic Council Member States against the Armenian anti-Turkic World propaganda.
Dear participants,
The existence of Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict undermines peace, security, stability and comprehensive economic development of the region. Unfortunately, as a result of Armenian aggression the internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan remain violated for decades.
As a result of Armenian ethnic cleansing policy more than one million Azerbaijanis became refugees and IDPs. The norms and principles of international law were flagrantly violated. The position of international organizations is well known. The UN Security Council adopted 4 resolutions demanding immediate, full and unconditional withdrawal of Armenian occupying forces from occupied territories of Azerbaijan. Unfortunately, none of them was implemented. Azerbaijan supports peace and willing to resolve the conflict by peaceful means. Our position remains unchanged. The conflict must be resolved on the basis of sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders of the Republic of Azerbaijan. The soonest and just resolution of Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict on the basis of mentioned principles will end injustice and at the same time will contribute to peace and security in the region.
I would like to underline that the Republic of Azerbaijan makes efforts to ensure peace and stability in the region. Our country supports the efforts of international community in fight against terrorism and makes contributions to this end. Unfortunately, recent terror acts committed in brotherly Turkey lead to death and injury of dozens of innocent people. In this regard, I would like to state that as a victim of terrorism, Azerbaijan strongly condemns terrorism in all its forms and manifestations and stays side by side with Turkey.
It is regretful that in today’s world some politicians and so-called researchers blame Islam in “serving” terrorism. I would like to express our deepest concern over the increased cases of religious intolerance, in particular Islamophobia and attempts to associate religions with terrorism. It is miserable that in some countries basic rights and freedoms of Muslims are objects of violation; radicals treat Muslims as potential terrorists. In this context, I would like to proudly state that Azerbaijan is a tolerant country, where all people with different religious and confessional affiliations live and exercise their religious rites without any restrictions, discrimination or prejudice. Our people proudly hold this salient feature and live side by side with religious, confessional and national minorities. The Government of the Republic of Azerbaijan also attaches great importance to this issue.
In accordance with Decree of the President of the Republic of Azerbaijan 2016 was declared in Azerbaijan as a “Year of Multiculturalism” and our country hosted 7th Global Forum of the UN Alliance of Civilizations. People of different cultures, religions and confessions visited our country and witnessed our achievements in mentioned spheres. Being a tolerant country, Azerbaijan is proud of its Muslim identity. We proudly revere Islamic culture, history and traditions for centuries.
In accordance with Decree of the President of the Republic of Azerbaijan 2017 has been declared “A Year of Islamic Solidarity”. The strengthening of cooperation with Islamic States was always a priority for Azerbaijan. Due to its geographical location Azerbaijan for centuries served as a bridge between East and West and was promoting Islamic cultural and spiritual values to the World. As a continuation of mentioned efforts, we are planning to host 4th Islamic Solidarity Games in Baku in May 2017.
The main aim of Azerbaijan, that is a leading economic power of South Caucasus and strengthens its positions in international arena day by day, is to ensure lasting peace, stability, prosperity and good neighborhood in the region.
I believe that those who respect and support sovereignty, territorial integrity, future prosperity of their own countries, as well as supremacy of international law will support the just stand of Azerbaijan.