Mətbuat şərhi 07 iyun 2016
İstanbul şəhərində törədilmiş qanlı terror aktını qəti şəkildə qınayırıq. Bu terror aktı nəticəsində həyatını itirənlərin ailələrinə və yaxınlarına, qardaş Türkiyə xalqına dərin hüznlə baş sağlığı verir və yaralananların tezliklə şəfa tapmasını diləyirik.
Terrorizmdən əziyyət çəkən dövlət kimi Azərbaycan Respublikası terrorizmin bütün forma və təzahürlərini qəti şəkildə pisləyir və terrorizmə qarşı mübarizədə beynəlxalq birliyin səylərini dəstəkləyir.
Bu partlayış nəticəsində yaralanan və ya həlak olanlar sırasında Azərbaycan Respublikası vətəndaşının olması ölkəmizin İstanbuldakı Baş konsulluğu tərəfindən Türkiyənin rəsmi dövlət qurumları vasitəsilə araşdırılır.

Press release 07 June 2016
We in strongest terms condemn the heinous terror act perpetrated in Istanbul. We extend our heartfelt condolences to the brotherly People of Turkey and the families and relatives of those who lost their lives at this terror act. We also wish for a speedy recovery to the wounded.
The Republic of Azerbaijan, as a country suffering from terrorism, condemns terrorism in all its forms and manifestations and firmly supports the efforts of the international community in the fight against terrorism.
The presence of citizens of the Republic of Azerbaijan among the wounded and killed as a result of this explosion is investigated by the General Consulate of Azerbaijan in Istanbul via official Government agencies of Turkey.