Mətbuat şərhi 18 iyun 2020
Prezident İlham Əliyev Şərq Tərəfdaşlığı ölkələrinin Sammitində video-konfrans formatında iştirak etmişdir
Sağ olun, cənab sədr. Xanımlar və cənablar.
Azərbaycan Şərq Tərəfdaşlığının fəal tərəfdaş ölkəsidir. Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq Azərbaycanın xarici siyasətinin əsas prioritetlərindəndir. Bizim Avropa İttifaqının bir çox üzv ölkəsi ilə sıx əməkdaşlığımız mövcuddur. Azərbaycan Avropa İttifaqının 9 üzvü ilə strateji tərəfdaşlıq haqqında sənəd imzalayıb. Biz Avropa İttifaqı ilə yeni tərəfdaşlıq sazişi ilə bağlı danışıqların yekun mərhələsindəyik. Mətnin 90 faizi artıq razılaşdırılıb. İki il bundan əvvəl Brüsseldə Azərbaycan və Avropa İttifaqı arasında “Tərəfdaşlıq Prioritetləri” sənədi paraflanıb ki, burada hər iki tərəfin müstəqillik, suverenlik, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı prinsiplərinə sadiqliyi vurğulanır. Ermənistan və Azərbaycan arasında olan münaqişə eyni prinsiplər əsasında həll edilməlidir. Ermənistan Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazisinin 20 faizinin işğalını davam etdirir. Dağlıq Qarabağ və Azərbaycanın daha 7 rayonu 30 ilə yaxındır ki, Ermənistanın işğalı altındadır. Ermənistanın etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində 1 milyondan artıq azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünə çevrilmişdir. BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal edilmiş bütün ərazilərindən qeyd-şərtsiz və tam çıxarılmasını tələb edir. Ermənistan bu qətnamələrə, habelə ATƏT, Qoşulmama Hərəkatı, NATO, Avropa Parlamenti və digər beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş müvafiq sənədlərə əməl etmək əvəzinə işğal olunmuş ərazilərdə qeyri-qanuni məskunlaşma siyasəti həyata keçirir. Danışıqların mahiyyət və formatını məhv etməyə çalışan Ermənistanın baş nazirinin dediyinin əksi olaraq, Dağlıq Qarabağ Ermənistan deyil, Dağlıq Qarabağ Azərbaycandır və bütün dünya bunu belə tanıyır. Azərbaycanın ərazi bütövlüyü bərpa olunmalıdır.
İşğala və humanitar fəlakətə baxmayaraq, Azərbaycan sosial-iqtisadi inkişafda böyük nəticələr əldə edib. Son 16 ildə ümumi daxili məhsulumuz 3 dəfə artıb, yoxsulluq səviyyəsi 49 faizdən 5 faizə enib. Avropa İttifaqı bizim əsas ticarət tərəfdaşımızdır. Ticarətimizin təqribən 50 faizi üzv dövlətlərin payına düşür. On beş ilə yaxındır ki, Azərbaycan Avropa bazarlarına xam neft nəql edən etibarlı təchizatçıdır. Yaxın zamanda biz Avropa İttifaqının üzv dövlətlərini təbii qazla təchiz etməyə başlayacağıq. Ölkəmiz Azərbaycanı Avropa İttifaqı bazarlarına bağlayacaq 3500 kilometrlik inteqrasiya edilmiş boru kəməri sistemi olan Cənub Qaz Dəhlizinin tikintisinin təşəbbüskarı olmuş və onu maliyyələşdirmişdir. Cənub Qaz Dəhlizi enerji əməkdaşlığı, enerji təhlükəsizliyi və enerjinin şaxələndirilməsi layihəsidir.
Koronavirus pandemiyasına qarşı görülmüş tədbirlər bizə vəziyyəti nəzarətdə, itkiləri isə minimum səviyyədə saxlamağa imkan verib. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı koronavirusla mübarizədə Azərbaycanı nümunəvi ölkə adlandırıb. Qoşulmama Hərəkatının 120 üzv ölkəsinin yekdil qərarı ilə 2019-cu ildə təşkilata sədr seçilən Azərbaycan bu il mayın 4-də Hərəkatın COVID-19-a həsr edilmiş onlayn formatda Zirvə görüşünü təşkil etmişdir. Biz Avropa İttifaqı və Afrika İttifaqının həmin tədbirə qoşulmalarını yüksək qiymətləndiririk. Ali nümayəndə cənab Jozep Borelə videomüraciətinə görə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Ümid edirik ki, bu, Avropa İttifaqı və Qoşulmama Hərəkatı arasında fəal əməkdaşlığın başlanğıcı olacaqdır. Biz, həmçinin BMT Baş Assambleyasının COVID-19-a həsr edilmiş dövlət və hökumət başçıları səviyyəsində videokonfrans vasitəsilə xüsusi iclasının keçirilməsini təklif etmişik. Azərbaycan pandemiya ilə mübarizə üçün Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına 10 milyon ABŞ dolları həcmində könüllü maliyyə yardımı ayırmışdır. Eyni zamanda, ölkəmiz bu günə qədər 29 dövlətə humanitar yardım göstərib və bu işi davam etdirməyi planlaşdırır. Sağ olun.

Press release 18 June 2020
President Ilham Aliyev attended Summit of Eastern Partnership countries in format of video-conference
Thank you, Mr. Chairman. Ladies and Gentlemen.
Azerbaijan is an active partner country of the Eastern Partnership. Cooperation with the European Union is one of the top priorities of Azerbaijan’s foreign policy. We have close cooperation with many member countries of the European Union. Azerbaijan has signed strategic partnership documents with nine members of the European Union. We are in the final stages of negotiations on a new partnership agreement with the European Union. Ninety percent of the text has already been agreed. Two years ago, in Brussels, the “Partnership Priorities” document was initialed between Azerbaijan and the European Union. It emphasizes the commitment of both parties to the principles of independence, sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders. The conflict between Armenia and Azerbaijan must be resolved on the basis of the same principles. Armenia continues to occupy 20 percent of the internationally recognized territory of Azerbaijan. Nagorno-Karabakh and seven other districts of Azerbaijan have been under Armenian occupation for about 30 years. As a result of Armenia’s policy of ethnic cleansing, more than 1 million Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons. Four UN Security Council resolutions require a complete and unconditional withdrawal of Armenian troops from all occupied territories of Azerbaijan. Instead of observing these resolutions, as well as relevant documents adopted by the OSCE, the Non-Aligned Movement, NATO, the European Parliament and other international organizations, Armenia pursues a policy of illegal settlement in the occupied territories. Contrary to what the Prime Minister of Armenia is saying in an effort to nullify the essence and format of the negotiations, Nagorno-Karabakh is not Armenia, Nagorno-Karabakh is Azerbaijan, and the whole world recognizes it as such. The territorial integrity of Azerbaijan must be restored.
Despite the occupation and humanitarian catastrophe, Azerbaijan has achieved great results in terms of the socioeconomic development. Over the past 16 years, our gross domestic product has tripled and the poverty rate has dropped from 49 to 5 percent. The European Union is our main trading partner. About 50 percent of our trade comes from member states. For almost 15 years now, Azerbaijan has been a reliable supplier transporting crude oil to European markets. In the near future, we will begin to supply natural gas to member states of the European Union. Our country initiated the construction of the Southern Gas Corridor, an integrated pipeline system with a length of 3,500 kilometers that will connect Azerbaijan with the markets of the European Union, and financed it. The Southern Gas Corridor is a project of energy cooperation, energy security and energy diversification.
Measures taken against the coronavirus pandemic have allowed us the opportunity to keep the situation under control and losses at minimum level. The World Health Organization has described Azerbaijan as a model country in the fight against coronavirus. Azerbaijan, elected chair by a unanimous decision of 120 countries members of the Non-Aligned Movement in 2019, organized an online summit of the Movement on COVID-19 on 4 May this year. We greatly appreciate the participation of the European Union and the African Union in this event. I want to express my gratitude to the High Representative, Mr. Josep Borrell, for the video message. We hope that this will be the beginning of active cooperation between the European Union and the Non-Aligned Movement. We also suggested holding a special meeting of the UN General Assembly at the level of heads of state and government in a video conference format dedicated to COVID-19. Azerbaijan has voluntarily allocated financial assistance to the World Health Organization in the amount of $10 million to combat the pandemic. At the same time, our country has provided humanitarian assistance to 29 states so far and plans to continue this work. Thank you!