Mətbuat şərhi 17 fevral 2017
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində keçirilən “dəyirmi masa”da iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 17-də Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində “Qiymətlərin sabitləşməsinə doğru? OPEC-in qayıdışı və neft geosiyasəti” mövzusunda “dəyirmi masa”da iştirak edib.
AZƏRTAC-ın xüsusi müxbiri xəbər verir ki, Münxen Təhlükəsizlik Konfransının sədri Volfqanq İŞİNGER müxtəlif ölkələrdən siyasətçilərin, biznes strukturlarının nümayəndələrinin, elm adamlarının iştirak etdiyi bu konfransda təhlükəsizlik, enerji və digər sahələrə aid mühüm məsələlərin müzakirə olunduğunu bildirdi. Konfrans çərçivəsində enerji məsələləri ilə bağlı xüsusi “dəyirmi masa”nın keçirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edən V.İşinger Münxen Təhlükəsizlik Konfransını uzun müddətdir dəstəkləyən və onun dostu olan Prezident İlham Əliyevi salamlayaraq dedi:
-Cənab Prezident, Siz bu konfransda dəfələrlə çıxış etmisiniz. Sizin ekspert biliyiniz təkcə enerji sahəsində vacib rol oynayan ölkənin rəhbəri kimi yox, ölkəyə on dörd il başçılıq edən bir şəxs kimi də bizim üçün vacibdir. Ölkəniz Avrasiya təhlükəsizliyinin və siyasətinin sərhədləri üzərində yerləşir. Ölkənizə səfər etdikdə mənə dəfələrlə vaxt ayırdığınıza görə Sizə necə minnətdar olduğumu burada toplaşan insanlara çatdıra bilmirəm.
“Offshore Northern Seas” Fondunun prezidenti və baş icraçı direktoru Leif Yohan SEVLAND Münxen Təhlükəsizlik Konfransının artıq 50 ildən çoxdur mühüm məsələlərin müzakirə olunduğu beynəlxalq platformaya çevrildiyini bildirdi. O, konfransda enerji məsələləri, o cümlədən enerji təhlükəsizliyi sahəsində mövcud problemlərin və yeni çağırışların müzakirə edildiyi “dəyirmi masa”nın önəmini vurğulayaraq bildirdi:
-“Dəyirmi masa”da birinci çıxış edəcək və təqdim etməkdən qürur duyduğum natiq Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Heydər oğlu Əliyevdir. Cənab Prezident Azərbaycan Respublikasının Prezidenti vəzifəsinə 2003-cü ildə seçilib, 2008-ci və 2013-cü illərdə isə bu vəzifəyə yenidən seçilib. Cənab Prezident, Sizin mənə güclü təsir bağışladığı tərcümeyi-halınızla tanış oldum. Prezident seçildikdən əvvəl Siz Azərbaycanda bir neçə yüksək səviyyəli sənaye və hökumət vəzifəsini tutmusunuz. Siz müstəqil Azərbaycanın neft strategiyasının geosiyasi aspektləri üzrə çoxsaylı tədqiqatların müəllifisiniz və siyasi elmlər üzrə doktor dərəcəsinə maliksiniz. Cənab İşinger Azərbaycanın neft və qaz istehsalı sahəsində əhəmiyyətli bir ölkə kimi vacibliyini, həm Şərq, həm də Qərb bazarları üçün strateji yerləşmənizi qeyd etdi. Biz Sizin enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı fikirlərinizi eşitmək istəyirik. Prezident Əliyev, buyurun.
Dövlətimizin başçısı “dəyirmi masa”da çıxış etdi.
-Çox sağ olun. Əvvəlcə dəvətə görə səfir İşingerə minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Münxen Təhlükəsizlik Konfransı kimi belə qlobal əhəmiyyətə malik olan bir tədbirdə iştirak etmək məndə həmişə məmnunluq doğurur. Əlbəttə, enerji təhlükəsizliyini ölkənin milli təhlükəsizliyindən ayırmaq olmaz. Bu baxımdan Azərbaycan region üçün enerji təhlükəsizliyini təmin etməklə öz vacib rolunu oynayır. İndi isə irimiqyaslı qaz təchizatı layihəsinin həyata keçirilməsinə gəldikdə, ölkəmiz Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında da öz vacib rolunu oynayacaq.
Əlbəttə, bu gün regionumuzun və Avropanın enerji təhlükəsizliyində Azərbaycanın rolu və töhfəsi haqqında danışdıqda biz Azərbaycanın enerji strategiyasının əvvəlinə - 1990-cı illərin ortalarına qayıtmalıyıq. O zaman həm daxili, həm də xarici çoxsaylı çətinlikləri olan, Ermənistanın işğalı nəticəsində 1 milyon evsiz qalmış vətəndaşı olan, yalnız üç il müstəqil olan gənc ölkə Xəzər dənizinə dünyanın aparıcı enerji şirkətlərini ilk dəfə dəvət etmişdi. Bu, tarixi bir addım idi və nəinki təkcə Azərbaycanda, həm də regionda vəziyyəti dəyişən bir qərar idi. İndi isə bu addım regionun enerji xəritəsini dəyişmişdir. Biz sadəcə həmin vaxtdan bir il əvvəl vətəndaş müharibəsi, işğal, 1 milyon qaçqın və köçkünü olan və uğurlu inkişaf üçün heç bir imkanları olmayan ölkəyə investisiyalar cəlb etməyə nail olduq. Bizim üçün o zaman Azərbaycanın neft ehtiyatlarına sərmayənin yatırılması müstəqilliyimizin gücləndirilməsi və çətinliklərin aradan qaldırılması üçün yeganə yol idi. Buna görə 1990-cı illərin ortaları bizim üçün vacib bir dövr idi. Biz investisiyaları cəlb etdik, aparıcı enerji şirkətləri ilə Azərbaycanın nəhəng neft yataqlarından istehsala başladıq və neftimizi nəql etmək üçün çoxsaylı boru kəməri sistemini inşa etdik. Bu gün bizim bütün istiqamətlərdə 7 kəmərimiz - 3 neft kəmərimiz və 4 qaz kəmərimiz var. Buna görə də bizim birinci hədəfimiz özümüzün enerji təhlükəsizliyimizi, öz maraqlarımızı təmin etmək və insanlarımızın yaşayış səviyyəsini yaxşılaşdırmaq üçün nəhəng neft ehtiyatlarımızı hasil etmək iqtidarında olmaq idi. Sonrakı mərhələdə kəmərlər tikildikdə bu layihə regional əməkdaşlıq layihəsinə çevrildi. Bu neft kəmərləri Azərbaycanı Qara dəniz və Aralıq dənizi ilə birləşdirir. Bu kəmərlər bizə enerji ehtiyatlarını nəql etməyə kömək edən ölkələrin də enerji təhlükəsizliyini təmin etməyə xidmət edir.
Sonra biz Xəzər dənizinin şərq sahillərindən neft və neft məhsullarının çatdırılması üçün tranzit ölkəyə çevrildik. Beləliklə, Azərbaycan müxtəlif vasitələrlə, dəmir yolu və neft kəməri ilə neftin nəqlində öz vacib rolunu oynayır. Eyni zamanda, biz Xəzər dənizinin şərq sahilində yerləşən tərəfdaşlarımızın təchizat marşrutlarını şaxələndirməyə kömək edirik. Çünki enerji təhlükəsizliyindən söhbət açdıqda hesab edirəm ki, şaxələnmə əsas termindir. Adətən şaxələnmədən danışdıqda biz istehlakçılar üçün şaxələndirməni nəzərdə tuturuq. Biz bunu anlayırıq. Lakin istehsalçılar üçün də şaxələndirmə nəzərdə tutulur, xüsusilə bu istehsalçıların Azərbaycan kimi açıq dənizə çıxışı olmadıqda.
Yeri gəlmişkən, bəzi Avropa ölkələri neftin 30-40 faizini Azərbaycandan əldə edirlər və etibarlı tranzit ölkə, digər ölkələrin etibar edə biləcəyi tərəfdaş ölkə kimi Azərbaycan regionda özünə ad qazanıb.
Bu gün çoxsaylı digər ölkələr, şirkətlərlə birlikdə və Avropa Komissiyasının dəstəyi ilə biz “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsini icra edirik. Bu layihə 1990-cı illərdə icrasına başladığımız layihələrin davamıdır. Azərbaycanda böyük qaz yataqlarını aşkar edən kimi bu qazı beynəlxalq bazarlara nəql etmək üçün qərar qəbul olunub. İndi Cənub Qaz Dəhlizi, məndə olan məlumata görə, Avropada ən böyük infrastruktur layihəsidir. Onun ümumi dəyəri 40 milyard dollardan çoxdur. Hazırkı mərhələdə bu layihədə 7 ölkə iştirak edir. Gələcək illərdə ən azından 3 ölkə bu layihəyə qoşulacaq. Bu layihə Avropa Komissiyası tərəfindən dəstəklənir.
Mən bu yaxınlarda Brüsseldən qayıtmışam və biz cənab Şefçoviçlə bu vacib layihəni müzakirə etdik. Həmçinin bu layihəni Avropa İttifaqı Şurasının və Avropa Komissiyasının prezidentləri ilə müzakirə etmişəm. Avropa Komissiyası ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsi üzrə strateji tərəfdaşlıq haqqında imzalanmış memorandum var. Bu gün Cənub Qaz Dəhlizi artıq reallıqdır. Bu, Azərbaycanı Avropa bazarları və Avropa bazarlarına aparan marşrut boyunca yerləşən ölkələrlə birləşdirən üç fərqli boru kəmərindən ibarət inteqrasiya olunmuş boru kəməri sistemidir. Bu layihə tamamilə yeni bir regional əməkdaşlıq formatını yaratdı. Söhbət Cənubi Qafqaz ölkələri olan Gürcüstan, Azərbaycan və Türkiyədən, sonra da Yunanıstan, Bolqarıstan və İtaliya kimi Avropa İttifaqı ölkələrindən, həmçinin namizəd ölkə kimi Albaniyadan gedir. Beləliklə, bütün bu tərəflərin maraqlarını təmin etmək asan iş deyil. Bu səbəbdən Avropa Komissiyası ilə birlikdə biz “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin Məşvərət Şurası adlanan formatı işə saldıq. Artıq Məşvərət Şurasının iki iclası Bakıda keçirilib və üçüncü iclas cənab Şefçoviçin iştirakı ilə fevral ayının 23-də baş tutacaq. Mühüm nailiyyətlər var. Sizə deyə bilərəm ki, “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin əsas seqmenti olan Trans-Anadolu boru kəmərinin icrasının təqribən 65 faizi artıq tamamlanıb. Cənubi Qafqaz boru kəməri adlanan digər bir seqmentin icrasının 80 faizə yaxın hissəsi tamamlanıb və TAP adlanan Trans-Adriatik boru kəməri təqribən 34-35 faiz icra olunub. Dünyada ən böyük qaz yataqlarından biri olan “Şahdəniz” yatağının işlənilməsi artıq 90 faiz tamamlanıb. Hədəfimiz Azərbaycanın ilk təbii qazını gələn il bazarlara çatdırmaqdır və bəzi tərəfdaş ölkələrdə süni gecikmələr olmadığı təqdirdə bu layihəni 2020-ci ilə qədər tamamlamaqdır.
Azərbaycan “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin bütün dörd seqmentinin səhmdarıdır və Azərbaycan investor qismində də çıxış edir. Biz, həmçinin Dünya Bankından, beynəlxalq maliyyə təşkilatlarından, Asiya İnkişaf Bankından, Asiya İnfrastruktur Bankından vəsaitləri cəlb etdik. Biz Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankından, Avropa İnvestisiya Bankından maliyyə vəsaitinin ayrılmasını gözləyirik. Beləliklə, bu, ölkəmizin təşəbbüskarı olduğu həqiqətən də geniş maliyyə, infrastruktur, texniki, enerji layihəsidir və biz bununla qürur duyuruq.
Əlbəttə, bu ölkələr arasında yeni əməkdaşlıq formatı regionda tamamilə yeni bir əməkdaşlıq ruhunu yaradır. Bu, birgə bağlılıq, yəqinlik, etibarlılıq və tərəfdaşlıq yaradır. Beləliklə, layihə tamamlandıqdan sonra Avropa üçün təbii qaz təchiz edən etibarlı və yeganə yeni qaz mənbəyi qismində Azərbaycanın rolu əlbəttə ki, artacaq və Avropa təşkilatları ilə əlaqələrimiz güclənəcək.
“Dəyirmi masa”da Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyinin təminatının şaxələndirilmə imkanları, bu sahədə mövcud cəhdlər, həmçinin neft qiymətləri və digər məsələlər barədə geniş fikir mübadiləsi aparıldı.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has attended "On the Road to (Price) Stability? The return of OPEC and the Geopolitics of Oil" roundtable as part of the Munich Security Conference.
President of the Munich Security Conference Wolfgang Ischinger greeted President Ilham Aliyev:
- Mr. President you have spoken at this conference a large number of times. Your expertise is important not only as somebody who presides or runs a country that plays an important role in energy, but also as someone who has presided over a country now for more than a decade and a half, which sits along one of the fold lines of Eurasian security and politics. I cannot tell this group how grateful I am to you that you gave me your time repeatedly when I visited your country.
President and CEO of Offshore Northern Seas Foundation Leif Johan Sevland, who chaired the round table, said that over the past five decades the Munich Security Conference has developed to become a global institution and forum for discussing the security policy. He then introduced President Ilham Aliyev:
-The first speaker of this round-table I am proud and honored to present is President Ilham Aliyev of Azerbaijan. The President was elected as President of the Republic of Azerbaijan in 2003, and was re-elected in 2008 and 2013. I have read your very impressive CV, Mr. President. You have a several high-ranking industrial, and political positions in Azerbaijan before you were elected as President. You are the author of the numerous research works on geopolitical aspects of oil strategy of sovereign Azerbaijan and hold the degree of doctor of political science. Mr. Ischinger mentioned the importance of Azerbaijan as an important country when it comes to oil and gas production, strategic location both to the Eastern and Western markets. And we look forward to having your affections on the energy security. President Aliyev, the word is yours.
The head of state made a speech at the round table.
- Thank you very much. First of all, I would like to express gratitude to Ambassador Ischinger for invitation. It is a pleasure to participate at such an important global event like Munich Security Conference. Of course, energy security cannot be separated from countries' national security. From this point of view, Azerbaijan plays its important role in providing energy security for the neighborhood, and now, with respect to the implementation of the mega gas delivery project will play an important role for European energy security.
Of course, talking about today's role of Azerbaijan and our contribution to energy security of our region and Europe, we should go back to the beginning of energy strategy of Azerbaijan, to the mid-1990s when a young, independent country, only a three years old, with a lot of difficulties, internal and external, with million people homeless as a result of Armenian occupation, for the first time invited the major energy companies of the world to the Caspian Sea. That was a historic move and decision, which changed the situation not only in Azerbaijan, but in the region and actually now changed the energy map of the region. We managed to attract the investment to the country which just was a year ago in the situation of civil war, occupation, had million refugees, and without any means for successful development. At that time, investments in our oil reserve was the only way how we could strengthen our independence and overcome difficulties. Therefore, middle of the 1990s was important for us. We attracted investments, we started to produce together with major energy companies huge oil fields of Azerbaijan and built a multiple pipeline system to transport our oil. And today we have seven pipelines – three oil pipelines, four gas pipelines to all the directions. Therefore, the first target was to provide energy security for ourselves and to be able to extract enormous oil and gas reserves to provide our interests, and to improve living standards of our people. At a later stage, this project transformed into regional cooperation project when the pipelines were built. Oil pipelines today connect Azerbaijan with the Black Sea and Mediterranean and provide also energy security for those countries, which help us to transport these energy reserves.
Later we became a transitor for oil and oil products delivery from the Eastern shores of the Caspian. So Azerbaijan is playing an important role in oil transportation through different means, through railroad, and through oil pipelines. Therefore, we are helping our partners on the Eastern shores of the Caspian to be able also to diversify their supply routes. Diversification actually, I think, is the main word when we talk about energy security. And usually when we talk about diversification we mean diversification for consumers. We understand that. But we also mean diversification for producers, especially, when these producers are landlocked as Azerbaijan, when they don't have access to open seas.
By the way, some of the countries in Europe have about 30-40 percent of their oil from Azerbaijan. Therefore, today as a reliable oil producer and supplier, and also as a reliable transit country, Azerbaijan already established itself in the region as a partner that others can rely on.
Of course, today, together with a broader number of countries, companies and support of European Commission we implement the Southern Gas Corridor project, a project generated by the projects, which we started to implement in the 1990s. As soon as we made a huge discovery of the gas deposits in Azerbaijan the decision was made to transport it to the international markets. Now the Southern Gas Corridor is, as far as I know, the biggest infrastructure project in Europe. Its total cost is more than 40 billion dollars. It involves seven countries at this stage, and at least three countries in the coming year will join the project, which is supported by European Commission.
I just recently returned from Brussels and with Mr. Sefcovic, and also with President of European Council and European Commission we discussed this important project. We have a memorandum signed between European Commission and Azerbaijan on strategic partnership in energy. The Southern Gas Corridor is already a reality. It is an integrated pipeline system of three different pipelines connecting Azerbaijan with European markets, and connecting Azerbaijan with the countries on route to European markets. This project created an absolutely new regional cooperation format where there are countries of the Caucasus – Georgia and Azerbaijan and Turkey, and then countries of European Union like Greece, Bulgaria and Italy and also Albania as a candidate. So it is not easy to provide interests of all these players. For this reason, together with European Commission we launched three years ago a format, which is called the Consultative Advisory Council of the Southern Gas Corridor, which already twice gathered in Baku. And the third meeting is scheduled with the presidency of Mr Sefcovic on the 23rd of February. There are important achievements. I can tell you that implementation of one of the main segments of the Southern Gas Corridor – Trans-Anatolian Pipeline – is already around 65 percent complete. Another segment, which is called South-Caucasus pipeline is close to 80 percent. And implementation the Trans-Adriatic Pipeline, which is called TAP, is around 34-35 percent. The development of the Shahdeniz Gas field, which is the biggest or one of the biggest fields in the world, is already 90 percent done. Our target is to deliver first new gas from Azerbaijan to the markets next year, and if there are no artificial delays in some of the partner countries, to complete this project by 2020.
Azerbaijan is a shareholder of all the four segments of the Southern Gas Corridor. Azerbaijan is an investor. We also raise money from the World Bank, from international financial institutions, Asian Development Bank, Asian Infrastructure Bank. We expect funds from EBRD, from EIB. So it's a really broad financial, infrastructure, technical, energy project, which was initiated by our country, and we are proud of that. Of course, the new format of cooperation between these countries creates absolutely new spirit of cooperation in the region. It creates interconnections, interdependence, predictability, reliability and partnership. So after the completion of the project the role of Azerbaijan as a reliable new and the only new source of natural gas for Europe will definitely grow and our relations with the European institutions will strengthen. Thank you.