Mətbuat şərhi 09 iyun 2016
Litva Respublikasının vətəndaşı Audrys Antanaitisin adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair
Litva Respublikasının vətəndaşı, Litvanın Jurnalistlər İttifaqının sədr müavini, “Alkas” internet portalının redaktoru Audrys Antanaitis Azərbaycan Respublikasının Litva Respublikasındakı Səfirliyinə məktubla müraciət edərək, adının “Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş əcnəbilərin siyahısı”ndan çıxarılmasını xahiş edib.
Məktubunda A.Antanaitis cari ilin 07-10 may tarixlərində operator Arunas Sartanaviçyus ilə birlikdə Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinə bilərəkdən qeyri-qanuni səfər etdiyini və səfər barədə Azərbaycan tərəfini öncədən məlumatlandırmadığını etiraf edərək, səfərlə əlaqədar Azərbaycan hökuməti və xalqından üzr istədiyini bildirib.
İşğal olunmuş ərazilərimizə dair hazırladıqları reportajların birtərəfli olması ilə əlaqədar təəssüfünü bildirən A.Antanaitis, ölkəmiz və münaqişə haqqında daha doğru və obyektiv məlumatların Litva ictimaiyyətinə çatdırılması məqsədilə Azərbaycana səfər etmək niyyətini ifadə edib.
A.Antanaitisin müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və onun adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılmasına dair qərar qəbul edilib.

Press release 09 June 2016
On removal of the name of Audrys Antanaitis, citizen of the Republic of Lithuania from the “List of Foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”
A citizen of the Republic of Lithuania, deputy chairman of the Union of Journalists of Lithuania, editor-in-chief of “Alkas” internet portal Audrys Antanaitis addressed a letter to the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Lithuania asking for removal of his name from the “List of Foreign citizens illegally visited to occupied territories of the Republic of Azerbaijan”.
In his letter confessing that he paid an illegal and intentional visit to the occupied territories of Azerbaijan by Armenia along with cameraman Arunas Sartanavichyus on May 07-10 without notifying the Azerbaijani side in advance, Audrys Antanaitis expressed his apology to the Government and People of Azerbaijan for his unauthorized visit to the occupied territories of Azerbaijan.
Expressing regrets for their one-sided reportages on the occupied territories of Azerbaijan, Audrys Antanaitis indicated his intention to visit Azerbaijan in order to deliver to the Lithuanian society more accurate and objective information about Azerbaijan, as well as the Armenia-Azerbaijan conflict.
The appeal by Audrys Antanaitis was considered and the removal of his name from the list was decided.