Mətbuat şərhi 04 avqust 2016
İsveçrə Konfederasiyasının şahmatçısı Yannik Pelletiyerin adının arzuolunmaz şəxslər siyahısından çıxarılması barədə
İsveçrə Konfederasiyasının şahmatçısı Yannik Pelletiyer Xarici İşlər Nazirliyinə məktubla müraciət edərək, Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində ərazi bütövlüyü, suverenliyi və qanunlarına tam hörmət etdiyini və Ermənistan tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinə bilmədən və səfərin fəsadları barədə əvvəlcədən məlumatlı olmadan səfər etdiyini qeyd edib. O, bu səfərin Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik mənası daşımadığını vurğulayıb.
Yannik Pelletiyer səfərlə əlaqədar təəssüfünü ifadə edərək, Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə səfərin heç bir halda Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin təşviqinə xidmət etmədəyini bildirib. O, bu qondarma rejimin Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğal və təcavüzü nəticəsində yaradılığını yazıb.
İşğal olunmuş ərazilərə qanunsuz səfər ilə əlaqədar Azərbaycan Hökuməti və xalqından üzr istəyən Yannik Pelletiyer gələcəkdə işğal olunmuş ərazilərə bu kimi səfərlərdən çəkinəcəyinə dair zəmanət verib.
O, qeyd olunanları nəzərə alaraq, 2016-ci ilin 20 avqust tarixindən 20 sentyabr tarixinədək Bakıda keçiriləcək 42-ci Dünya Şahmat Olimpiadası və FİDE-nin 87-ci Konqresində iştirak etmək üçün Azərbaycana səfər etməsinə icazə verilməsini xahiş edib.
Yannik Pelletiyerin müraciəti müvafiq qaydada nəzərdən keçirilib və onun Azərbaycana səfər etməsi üçün müvafiq viza rəsmiləşdirilməsinin həyata keçirilməsi barədə qərar qəbul olunub.

Press release 04 August 2016
Swiss chess player Yannick Pelletier sending a letter to the Ministry of Foreign Affairs, reaffirmed his full respect to the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Azerbaijan within its internationally recognized borders, inter alia, the laws and regulations of the Republic of Azerbaijan. He stressed that his visit to the occupied territories of the Republic of Azerbaijan by Armenia was not intentional and he was unaware about the consequences of this visit. Adding that this visit shall not give a meaning of disrespect to the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
He wrote: “Asking to accept my regrets, I attest that in no way my visit to the occupied territories of Azerbaijan by Armenia served for the promotion of illegal regime established in the occupied territories of Azerbaijan, which is nothing other than the result of occupation and aggression”.
Yannick Pelletier expressed his apology to the Government and People of Azerbaijan for an authorized visit to the occupied territories of Azerbaijan and attested that he will refrain from such visits to the occupied territories of Azerbaijan in the future.
Against the background of aforementioned, he asked from the relevant authorities of the Republic of Azerbaijan give an authorization for his visit to Azerbaijan to participate in the 42nd World Chess Olympiad and the 87th FIDE Congress to be hold in Baku from 20th August till 20th September.
Yannick Pelletier’s appeal was properly considered and the decision was made to issue a visa for his visit to Azerbaijan.