Mətbuat şərhi 24 yanvar 2017
No: 11/17, Cibuti Respublikasının Milli Assambleyası (Parlamenti) plenar iclasında mütləq səs çoxluğu ilə Xocalı Soyqırımına dair qətnamə qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Əddis-Əbəbədəki Səfirliyindən daxil olmuş məlumata əsasən, Cibuti Respublikasının Milli Assambleyası (Parlamenti) plenar iclasında mütləq səs çoxluğu ilə Xocalı Soyqırımına dair qətnamə qəbul edib.
Qətnamə Cibuti Respublikasının Milli Assambleyasının spikeri ilə görüş zamanı Parlamentin sədri Məhəmməd Əli Huməd tərəfindən səfir Elman Abdullayevə rəsmən təqdim olunub. Cibuti Parlamentinin sədri ölkəsinin Azərbaycanı daima dəstəklədiyini və yanında olduğunu bir daha vurğulayıb.
Qətnamədə Azərbaycan torpaqlarının Ermənistan tərəfindən işğalı və 26 fevral 1992-ci il tarixində Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın Xocalı şəhərində mülki əhaliyə qarşı törədilmiş qətliam soyqırım aktı və insanlıq əleyhinə cinayət kimi tanınır, günahkarların müvafiq beynəlxalq alətlərə uyğun olaraq cəzalandırılmalı olduğu bəyan edilir.
Milli Assambleya sözügedən qətnamədə Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış ərazi bütövlüyü və suverenliyinə hörmətini bir daha təsdiq edir, habelə BMT Nizamnaməsi və beynəlxalq hüquqa əsasən güc tətbiq etməklə ərazilərin işğal edilməsinin qəbuledilməz olduğunu bəyan edir.
Milli Assambleya BMT Baş Assambleyasının və Təhlükəsizlik Şurasının, eləcə də digər beynəlxalq təşkilatların Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasına dair qətnamələrinin yerinə yetirilməsini tələb edir, eyni zamanda beynəlxalq ictimaiyyəti və beynəlxalq təşkilatları bu qərarların yerinə yetirilməsi üçün Ermənistana təzyiq göstərməyə çağırır.
Qətnamədə Ermənistanın təcavüzünün qurbanları olan bir milyondan artıq Azərbaycanlının taleyi və böhranlı vəziyyəti, eləcə də humanitar problemlərin miqyasından dərin narahatlıq ifadə olunur, beynəlxalq ictimaiyyət münaqişənin həllinə maksimum töhfə verməyə çağırılır.
Xocalı soyqırımının beynəlxalq səviyyədə tanıdılması istiqamətində fəaliyyət bundan sonra da davam etdiriləcək

Press release 24 January 2017
No: 11/17, Djibouti's National Assembly (Parliament) adopted a resolution on Khojaly Genocide by absolute majority of votes in the plenary session
According to the information of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Addis Ababa, Djibouti's National Assembly (Parliament) adopted a resolution on Khojaly Genocide by absolute majority of votes in the plenary session.
The resolution was officially presented to Ambassador Elman Abdullayev by the Chairman of the Parliament Muhammad Ali Humad during his meeting with the Speaker of the National Assembly of the Republic of Djibouti. Chairman of the National Assembly of Djibouti once again emphasized that his country always supports and stands by Azerbaijan.
In the resolution the occupation of Azerbaijani territories by Armenia and the massacre by the Armenian armed forces against the civilians in the Azerbaijani town of Khojaly on February 26, 1992, is recognized as an act of genocide and crime against humanity and declared that the responsible persons must be punished according to the relevant international instruments.
Respect for the sovereignty and internationally recognized territorial integrity of the Republic of Azerbaijan was reaffirmed in the resolution of the National Assembly and it is declared that the occupation of territory by force is unacceptable on the basis of the UN Charter and the international law.
The National Assembly demands the implementation of the resolutions adopted by the UN General Assembly, the Security Council, as well as other international organizations regarding the immediate, complete and unconditional withdrawal of the Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan and calls the international community and international organizations to put pressure on Armenia to implement these decisions.
Deep concern for the fate of more than one million Azerbaijanis who were victims of the Armenian aggression, the scale of humanitarian problems and their critical situation was expressed in the resolution, and the international community was called to contribute to the resolution of the conflict maximally.