Mətbuat şərhi 23 yanvar 2017
No: 10/17, Azərbaycan Respublikası və Körfəz Əməkdaşlıq Şurası arasında strateji və iqtisadi forumun keçirilməsinə dair Mətbuat xidmətinin məlumatı
2017-ci ilin birinci yarısında Azərbaycan Respublikası və Körfəz Əməkdaşlıq Şurası (KƏŞ) üzv ölkələri arasında Bakı şəhərində strateji və iqtisadi forumun keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Forumun məqsədi iqtisadiyyat, ticarət, sərmayələr, enerji, turizm, kənd təsərrüfatı, ərzaq təhlükəsizliyi, nəqliyyat, mədəniyyət və idman kimi sahələrdə qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün birgə layihələrin müəyyən edilməsi və biznes dairələri arasında birbaşa təmasların təşviq edilməsidir. Tədbirdə Azərbaycan və KƏŞ üzv dövlətlərinin yüksək vəzifəli rəsmiləri, müvafiq olaraq xarici işlər, iqtisadiyyat, ticarət və sənaye nazirlikləri, ticarət palataları, iş adamları, özəl şirkətləri, suveren fondları və maliyyə-investisiya korporasiyalarının nümayəndələrinin geniş tərkibdə iştirakı nəzərdə tutulur. Forumun təşkili ilə əlaqədar məsələlərin müzakirəsi məqsədilə Xarici İşlər Nazirliyinin nümayəndə heyəti 2016-cı ilin dekabrında KƏŞ-in Ər-Riyadda yerləşən mənzil-qərargahına səfər edib və görüşlər keçirib.
Azərbaycan Respublikası və KƏŞ arasında təsisatlanmış əməkdaşlığın əsasını 2013-cü ilin iyununda Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi və Körfəz Əməkdaşlıq Şurasının Baş katibliyi arasında imzalanmış Məsləhətləşmələr Mexanizmi haqqında Anlaşma Memorandumu təşkil edir. İkitərəfli əsasda Azərbaycan Respublikası ilə Körfəz Əməkdaşlıq Şurası ölkələri arasında əməkdaşlıq və qarşılıqlı anlaşmaya əsaslanan ənənəvi dostluq münasibətləri mövcuddur.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2017-ci ilin “Azərbaycanda İslam Həmrəyliyi İli” elan etməsi, ölkəmizin İslam Həmrəyliyi oyunlarına ev sahibliyi, son illər ərzində KƏŞ üzv dövlətləri ilə Azərbaycan arasında həyata keçirilən yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlər, tərəflərin əlaqələrin inkişafı naminə nümayiş etdirdikləri siyasi iradə, turizm və insanlararası təmasların artması əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni əlverişli imkanlar yaradır.
Azərbaycan Respublikası və KƏŞ üzv ölkələri arasında Bakı şəhərində keçirilməsi nəzərdə tutulan strateji və iqtisadi forum hərtərəfli əməkdaşlığın inkişafına mühüm töhfə verəcəkdir.

Press release 23 January 2017
No: 10/17, Press release on Strategic and Economic forum between the Republic of Azerbaijan and the Gulf Cooperaton Council
In the first half of 2017, it is planned to hold a Strategic and Economic Forum between the Republic of Azerbaijan and the Gulf Cooperation Council (GCC) Member States in Baku.
The purpose of the Forum is to identify joint projects for the development of mutually beneficial cooperation in the areas such as economy, trade, investment, energy, tourism, agriculture, food security, transport, culture and sports and to encourage direct contacts among the business circles. In the event, high-ranking officials of Azerbaijan and the GCC member states, respectively the representatives of the ministries of foreign affairs, economy, trade and industry, chambers of commerce, businessmen, private companies, sovereign funds and financial-investment corporations will participate in an expanded format. In December 2016, the delegation of the Ministry of Foreign Affairs visited the GCC headquarters in Riyadh and held meetings to discuss issues related to the organization of the Forum.
The Memorandum of Understanding on the mechanism of consultations between the Azerbaijani Foreign Ministry and the Secretariat General of the Gulf Cooperation Council signed in Baku on June 2013, is the basis for institutionalized cooperation between Azerbaijan and the GCC. Traditional friendly relations on cooperation and mutual understanding between Azerbaijan and the Gulf Cooperation Council countries exist on a bilateral basis.
The announcement of the year 2017 as "The Year of the Islamic Solidarity in Azerbaijan" by the President of the Republic of Azerbaijan, hosting the Islamic Solidarity Games, high-level mutual visits between the GCC member states and Azerbaijan in recent years, demonstration of the political will of the sides for the development of relations, tourism and the growth of people to people contact creates new favorable conditions for the development of cooperation.
The strategic and Economic Forum between the Republic of Azerbaijan and the GCC Member States which will be held in Baku will contribute to the development of comprehensive cooperation.