Mətbuat şərhi 29 yanvar 2018
Naxçıvan Yaxın Şərqin ən qədim mədəniyyət mərkəzlərindən biridir. Burada insanlar 500-300 min il bundan əvvəl yaşamışdır. Beş min il bundan əvvəl Naxçıvan şəhər mədəniyyətinin formalaşması Azərbaycanın bu qədim torpağında sivilizasiyanın inkişafının ən mühüm göstəricisi hesab olunur.
Naxçıvan, həm də Azərbaycanın dövlətçilik tarixinə mühüm töhfələr vermişdir. Azərbaycan türkləri min illər boyu burada ardıcıl həyat sürmüş, böyük dövlətçilik ənənələrinin əsasını qoymuşlar. X əsrdə “Naxçıvan şahlığı”, XII əsrdə Azərbaycan Atabəylər dövləti yaranmış, XVIII-XIX əsrlərdə “Naxçıvan xanlığı”, XX əsrin əvvəlində Araz-Türk Respublikası fəaliyyət göstərmişdir.
1924-cü ildə yaradılan Naxçıvan Muxtar Respublikası Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsidir. Ümummilli lider Heydər Əliyevin müəllifi olduğu Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasına (1995-ci il) əsasən Naxçıvan Muxtar Respublikası Azərbaycan Respublikasının tərkibində muxtar dövlətdir.
Naxçıvanın muxtariyyət tarixi 1921-ci ildə imzalanan 2 mühüm beynəlxalq sənəddə - Moskva və Qars müqavilələrində öz əksini tapmışdır. Moskva müqaviləsinin 3-cü, Qars müqaviləsinin isə 5-ci maddəsində muxtariyyətin əsasları, eyni zamanda Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisi təsdiq olunmuşdur.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ərazisi 5,5 min kvadratkilometr, əhalisi 450 min nəfərdir (1 iyun 2017). Naxçıvan Muxtar Respublikası paytaxt Naxçıvan şəhərindən və 7 inzibati rayondan təşkil olunub. 5 şəhəri, 8 qəsəbəsi, 206 kəndi vardır.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının sərhəddi Türkiyə  Respublikası ilə 14 kilometr, İran İslam Respublikası ilə 204 kilometr, Ermənistanla 246 kilometr təşkil edir.
Naxçıvan Muxtar Respublikasının ali qanunverici hakimiyyət orqanı 45 deputatdan ibarət olan Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali Məclisidir. Ali Məclisin səlahiyyət müddəti 5 ildir. Azərbaycan Respublikası Konstitusiyası və Naxçıvan Muxtar Respublikası Konstitusiyasına əsasən muxtar respublika Ali Məclisinin Sədri Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ali vəzifəli şəxsidir. İcra hakimiyyətini Nazirlər Kabineti, məhkəmə hakimiyyətini isə muxtar respublikanın məhkəmələri həyata keçirirlər.
Naxçıvan Muxtar Respublikasında 3 ali təhsil müəssisəsi - Naxçıvan Dövlət Universiteti, “Naxçıvan” Universiteti və Naxçıvan Müəllimlər İnstitutu, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Naxçıvan bölməsi, 3 orta ixtisas məktəbi, Heydər Əliyev adına Hərbi Lisey, 5 peşə məktəbi və 216 ümumtəhsil məktəbi fəaliyyət göstərir.
Ümummilli liderimiz Heydər Əliyev deyirdi: “Naxçıvan Azərbaycan xalqının qədim tarixini əks etdirən müqəddəs bir torpaqdır. Naxçıvan Azərbaycan xalqının tarixini əks etdirən abidələri özündə cəmləşdirən bir diyardır”.
Naxçıvan antik və orta əsrlər dövrünə aid türk-islam mədəniyyəti nümunələri və tarixi abidələrlə - qədim yaşayış yerləri, şəhərlər, möhtəşəm qalalar, xatirə memarlığının ən mükəmməl nümunələri olan türbələr və təkrarsız təbiət abidələri ilə zəngindir.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və pasportlaşdırılması işinin təşkili haqqında” 2005-ci il 6 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən muxtar respublika ərazisindəki 1200-dən çox dünya, ölkə və yerli əhəmiyyətli tarixi abidə qeydə alınaraq pasportlaşdırılmışdır.
İslam mədəniyyətinin çoxəsrlik nailiyyətlərini özündə yaşadan Naxçıvan Muxtar Respublikasında milli və mənəvi dəyərlərə hörmətlə yanaşılır, dini dəyərlər və adət-ənənələr qorunub saxlanılır, abidələr bərpa olunur. Bütün bunlar nəzərə alınaraq İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv dövlətlərin mədəniyyət nazirlərinin 2009-cu ilin oktyabrında Bakı şəhərində keçirilmiş altıncı konfransında Naxçıvan şəhəri 2018-ci il üçün İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan olunmuşdur.

Press release 29 January 2018
The history of Nakhchivan city dates back to 5.000 years ago, making it as one of the oldest cultural centers in the Middle East. It is the capital of the Nakhchivan Autonomous Republic which covers 5.500 square kilometers, has a population of about 450.000 people, and is bordered by the Republic of Turkey, the Islamic Republic of Iran and the Republic of Armenia.
The legal status of the Nakhchivan Autonomous Republic goes back to 1921 when they adopted and signed two important international agreements (The Moscow Treaty -Article 3- and the Kars Agreement -Article 5-) laying down the bases of autonomy and the official borders of the Nakhchivan Autonomous Republic as an integral part of the Republic of Azerbaijan.
The region of Nakhchivan, composed of the Nakhchivan city and 7 administrative regions with 5 towns, 8 settlements and 206 villages, is an autonomous state within the Republic of Azerbaijan under its current Constitution (1995).
A Supreme Assembly, of 45 deputy members for 5 years of office’s term, constitutes the higher legislative power in the state. The Chairman of this assembly, according to the Republic of Azerbaijan’s Constitution and the Nakhchivan Autonomous Republic’s one, is the highest official of Nakhchivan. The executive power is exercised by the Cabinet of Ministers, and the judiciary one by the courts.
Thanks to its strategic location, the Nakhchivan region has a rich history in the Caucassus zone, and the development of its culture is an enrichment vector of the ancient Azerbaijani civilization. During history, the Nakhchivan city was the capital of different states and dynasties such as the “Atabeg” dynasty of Azerbaijan (XIIth century), the Nakhchivan “khanate” dynasty (XVIIIth and XIXth centuries) and the “Araz-Turk” Republic (beginning of the XXth century).
Nakhchivan is rich with ancient and medieval Turkish-Islamic culture remnants and historical monuments, such as ancient settlements, cities, magnificent fortresses, natural monuments, tombstones and mausoleums, which are great instances of heritage architecture.
More than 1.200 historical monuments have been inventoried in Nakhchivan, 57 of which are renowned internationally and 496 nationally. In the Nakhchivan city are located many key monuments such as the “Jame” Mosque dated on the XVIIIth century, the “Mu’mine Khatun” Tomb which is currently an open-air museum, erected in the XIIth century by the “Ildegizid Atabey” of Azerbaijan, “Jahan Pahlawan”, in honor of his first wife “Mu’mine khatun”, and the “Khan” Palace built in the XVIIIth century and showing a museum of architecture and history. The city of Nakhchivan, as its region, is also renowned for its intangible heritage diversity and its various elements like oral expressions, traditional costumes and songs, crafts skills…telling thus the depth of the Islamic civilization in the region.
Nakhchivan is therefore a land of centuries-old achievements in Islamic culture, which has always respected and preserved national, human and religious values and traditions, and showed a great interest to restoration, preservation and promotion of its historical monuments, intangible heritage and culture.
In addition, the development of science and education has been one of Nakhchivan’s priorities, in such a way as to promote its contributions and achievements, especially with regard to Islamic culture. Many institutions and centers are working in these educational and cultural projects, such as the Nakhchivan Branch of the Azerbaijan National Academy of Sciences, the Nakhchivan State University, the Nakhchivan University and the Nakhchivan Teachers Institute, in addition to 3 secondary specialized schools, Heydar Aliyev Military Lyceum, 5 vocational schools and 216 secondary schools.
Taking into account the historical and cultural potential of the Nakhchivan city and its surroundings, its Islamic historical and cultural achievements, and its developmental prospects, it was proclaimed as the Asian region’s Capital of Islamic Culture for 2018 at the 6th Conference of Culture Ministers of OIC Member States, held in Baku, in October 2009.