Mətbuat şərhi 27 mart 2017
Xarici İşlər Nazirliyinin təlimatı əsasında Azərbaycan Respublikasının ATƏT yanında Daimi Nümayəndəliyi Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində keçirdiyi hərbi təlimi, Ermənistan prezidentinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə qanunsuz səfəri və orada səsləndirdiyi bəyanatları ilə əlaqədar ATƏT üzv dövlətlərinə, ATƏT-in Daimi Şurasının sədrinə, ATƏT-in katibliyinə və müvafiq təsisatlarına məktub ünvanlayıb.
Məktubda deyilir: “Ermənistan silahlı qüvvələri beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri, BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələri, ATƏT-ın sənəd və qərarlarının pozaraq, Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərində tabor səviyyəsində genişmiqyaslı hərbi təlimlər keçirmişdir.
Ermənistan Prezidenti 25 mart 2017-ci il tarixində hərbi təlimlərin son mərhələsində şəxsən iştirak etmişdir. Bu münasibətlə o, işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinə qanunsuz səfər etmiş, “döyüş vəzifələrini yerini yetirərkən fərqlənən hərbi qulluqçuları təltif etmiş” və Azərbaycan Respublikasının suverenliyi və ərazi bütövlüyünə təhdid məzmunlu təxribatçı bəyanatlar vermişdir.
Ermənistan Prezidenti Ermənistan silahlı qüvvələrini xristianlığın keşikçiləri adlandıraraq, münaqişəyə dini çalar verməyə cəhd etmişdir. Bununla belə, o, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərinin işğalında iştirakını və bu xüsusda özünün fərdi məsuliyyətini qəbul etmişdir. O bəyan etmişdir ki, 2016-cı il aprel döyüşləri gedişində “cavab hücumuna keçmək əmri vermişdir”.
Ermənistan Prezidentinin bəyanatı atəşkəs üçün baza sənədi olan Bişkek Protokolunun Ermənistan tərəfindən pozulmasının aydın göstəricisidir. Bunun müqabilində Ermənistan işğal olunmuş ərazilərdə hərbi mövqelərini möhkəmləndirir və genişləndirir, hərbi avadanlıq və vasitələri işğal edilmiş ərazilərə ötürür, bununla da hərbi əməliyyatların dayandırılmasından işğala əsaslanan status kvo-sunu möhkəmləndirmək üçün istifadə edir.
Bu baxımdan, Ermənistan Prezidentinin bəyanatı kifayət qədər aydındır və izaha ehtiyacı yoxdur: “bu gün Ermənistan Ali Baş Komandanı gözünü belə qırpmadan lazım olacağı təqdirdə, İskəndər raketləri ilə zərbə endirmək əmri verəcək. Qonşu dövlət bunu çox yaxşı bilir” (Serj Sarkisyan).
Hərbi təlimlər və Ermənistan prezidentinin bəyanatı Ermənistanın real niyyətini və danışıqlar yolu ilə münaqişənin həll edilməsində Ermənistanın maraqlı olmadığını açıq-aydın göstərir. Qeyd edilməlidir ki, Ermənistan Prezidenti bu çıxışını işğalı BMT Təhlükəsizlik Şurasının 853 saylı qətnaməsi ilə pislənmiş və qoşunların dərhal, qeyd-şərtsiz və birbaşa çıxarılmasını tələb edilmiş Azərbaycanın Ağdam rayonunda etmişdir. 24 ildir ki, bu tələb beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən yerinə yetirilməmişdir.
Əvəzində, Ermənistan atəşkəsdən öz silahlı qüvvələrinin təkmilləşdirilməsi və təlimlərin keçirilməsi üçün istifadə edərək, silahlı qüvvələrini yeni işğallar üçün hazır vəziyyətə gətirir. Bu, erməni tankları tərəfindən azərbaycanlı əhalinin qovulduğu dağıdılmış evlərin hədəf alınaraq atəşə tutulması zamanı da nümayiş etdirilmişdir. Bu, həmçinin Ermənistan rəhbərliyi tərəfindən Azərbaycan və onun mülki əhalisinə qarşı aparılmış insanlığa qarşı silsilə cinayətlər və genosid fəaliyyətlərinə əyani sübütdür. Bu, Ermənistan rəhbərliyinin “sülh, tolerantlıq və birgəyaşayış” anlayışıdır.
Ermənistan və onun yüksək rütbəli rəsmilərinin təxribatçı və təcavüzkar ritorikası ölkənin beynəlxalq hüquq və Ermənistan və Azərbaycan münaqişəsinin həlli üzrə siyasi proseslərə çərçivəsində verdiyi öhdəliklərin əleyhinədir. Bu, Ermənistan tərəfindən Azərbaycana qarşı gücdən qanunsuz istifadənin davamının göstəricisidir. Ona görə də Helsinki Yekun Aktında da əks olunduğu kimi dövlətlərarası münasibətlərin baza prinsiplərinin kobud şəkildə pozulmasının qarşısının alınması üçün ATƏT yekdil mövqe nümayiş etdirməlidir.
Azərbaycan ATƏT, xüsusilə ATƏT-ın Minsk Qrupu və həmsədrlərini, həmçinin Avstriyanın ATƏT Sədrliyini BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq müddəalarını və atəşkəs rejiminin kobud şəkildə pozulmasını ictimai şəkildə pisləyərək, Ermənistandan Azərbaycana qarşı təcavüzə son qoymasını, qoşunlarını çıxarmasını və münaqişənin həlli istiqamətində davamlı həllə nail olunması üçün substantiv danışıqlara cəlb olunmaqda xoş niyyət göstərməsini tələb etməyə çağırır.
Ermənistan tərəfindən bu səpkidə olan və təkrarlanan təxribatlara qarşı lazımı reaksiyanın verilməməsi sülh prosesinə ciddi zərbə olaraq gözlənilməz fəsadlar doğura bilər ki, bunun da məsuliyyət tam şəkildə Ermənistanın hərbi-siyasi rəhbərliyinin üzərinə düşür”.

Press release 27 March 2017
Letter by the Permanent Mission of Azerbaijan to OSCE on military exercises and illegal visit of Armenian President to the occupied territories of Azerbaijan
H.E. Mr. Clemens Koja,
Chairperson of the OSCE Permanent Council
Cc: Permanent Missions and Delegations of the OSCE participating States,
OSCE Partners for Cooperation,
OSCE Secretariat and OSCE Institutions
0119/10/10
Vienna, 27 March 2017
Dear Colleague,
Upon instruction from my Government, I am writing to inform you that in blatant violation of norms and principles of international law, relevant resolutions of the UN Security Council, documents and decisions of the OSCE, the armed forces of the Republic of Armenia conducted regiment level military exercises in the occupied territories of the Republic of Azerbaijan. Fact-sheet on exercises is enclosed herewith.
The President of Armenia personally attended the final phase of the exercises on March 25. On that occasion, he illegally visited the occupied territories of Azerbaijan, “awarded military servicemen who excelled in the combat duty” and made belligerent provocative statements threatening sovereignty and territorial integrity of the Republic of Azerbaijan.
The President of Armenia attempted to introduce a religious dimension to the conflict as he praised the Armenian armed forces as upholders of Christianity. He, inter alia, admitted involvement of the armed forces of Armenia in occupation of the Azerbaijani territories and his own personal responsibility in this regard. He declared that in the course of military hostilities in April 2016, “…I gave a new order to strike back”. He further praised his own role in occupation of territories of Azerbaijan saying that: “only a strong one could give the order to stop [April operations], to spare those lives and to take upon himself the future hollow blows of populism, realizing all too well how much territory had been gained before that silently and how much would be taken next time.” (emphasis added).
The statement of the President of Armenia is a clear manifestation that Armenia violates the Bishkek Protocol of 1994, which is a basis for ceasefire, through entrenching and building-up military positions, transferring military equipment and hardware to the occupied territories and, thus, takes advantage of cessation of military operations to consolidate the status-quo of occupation.
In this regard, the statement of the President of Armenia is self-explanatory: “In one year [after April 2016], we fortified our border and armed our troops to the extent that today our frontline is simply unrecognizable. Today, our guys are following the movements of the enemy in the depth of its own territory. Today, super modern, devastating striking power aims at the entire territory of our belligerent neighbor, including its vital infrastructure. And today, the Commander-in-Chief of the Armenia without batting an eyelid will give if needed the order to strike with the Iskander. In the neighboring country they know it all too well.”
The military exercises and the statement of the President of Armenia are illustrative as to the real intentions of Armenia and its unwillingness to settle the conflict through negotiations. It is notable that the President of Armenia delivered his speech in Azerbaijan’s occupied district of Aghdam, the seizure of which was condemned and the immediate, complete and unconditional withdrawal from which was demanded by the UN Security Council in its resolution 853. This demand by the international community remains unimplemented for 24 years.
Instead, Armenia uses the ceasefire to exercise and train its armed forces for renewed hostilities, as it was vividly demonstrated by Armenian tanks during the recent live fire exercises targeting ruined houses of expelled Azerbaijani population. This is a clear testimony of mindset of the senior leadership of Armenia built upon series of crimes against humanity, war crimes, acts of genocide committed against Azerbaijan and its civilian population. This is the understanding of peace, tolerance and co-existence by the Armenian leadership.
Provocative warlike gesture of Armenia and bellicose rhetoric of its high-ranking officials obviously run counter to this country’s stated commitments both under international law and within the ongoing political process towards the resolution of the conflict between Armenia and Azerbaijan. This is a clear manifestation of continued illegal use of force by Armenia against Azerbaijan, and the OSCE should act in unity to reverse such a flagrant violation of basic principles of inter-State relations as enshrined in the Helsinki Final Act.
The Azerbaijani side strongly urges the OSCE, in particular, the OSCE Minsk Group and its Co-Chairmen and the Austrian OSCE Chairmanship to publicly condemn Armenia’s flagrant violations of relevant provisions of UN SC Resolutions and the ceasefire regime, demand from Armenia to put an end to its aggression against Azerbaijan, withdraw its forces and engage in good faith in substantive negotiations with a view to finding lasting political solution to the conflict.
Failure to properly react to such blatant and repeated violations by Armenia will be a serious blow to the peace process with unpredictable consequences, for which the Armenian senior political-military leadership bears full responsibility.