Mətbuat şərhi 20 avqust 2016
Hikmət Hacıyev: "Dünya gənclərini Ermənistanın Dağlıq Qarabağ barədə yalançı çağırışlarına uymamağa çağırırıq"
Bakı. Məlahət Nəcəfova-APA. "İşğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində yaradılmış qondarma rejim işğal, təcavüz və qanlı etnik təmizləmənin nəticəsi olaraq, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünü uğursuz şəkildə pərdələməyə xidmət edir”.
APA-nın məlumatına görə, bunu Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuat katibi Hikmət Hacıyev deyib. O, Ermənistanın işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində 15-18 sentyabr tarixlərində “Dağlıq Qarabağın 25 illiyi və nailiyyətlər” adlı tədbirin keçirilməsinin planlaşdırıldığından xəbərdar olduqlarını bildirib: “Dünya ictimaiyyətinə yaxşı məlumdur ki, Ermənistan beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq, gücdən istifadə etməklə suveren Azərbaycan ərazilərini işğal edib və həmin ərazilərdə azərbaycanlılara qarşı qanlı etnik təmizləmə törədib. Qanlı etnik təmizləməyə, ən ağır hərbi cinayətlərə məruz qalaraq 25 ildən artıq qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətində yaşamağa məcbur olan bir milyondan artıq azərbaycanlının faciəsi və humanitar fəlakəti üzərində qurulmuş qeyri-qanuni rejimi “Dağlıq Qarabağın 25 illiyi və nailiyyətlər” kimi təqdim etmək və bu prosesə digər ölkələrdən olan gəncləri cəlb etməyə cəhd etmək nəinki beynəlxalq hüquqa, hətta ən adi insani dəyərlərə hörmətsizlik və beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmaqdan başqa bir şey deyil. Ermənistanın qondarma rejimin “25 illiyi” adı altında bəzi başqa tədbirlərin də keçirməsi nəzərdə tutulur”.
XİN-in mətbuat katibi digər ölkələrdən olan gəncləri və mütəxəssisləri Ermənistanın bu yalançı çağırışlarına uymamağa, qanlı etnik təmizləmə və işğalın nəticəsində yaradılmış qondarma rejimin təbliğində alətə çevrilməməyə çağırıb: “Ölkəmizin diplomatik nümayəndəlikləri akkreditə olunduğu ölkələrin aidiyyəti qurumlarını Ermənistanın bu yalançı niyyətləri barədə məlumatlandırır və zəruri tədbirlər görür. Erməni lobbi dairələrinin bilavasitə təsiri altında olan bəzi şəxslərin maddi mənfəət müqabilində bu konfransa və digər bu qəbildən olan tədbirə qatılması istisna deyil. Lakin hər kəs bilməlidir ki, işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərinə qanunsuz səfər “Dövlət sərhədi haqqında” və “Ölkədən getmək, ölkəyə gəlmək və pasportlar haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunun pozulması halı olaraq, hüquqi məsuliyyət ehtiva edir.  Bu kimi səfəri həyata keçirən şəxslərin adları girişi Azərbaycan ərazisinə qadağan edilən arzuolunmaz şəxslər siyahısına daxil edilir”.
Hikmət Hacıyev əlavə edib ki, Azərbaycandakı gənclər təşkilatlarının da bu kimi təxribatçı tədbirlərin qarşısının alınmasında vacib rolu var: “Fürsətdən istifadə edərək, ölkəmizin gənclər təşkilatlarını həmişə olduğu kimi bu məsələdə də fəallıq göstərməyə çağırırıq. Onları digər ölkələrdən olan tərəf müqabillərini işğal olunmuş ərazilərimizdə keçiriləcək bu təxribatçı konfransın çirkin niyyətləri barədə məlumatlandırmağa, əcnəbi gəncləri Ermənistanın yalan üzərində qurulan təbliğat maşınının aləti olmaqdan çəkindirmək istiqamətində səylər göstərməyə və bu məqsədlə sosial medianın imkanlarından fəal surətdə istifadə etməyə səsləyirik”.

Press release 20 August 2016
Hikmet Hajiyev: We call on world youths not to succumb to lie challenges of Armenians on Nagorno Karabakh
Baku. Malahat Najafova - APA. The so-called regime created in the occupied Azerbaijani territories serves to hide Armenian aggression against Azerbaijan as a result of occupation and ethnic cleansing, Azerbaijan's Foreign Ministry Spokesperson Hikmet Hajiyev said.
According to him, they are aware of a plan of Armenia to hold an event titled “25th anniversary of Nagorno Karabakh and achievements” on September 15-18 in the occupied territories of Azerbaijan: “The world community knows that by roughly violating norms and principles of the international law, Armenia occupied Azerbaijan’s lands and committed bloody ethnic cleansing against Azerbaijanis. Introducing this illegal regime, which was created based on the tragedy and humanitarian disaster of over 1 million Azerbaijani refugees and IDPs, as “25th anniversary of Nagorno Karabakh and achievements” and attempting to involve youths from other countries in this process is nothing except lying the international community. Armenia is also planning to hold other events under the name of the 25th anniversary of the so-called regime”.
Hajiyev called on world youths and experts not to succumb to lie challenges of Armenia on Nagorno Karabakh and allow being used in propaganda of so-called regime: “Our diplomatic representations inform the countries, where they were accredited, about Armenia’s untrue intentions and take necessary measures. Several persons, who are under pressure of Armenian lobby by receiving material benefit, are not excluded about joining this event. However, everyone must know that illegal visit to the occupied territories of Azerbaijan bears legal responsibility as a case of violation of the Laws of Azerbaijan on the State Border and Exit from the Country, Entry into the Country, and Passports. Such persons will be added to the persona non grata list of Azerbaijan”.
Hajiyev added that Azerbaijan-based youths organizations also play an important role in prevention of such provocative actions: “We call on our youth organizations to be active in such issues by informing their partners in foreign countries about intention of this provocative conference, making efforts to avert foreign youths to be tool of Armenia’s propaganda machine and use social media actively for this purpose”.