Mətbuat şərhi 01 fevral 2017
Ermənistanın xarici işlər naziri dünən keçirdiyi mətbuat konfransında yenə də Azərbaycana qarşı yalan və böhtanlarla çıxış edib. Bunu necə şərh edərdiniz?
- Ermənistan xarici işlər nazirinin diplomatik etikadan kənar olan açıqlamaları danışıqlar prosesinin mahiyyətini təhrif edir. Onun ikrah doğuran təhqiramiz açıqlamaları həm də ziddiyyətli xarakter daşıyır. Bunlar yalnız daxili istehlaka yönəlmiş militarist və aqressiv bəyanatlardır.
Bu əsassız ittiham və böhtanlarda regionda sülhün təmin olunması, regionun gələcək inkişafı və münaqişənin həlli perspektivləri ilə bağlı bir dənə də olsun pozitiv fikir yoxdur.
Sağlam məntiqdən kənar olan bu kimi emosional və destruktiv açıqlamalar qəsdən vəziyyətin gərginləşdirilməsi, gərginlik fonunun yaradılması və nəticə etibarilə danışıqların pozulması cəhdlərinə xidmət edir. Ermənistanın siyasi rəhbərliyinə xas olan bu kimi destruktiv baxış və davranışla regionda davamlı sülhü təmin etmək və münaqişənin həllinə nail olmaq çox çətin görünür.
Ermənistan rəhbərliyinin bu kimi fəaliyyətinə erməni xalqı və beynəlxalq ictimaiyyət özü qiymət verməli və nəticə çıxarmalıdır.
- Ermənistanın xarici işlər naziri insidentlərin araşdırılması mexanizmi, ATƏT-in Yerevan ofisi, Aleksandr Lapşin və digər məsələləri də təhrif edir. Həmçinin ATƏT-in Hamburq iclası çərçivəsində nazirlər səviyyəsində "3+2" formatında görüşü pozduğu halda, indi Edvard Nalbandyan Hamburqda həmsədrlərlə görüşün keçirildiyini iddia edir.
- İnsidentlərin araşdırılması mexanizmi, ATƏT-in Yerevan ofisi və Aleksandr Lapşin məsələsi ilə əlaqədar Azərbaycanın əsaslandırılmış mövqeyi beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə dəfələrlə çatdırılıb. Ermənistan qəsdən bu məsələləri siyasi möhtəkirlik obyektinə çevirməyə çalışır.
ATƏT-in Hamburqda keçirilmiş nazirlər toplantısı çərçivəsində ABŞ-dan olan sabiq həmsədr Ceyms Uorlikin yola salınması ilə əlaqədar təşkil edilmiş şam yeməyinin Ermənistan xarici işlər naziri tərəfindən görüş kimi təqdim olunması absurdun ən son həddidir. Çox güman ki, Ermənistanın xarici işlər naziri bununla özünü konstruktiv göstərməyə çalışır. Amma özünüz nəticə çıxara bilərsiniz.

Foreign Minister of Armenia once again spoke with lies and slanders against Azerbaijan at a press conference yesterday. How would you comment on that?
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov: Armenian foreign minister’s statements are out of diplomatic ethics and distort the essence of the negotiations process. His contemptuous and insulting statements are also contradictory. These warmongering and aggressive statements are only aimed at the consumption of internal auditorium.
In his groundless accusations and slanders there is no positive attitude in regard with ensuring peace in the region, future development of the region, as well as the perspectives of conflict settlement.
These emotional and destructive statements are out of any reasonable logic and serve for the escalation of the situation in a deliberate manner and consequently, the attempts of undermining the negotiations. With such destructive view and behavior inherent to the political leadership of Armenia, it seems very difficult to ensure the sustainable peace in the region and to achieve the settlement of the conflict.
The people of Armenia and the international community have to give proper assessment to such actions of the leadership of Armenia and draw necessary conclusions.
Foreign Minister of Armenia also distorts the issues related to incident investigation mechanism, the OSCE office in Yerevan, A. Lapshin case and other matters. Although he has broken the meeting at the ministerial in 2+3 format in the framework of OSCE meeting in Hamburg, Edward Nalbandian now claims that the meeting in Hamburg took place at the level of co-chairs.
Minister of Foreign Affairs Elmar Mammadyarov: The well-substantiated position of Azerbaijan on the incident investigation mechanism, the OSCE office in Yerevan and the case of A. Lapshin has been repeatedly brought to the attention of international community. Armenia intentionally attempts to make these issues the object of political speculations. Presenting the farewell dinner organized for James Warlick, the former co-chair from the United States in the framework of OSCE Ministerial in Hamburg as a meeting by Armenia’s foreign minister is the zenith of absurdity. Probably, foreign minister of Armenia by these means attempts to present himself as constructive. But you can draw conclusions yourselves.