Mətbuat şərhi 31 yanvar 2017
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komisarlığının Avropa üzrə Regional Direktoru Vinsent Koçeteli qəbul edib
Görüş zamanı Nazir Elmar Məmmədyarov Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkünlərə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komisarlığı tərəfindən göstərilən humanitar yardımın və təşkilatla ölkəmizin əməkdaşlığının yüksək qiymətləndirildiyini diqqətə çatdırdı.
Nazir Elmar Məmmədyarov həmsöhbətə işğaldan azad edilmiş Cocuqmərcanlı kəndində Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə aparılan minadan təmizləmə və tikinti işləri, məcburi köçkünlərin geri qayıtması tədbirləri haqqında ətraflı məlumat verdi. O, ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlərin bundan sonra da davam etdiriləcəyini bildirdi.
Vinsent Koçeteli BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komisarlığının Azərbaycanla əməkdaşlıqdan məmnunluğunu ifadə etdi. O, ölkəmizdə QHT-lərin xarici donorlar tərəfindən maliyyələşdirilməsi qaydasına dəyişikliklərin edilməsini müsbət hal kimi qiymətləndirdi.
Görüşdə Azərbaycan və BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komisarlığı arasında əməkdaşlığın perspektivlərinə və gündəlikdə duran məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıldı.

Foreign Minister Elmar Mammadyarov received Vincent Cochetel, UN Commissariat for Refugees (UNHCR) Director of the Bureau for Europe
At the meeting minister Elmar Mammadyarov said that the humanitarian assistance provided by the UNHCR to the refugees and internally displaced persons of Azerbaijan and the cooperation between the organization and our country is highly appreciated.
Minister Elmar Mammadyarov briefly informed his counterpart about demining and construction works carried out in the liberated village Jojugmarjanli and the measures taken for the return of internally displaced persons in accordance with the the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan. He stressed that the efforts by the Government of Azerbaijan to improve the living conditions of refugees and internally displaced persons will further be continued.
Vincent Cochetel expressed his satisfaction with the cooperation between UNHCR and Azerbaijan. He commended the changes in the rules for the funding of NGOs by foreign donors as positive case.
During the meeting, the sides exchanged views on prospects of cooperation between the UNHCR and Azerbaijan and the current issues on the agenda.