Mətbuat şərhi 09 sentyabr 2016
Sizi və dünyanın müxtəlif guşələrində yaşayan bütün soydaşlarımızı müqəddəs Qurban bayramı münasibətilə ürəkdən təbrik edir, hər birinizə möhkəm cansağlığı, ailə səadəti və işlərinizdə uğurlar arzulayıram.
Xeyirxahlığın, insanpərvərliyin, bərabərliyin rəmzi olan mübarək Qurban bayramı insanları mərhəmətə, həmrəyliyə, qardaşlıq və humanizmə dəvət edən bir bayramdır. Bu əziz gündə müsəlmanlar Allah və din yolunda, xeyirxah amallar uğrunda hər cür fədakarlığa hazır olduqlarını, mənəvi dəyərlərə bağlılıqlarını nümayiş etdirir, Uca Tanrıya yaxınlığın fərəhini yaşayırlar.
Azərbaycan müsəlman dünyasının ayrılmaz parçası kimi tarix boyu islam mədəniyyətinin inkişafına misilsiz töhfələr bəxş etmişdir. Eyni zamanda məmnuniyyət hissi ilə qeyd etmək istəyirəm ki, çoxmillətli və çoxkonfessiyalı Azərbaycan cəmiyyətində qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan nümunəvi birgəyaşayışın, əmin-amanlığın və multikultural mühitin yaranmasında islam dininin də müstəsna rolu olmuşdur.
Azərbaycan xalqı həmişə milli-mənəvi dəyərlərə və ənənələrə sədaqət və qayğı ilə yanaşmış, dini mərasimləri, o cümlədən, Qurban bayramını böyük ruh yüksəkliyi ilə qeyd etmişdir. Bu günlər ölkəmizin hər yerində xalqımızın və dövlətimizin əmin-amanlığı və fıravanlığı üçün Allaha dualar səslənir, Vətən uğrunda həyatından keçən şəhidlərimizin ölməz xatirəsi ehtiramla yad olunur. Əminəm ki, bu Qurban bayramı da cəmiyyətimizdə milli-mənəvi həmrəyliyin, xeyirxah əməllərin, şəfqət və mərhəmət duyğularının təntənəsinə çevriləcəkdir.
Əziz bacı və qardaşlarım!
Bir daha hər birinizə cansağlığı, ailələrinizə xoşbəxtlik, süfrələrinizə bol ruzi-bərəkət arzulayıram.

Press release 09 September 2016
I would like to extend my heartfelt congratulations to you and all our fellow countrymen living in different parts of the world on the occasion of Eid al-Adha, and wish each of you good health, family happiness and success in your works.
A symbol of nobility, benevolence and equality, Eid al-Adha encourages mercy, solidarity, brotherhood and humanity in people. On this blessed day Muslims demonstrate their readiness for any self-sacrifice in the name of Allah and religion and in the name of noble aims, as well as their attachment to moral values, and experience the joy of being close to the Almighty.
As an integral part of the Muslim world Azerbaijan has made an unparalleled contributions to the development of the Islamic culture throughout history. At the same time I am pleased to note that Islam had also played an exceptional role in building an exemplary environment of coexistence, tranquility and multiculturalism in a multi-ethnic and multi-confessional Azerbaijani society based on mutual respect and confidence.
The people of Azerbaijan have always been faithful to national and moral values and traditions, and fulfilled their religious ceremonies, including Eid al-Adha with great enthusiasm. Prayers are said for the tranquility and prosperity of our people and state, the undying memory of our martyrs is revered in all parts of our country these days. I am confident that this year's Eid al-Adha too will mark a triumph of the national and moral solidarity, noble deeds, and the feelings of compassion and mercy in our society.