Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qeyri-qanuni iqtisadi fəaliyyət ilə əlaqədar KİV-in sorğusuna cavab olaraq XİN-in Mətbuat xidmətinin rəhbəri Hikmət Hacıyevin şərhləri
Ermənistan Respublikası Azərbaycana qarşı müharibəyə başlamağa, gücdən istifadə edərək ölkəmizin ərazilərini işğal etməyə, işğal olunmuş ərazilərdə kütləvi miqyasda etnik təmizləmə və digər ağır cinayətlər törətməyə görə məsuliyyət daşıyır. Azərbaycanın işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ regionu və digər ərazilərində Ermənistan tərəfindən özünə tabe qondarma rejim yaradılmışdır.
Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinin beynəlxalq hüququn prinsipləri və BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822(1993), 853(1993), 874(1993) və 884(1993) saylı qətnamələri əsasında həlli üzrə aparılan danışıqlara baxmayaraq, Ermənistanın işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində xaricdən insanların gətirilməsi ilə süni məskunlaşdırma aparması, Azərbaycan xalqına məxsus maddi-mədəniyyət abidələrini məhv etməsi və onların mənşəyini dəyişdirməsi, qeyri-qanuni kommersiya fəaliyyətini həyata keçirməsi və azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qayıtmasına imkan verməməsi bir daha ona dəlalət edir ki, Ermənistanın məqsədi işğal olunmuş torpaqların ilhaq edilməsidir.
Beynəlxalq hüquqa görə, gücdən istifadə edərək ərazi əldə edilməsi və ya dövlətlərin beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin pozulması qəbuledilməzdir. Beynəlxalq hüququn imperativ normalarının kobud şəkildə pozulması nəticəsində yaranmış vəziyyət heç bir halda qanuni hesab edilə bilməz. Azərbaycan Respublikası işğal olunmuş əraziləri üzərində beynəlxalq səviyyədə tanınmış suverenliyə malik yeganə dövlətdir. Hər hansı digər hərbi işğal kimi, Ermənistanın da Azərbaycan ərazilərini işğalı müvəqqəti xarakter daşıyır.
Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ regionu və digər işğal edilmiş ərazilərində qanunsuz fəaliyyət ilə əlaqədar Ermənistan, onun orqanları, hüquqi və fiziki şəxsləri və ya qondarma separatçı rejimlə hər hansı təmasa girən və kommersiya əlaqələri quran şəxslər və ya şirkətlər ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyini, müvafiq qanunlarını və beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozaraq, inzibati və hüquqi məsuliyyət daşıyırlar. Beynəlxalq hüquqa görə işğal olunmuş ərazilərdə bu cür fəaliyyətin həyata keçirilməsi cinayət məsuliyyətini ehtiva edən hərbi cinayət kimi tövsif oluna bilər.
Korporativ sosial məsuliyyət və biznes etik qaydalarını da pozaraq, işğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz fəaliyyət göstərən əcnəbi hüquqi və fiziki şəxslər Ermənistanın Azərbaycana qarşı işğalı, etnik təmizləmənin qurbanı olmuş bir milyondan artıq azərbaycanlının öz torpaqlarına geri qayıda bilməməsi və onların mülkiyyət hüququ da daxil olmaqla, bütün digər fundamental hüquqlarının pozulmasının davam etməsinə xidmət edirlər.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının işğal edilmiş ərazilərində qanunsuz iqtisadi və digər fəaliyyəti ilə bağlı Baş Prokurorluq tərəfindən İsveçrə Konfederasiyasının vətəndaşı “Franck Muller Group” şirkətinin həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Vartan Sirmakesin bağlı cinayət işi açılıb. Eyni zamanda Rusiya Federasiyasının vətəndaşı Qerman Sterliqovun da Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz fəaliyyəti ilə əlaqədar cinayət işi açılıb və zəruri əməliyyat-istintaq tədbirləri davam etdirilir.
Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində qanunsuz iqtisadi fəaliyyət əməlləri hökumətlərarası birgə komissiyaların da gündəliyinə salınır və müvafiq dövlətlər qarşısında bu məsələ qaldırılır.
Beynəlxalq hüquqa əsasən üzərinə düşən öhdəliklərə uyğun olaraq, bütün dövlətlər hüquqi və fiziki şəxslərini Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə səfərdən, bu ərazilərdə qanunsuz iqtisadi və digər fəaliyyətdən kənar tutmalı və orada hazırlanmış məhsulların ərazilərinə ixrac olunmasına imkan verməməlidirlər.
Görülmüş tədbirlər və məlumatlandırma işinin artırılması nəticəsində bir çox hüquqi şəxslərin işğal olunmuş ərazilərdə qanunsuz fəaliyyətinin qarşısı alınmışdır.
Azərbaycan Respublikası tərəfindən işğal olunmuş suveren ərazilərində bu kimi qeyri-qanuni əməllərin qarşısının alınması üçün milli və beynəlxalq səviyyədə bütün hüquqi və siyasi imkanlardan istifadə ediləcəkdir.

Press release 06 January 2016
Comments by Hikmet Hajiyev, Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs in response to the media question on illegal economic activities in the occupied territories of Azerbaijan
The Republic of Armenia bears the responsibility for unleashing the war and using force against Azerbaijan, occupying its territories, carrying out ethnic cleansing on a massive scale and committing other serious crimes. Armenia established subordinate separatist entity in the occupied Nagorno-Karabakh and other regions of Azerbaijan.
Despite the ongoing negotiations towards the solution of the conflict based on the principles of international law and the UN Security Council Resolutions 822(1993), 853(1993), 874(1993) and 884 (1993) the policy and practice of Armenia in the occupied territories, including installation of artificial settlements by transferring people from abroad into those areas, destruction of cultural heritage of Azerbaijani people and altering their origin, illegal commercial activities and preventing the Azerbaijani internally displaced population from returning to their homes testify to the intention of Armenia to secure the annexation of these territories.
The international law prohibits the acquisition of territory or altering the internationally recognized borders of States by use of force. Under the international law the situation created by a serious breach of peremptory norms of international law shall not be recognized as lawful. The Republic of Azerbaijan is the only country possessing the internationally recognized sovereignty over its occupied territories. Like any the military occupation, the occupation of Azerbaijan’s territories is temporary as well.
In flagrant violation of Azerbaijan’s territorial integrity and sovereignty, it’s appropriate laws and the norms and principles of international law, individuals or companies in transactions with Armenia, its organs, natural and legal persons as well as with its subordinate separatist regime in relation to the Nagorno-Karabakh region and other occupied territories of Azerbaijan run risk of facing appropriate legal proceedings, including in the form of administrative or criminal prosecution. Under international law such activities in the occupied territories may be qualified as war crimes that entail criminal liability.
Additionally, the natural and legal persons also in breach of corporate social responsibility and business ethics code, contribute to the continuation of Armenia’s occupation against Azerbaijan and violation of fundamental rights, including rights of return and rights of property of million more Azerbaijani internally displaced persons who were subject of ethnic cleansing.
The General Prosecutor Office has filed a criminal case against Vartan Sirmakes, the national of Swiss Confederation, co-founder of “Franck Muller Group” and CEO for his illegal economic and other activities in the territories of Azerbaijan occupied by the armed forces of Armenia. In the meantime, the criminal proceedings have been taken in relation to German Sterligov, citizen of Russian Federation for his illegal actions in the occupied territories of Azerbaijan. The necessary operative-investigative actions are being continued in this regard.
The illegal economic activities in the occupied territories of Azerbaijan are also put into the agenda of joint Governmental Commissions and are subject of discussions with the appropriate States.
In accordance with their obligations under the international law all States shall do all necessary to refrain their natural and legal persons from unlawful visits to and other activities in the occupied territories of Azerbaijan and prohibit export of any products produced in these areas to their markets.
As a result of preventive actions and rising of awareness about legal consequences, the activities of many foreign companies have been ceased in the occupied Nagorno-Karabakh and other regions of Azerbaijan.
The Republic of Azerbaijan will continue to take all legal and political measures at the national and international levels to prevent such illegal activities in its occupied sovereign territories.