Bakı, 29 sentyabr, AZƏRTAC
Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Zaur Adıgözəlovun müəllifi olduğu “Azərbaycan Respublikasının Avropa İttifaqı ölkələri ilə siyasi əlaqələri (1991-2006)” adlı kitabın elmi redaktoru Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ictimai-siyasi məsələlər üzrə köməkçisi, tarix elmləri doktoru, professor Əli Həsənovdur.
Kitab Azərbaycan Respublikası¬nın Avropa ölkələri ilə 1991-2006-cı illəri əhatə edən ikitərəfli və bərabərhüquqlu siyasi əlaqələrinin qurulması və inkişafı məsələlərinə həsr edilib.
Əsərdə Azərbaycan müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin və onun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyevin apardıqları uğurlu və məqsədyönlü diplomatiyanın tərkib hissəsi kimi Avropa ölkələri ilə münasibətlərin siyasi müstəvidə qurulması prosesi müxtəlif mənbə və ədəbiyyatlara istinad olunaraq təhlil edilib.
AZƏRTAC-ın materiallarından da istifadə edilən bu kitab diplomatlar, siyasətçilər, ali məktəblərin beynəlxalq münasibət¬lər, tarix ixtisasları üzrə təhsil alan tələbələri, tədqiqatçılar daxil olmaqla geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.

Press release 16 October 2015
A new book, written by PhD in history Zaur Adigozalov, about Azerbaijan`s foreign policy has been published.
Scientific editor of the book, entitled "Political relations of the Republic of Azerbaijan with the European Union countries (1991-2006)", is Professor Ali Hasanov, the aide to the President of the Republic of Azerbaijan on public and political affairs.
The book highlights a wide range of issues, including the establishment and development of bilateral and equal political relations with the European countries from 1991-2006.
Citing various sources, the author analyzed the process of the establishment of political relations with the European countries as part of a successful diplomacy of Azerbaijan, which was launched by national leader Heydar Aliyev after the country restored its independence and is being continued by President Ilham Aliyev.