Mətbuat şərhi 07 aprel 2017
, Azərbaycan və Niderland xarici işlər nazirləri arasında diplomatik münasibətlərin 25 illiyi ilə bağlı təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikası və Niderland Krallığı arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 25 illiyi münasibətilə iki ölkənin xarici işlər nazirləri arasında təbrik məktubu mübadiləsi həyata keçirilib.
Xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov həmkarına ünvanladığı məktubunda Azərbaycan və Niderland arasında iqtisadi əməkdaşlığın uğurla davam etdiyini və bu xüsusda, ölkəmizdə bir sıra Niderland şirkətlərinin səmərəli fəaliyyətini qeyd edib.
Nazir Azərbaycanın Niderland ilə siyasi dialoqun, təhsil və humanitar sahədə əlaqələrin daha da gücləndirilməsində maraqlı olduğunu, xarici işlər nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələrin keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Niderland Kralığının xarici işlər naziri Bert Koenders Elmar Məmmədyarova ünvanladığı məktubunda ötən 25 il ərzində ölkələrimiz arasında ikitərəfli əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyini qeyd edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2014-cü il Nüvə Təhlükəsizliyi Sammitində iştirak etmək məqsədilə Niderlanda səfəri, sabiq xarici işlər naziri Frans Timmermansın 2014-cii ildə və hazırki iqtisadi işlər naziri Henk Kampın 2016-cı ildə Azərbaycana səfərlərinin buna bariz nümunə olduğunu bildirib.
Bert Koenders Niderland və Azərbaycanın Avropa Şurası, ATƏT, Dünya Bankı və Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı daxil olmaqla, bir sıra beynəlxalq platformalar çərçivəsində müxtəlif sahələr üzrə fəal əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb.
Nazir Niderlandın Azərbaycanın Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlığının inkişafı istiqamətində olan səyləri dəstəklədiyini qeyd edib.

Press release 07 April 2017
Foreign Ministers of Azerbaijan and the Netherlands had an exchange of congratulatory letters on the 25th anniversary of diplomatic relations between the two countries
Foreign Minister of the Republic of Azerbaijan and Foreign Minister of the Kingdom of the Netherlands had an exchange of congratulatory letters on the occasion of the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between the two countries.
In the letter addressed to his counterpart Foreign Minister Elmar Mammadyarov stressed the successful economic cooperation between Azerbaijan and the Netherlands and noted the effective activity of a number of Dutch companies in our country in this regard.
Minister stated that Azerbaijan is interested in further strengthening the political dialogue and the relations in education and humanitarian fields with the Netherlands. He also noted the importance of holding political consultations between the Foreign Ministries.
In his letter addressed to Elmar Mammadyarov Foreign Minister of the Kingdom of the Netherlands Bert Koenders stressed that bilateral relations between our countries has successfully been developed during the past 25 years and mentioned the visit of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev to the Netherlands on the occasion of the 2014 Nuclear Security Summit and the visits of former Minister of Foreign Affairs Frans Timmermans and incumbent Minister of Economic Affairs Henk Kamp to Azerbaijan in 2014 and 2016 respectively.
Bert Koenders stated that the Netherlands and Azerbaijan actively cooperate in a wide range of areas through a number of international platforms, including the Council of Europe, OSCE, World Bank and EBRD.