Mətbuat şərhi 10 sentyabr 2015
Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri cənab Elmar Məmmədyarovun Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasının (TDƏŞ) Xariciİşlər Nazirləri Şurasının iclasında çıxışı Astana, 10 sentyabr 2015-ci il
Hörmətli cənab Nazirlər,
Cənab Baş katib,
Türk Şurasının Xarici İşlər Nazirləri Şurasının bugünkü iclasında iştirak etməkdən məmnuniyyətimi ifadə edərək, mən dost və qardaş ölkələrin nümayəndə heyətlərini və şuranın müvafiq qurumlarının təmsilçilərini salamlayıram. Fürsətdən istifadə edərək, göstərilmiş isti qonaqpərvərliyə və iclasımızın mükəmməl təşkilinə görə Qazaxıstan Respublikası hökumətinə dərin təşəkkürümü ifadə edirəm.
Təşkilatımız ümumi dil, tarix, mədəniyyət və ənənələrimiz əsasında təsis olunmuşdur. Türk Şurasının əsas prioritetlərindən biri təhlükəsizlik, iqtisadiyyat, enerji, nəqliyyat, mədəniyyət, turizm, təhsil, elm və texnologiya kimi müxtəlif sahələrdə konkret layihələr vasitəsilə üzv dövlətlər arasında çoxtərəfli əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi və gücləndirilməsidir.
1.    Təhlükəsizlik çağırışları
Biz qəti şəkildə inanırıq ki, davamlı inkişaf və tərəqqi əldə etmək üçün sülh və stabilliyə daha çox ehtiyac duyulur. Azərbaycan regional təhlükəsizlik və terrorizmə qarşı mübarizə sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığa öz tövhələrini verir. Biz nəinki regionumuzda, hətta bunun hüdudlarından kənarda belə sülhün, sabitliyin əmin-amanlığın möhkəmləndirilməsi üçün bütün güclərimizi səfərbər edirik.
Təşkilatımızın iki üzvü Azərbaycan və Türkiyə son illər hərbi əlaqələri gücləndirmiş, hər iki ölkədə tez-tez və daha geniş hərbi təlimlər keçirilib. Azərbaycan və Türkiyə arasında belə artan hərbi əlaqələr döyüş hazırlığını və bacarığını inkişaf etdirəcək, eləcə də qarşılıqlı fəaliyyətin təşkili hər iki ölkəyə strateji, lakin həssas Qafqaz regionunda daha çox çeviklik verəcəkdir.
Fürsətdən istifadə edərək, mən qardaşımız cənab FeridunSinirlioğluna və Türkiyədə son vaxtlar törədilmişdəhşətli terror hücumlarının qurbanlarının ailələrinə dərin hüznlə baş sağlığımı bildirmək istərdim.
Bütün dünyada cərəyan edən son hadisələr bir daha sübut etdi ki, sülhü və sabitliyi möhkəmləndirməyin əsas sütunları dövlətlər tərəfindən hər birinin suverenliyinə, ərazi bütövlüyünə hörmət və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərin toxunulmazlığı, o cümlədən təcavüz siyasətindən çəkinməkdir. Buna baxmayaraq, Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü erməni işğalının nəticəsi kimi 20 ildən çoxdur ki pozulmuşdur.  Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi hələ də işğal altındadır. Ermənistan tərəfindən yerli əhalimizə qarşı etnik təmizləmə siyasəti aparılmış və demək olar ki, 1 milyon azərbaycanlı qaçqın və məcburi köçkün olmuşdur. Əsas ənənəvi insan hüquqları da daxil olmaqla, bütün beynəlxalq norma və prinsiplər həyasızcasına pozulmuşdur. Hələ də Ermənistan BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi Azərbaycan torpaqlarından Ermənistanın işğalçı qüvvələrinin dərhal, qeyd-şərtsiz və tam çıxarılmasına dair dörd qətnaməsinə kobud şəkildə rədd edir.
2.    İqtisadi imtiyazlar
Türk Şurası çərçivəsində iqtisadi sahədə əməkdaşlığa toxunarkən, ölkələrimizin yerləşdiyi coğrafiyanın bizə  rəqabətədavamlı tranzit ölkə  potensialından istifadə üçün əlverişli imkanlar yaratdığını qeyd etmək istərdim. Bu səbəbdən, inanıram ki, coğrafiyamızdakı nəqliyyat infrastrukturu, daha da önəmlisi, qarşılıqlı əlaqə və infrastruktur əməkdaşlığın ən əhəmiyyətli sahələrindən biri kimi qalmalıdır. Avrasiya boyunca sərnişin və yük daşımalarına artan tələbat Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizini (xüsusilə bu dəhlizin Trans-Xəzər hissəsini) möhkəmləndirməyi labüd edir. Şübhəsiz, bu, əcdadlarımızdan bizə ötürülən tarixi İpək Yolunun bərpa edilməsinə kömək edəcək. Limanlarımızın maddi-texniki göstəricilərinintəkmilləşdirilməsi, nəqliyyat sisteminin sadələşdirilməsi siyasətinin təşviqi, multimodal yükdaşımaların keyfiyyətinin artırılması olduqca vacibdir. Gələn il üçün inşasının başa çatdırılması nəzərdə tutulan Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu xəttinin istifadəyə verilməsi Çindən Avropaya və əksinə rəqabətədavamlı, etibarlı və vaxt baxımından qənaətli sərnişin və yük daşımalarınınreallaşdırılmasına yol açacaq və ölkələrimizin geniş tranzit potensialını nümayiş etdirəcək və iqtisadiyyatımız üçün stabil gəlir mənbəyi yaradacaq. Bu məqsədlə, Türk Şurası çərçivəsində keçirilən əlaqədar nazirlik və qurumların müntəzəm görüşlərini və yuxarıda qeyd olunan nəqliyyat dəhlizinin imkanlarının artırılmasına xidmət edəcək təklifləri dəstəkləyirik.
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan hər zaman Xəzər dənizinin enerji resurslarının Qərb bazarlarına nəqli üçün öz infrastrukturunu təklif etmişdir. Bu gün Azərbaycan həm də Cənubi Qaz Dəhlizi kimi transregional əhəmiyyətli, genişmiqyaslı enerji layihələrinin təşəbbüskarı və icraçısı kimi önəmli rol oynayır. Cənubi Qaz Dəhlizinin mühüm tərkib hissəsi olan Cənubi Qafqaz boru xəttinin genişləndirilməsi və TANAP və TAP boru kəmərlərinin inşası plana uyğun şəkildə həyata keçirilir. Bu, nəhəng Şah Dəniz qaz yatağını Gürcüstan və Türkiyədən keçməklə Avropaya birləşdirəcək.
Bundan başqa, üzv dövlətlər arasında informasiya-kommunikasiya texnologiyaları, bərpa olunan enerji, orta və kiçik sahibkarlığın inkişafı  və özəl sektor sahəsində əməkdaşlıq təşəbbüslərini dəstəkləyirik. Mən həmçinin, turizm sahəsində tərəfdaşlığın və bu sahədə yeni sərmayə yatırımı imkanlarının öyrənilməsinin əhəmiyyətini xüsusi qeyd etmək istərdim.
3.Humanitarəməkdaşlıqəlaqələri
Humanitar sahədə əməkdaşlıq tərəfdaşlığımızın əsas sahələrindən biridir. Bu sahədə yarandığı ilk gündən etibarən türk xalqları mədəniyyətinin təbliğində mühüm rol oynayan TÜRKSOY-un fəaliyyətini yüksək qiymətləndiririk. 2012-ci ildə yaradılmış Türk Akademiyası və Türk Mədəniyyəti İrsi Fondunun tez bir zamanda müvafiq prosedurları tamamlayaraq beynəlxalq təşkilat kimi fəaliyyətinin çox vacib olduğunu düşünürəm. Təhsil sahəsində nazir və işçi qruplarının mütəmadi görüşləri bu istiqamətdə ortaq layihələrin həyata keçirilməsinə imkan yaradacaqdır. Türk tarixinə dair müştərək kitabının hazırlanması, universitetlərarası assosiasiya, tələbə-müəllim mübadiləsi proqramları kimi layihələr bu sahədə əməkdaşlığımızın inkişafına təkan verəcəkdir. Türk Şurası çərçivəsində fəaliyyətimizin digər perspektivli sahəsi idman və gənclər ola bilər.
Qlobal informasiya məkanının hər keçən gün genişlənməsi və onun güclü təbliğat fəaliyyəti mexanizmi kimi istifadə edilməsini nəzərə alaraq, bu ilki  Zirvə Görüşünün “media və informasiya sahəsində əməkdaşlıq” adı altında keçirilməsi günümüzün tələblərinə  cavab verir. Biz bu sahədə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndiririk və bu yaxınlarda üzv  dövlətlərin  media və informasiya qurumları rəhbərlərinin Astanada keçirilmiş birinci görüşü zamanı qəbul edilmiş qətnamələri dəstəkləyirik.
Beynəlxalq təşkilatlar, xüsusilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatı  çərçivəsində üzv dövlətlərin namizədliklərinin koordinasiya və qarşılıqlı şəkildə dəstəklənməsi və ortaq mövqe nümayişi istiqamətində əməkdaşlığı davam etdirmək vacibdir. Biz Türk Şurasının BMT və İƏT-də  müşahidəçi statusu əldə etməsi istiqamətində səylərimizigücləndirməliyik. Digər tərəfdən, Şuranın İƏT, ATƏT, BMT-nin ixtisaslaşmış qurumları olan Ümumdünya Turizm Təşkilatı, BMT İnkişaf Proqramı ilə əməkdaşlığı təqdirəlayiqdir.
Soda mən bu vacib tədbirə uğurlu müzakirələr arzulayıram və təşkilatımızın məqsəd və prinsiplərinin həyata keçirilməsində peşəkarlığa görə Türk Şurasının baş katibi və onun yüksək səviyyədə hazırlıqlı komandasına yüksək minnətdarlığımızı bildirirəm.

Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan His Excellency ElmarMammadyarov’s Speech at the meeting of the Council of the Ministers of Foreign Affairs of the Cooperation Council of Turkic Speaking States (CCTS) Astana September 10, 2015
Distinguished Ministers,
Expressing my delight for participating in today’s meeting of the Council of Foreign Ministers of the Turkic Council, I greet the delegations from friendly and fraternal countries and representatives of relevant bodies of the Council. I avail myself of this opportunity to express my gratitude to the Government of the Republic of Kazakhstan for extended warm hospitality and excellent arrangement of our meeting.
Our organization was established on the basis of our common language, history, culture and traditions. One of the main priorities of the Turkic Council is to develop and strengthen multilateral cooperation among the member states through concrete projects in various fields, like security, economy, energy, transport, culture, tourism, education, science and technology.
1. Security challenges
We strongly believe that peace and stability are much more needed to have sustainable development and prosperity. Azerbaijan makes its contributions to the international cooperation in the field of regional security and fight against terrorism. We make every effort to maintain peace, stability and wellbeing not only in our region, but also beyond it.
Two member states of our organization: Azerbaijan and Turkey have strengthened military ties in the last years; they have engaged in more frequent and larger military exercises in both countries. Such an increasing military ties between Azerbaijan and Turkey will improve combat readiness and ability, as well as organization of interaction giving both countries more flexibility in the strategic, but sensitive Caucasus region.
Availing myself of his opportunity I would like to extend my deepest condolences to our brother Mr. FeridunSinirlioglu and the families of victims of the recent heinous terror attacks that took place in Turkey.
Recent developments all over the world once again confirmed that the main pillars to maintain peace and stability are the respect by the states for each other’s sovereignty, territorial integrity and inviolability of internationally recognized borders, as well as refraining from policy of aggression. Nevertheless, Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity have been violated for more than 20 years as result of Armenian occupation. 20% of Azerbaijan’s land is still under occupation. Ethnic cleansing policy against our indigenous population executed by Armenia and almost one million Azerbaijanis became refugees and internally displaced. All international norms and principles, including basic conventional human rights were impudently violated. Still now, Armenia flagrantly ignores four UN Security Council resolutions adopted in 1993 on immediate, unconditional and complete withdrawal of Armenian occupying forces from Azerbaijan’s lands.
2. Economic privileges
As far as economic cooperation within the Turkic Council, it is important to highlight that geographic location of member states provides an ample opportunity to benefit from our countries’ competitive transit potential. Therefore, I believe that developing transport infrastructure, and most importantly, interconnectivity and infrastructure in our geography should remain one of key areas of cooperation. An ever increasing demand for passenger and cargo transportation across Eurasia makes it imperative to strengthen the East-West transport corridor (specifically its Trans-Caspian component) that would undoubtedly help revive the Historic Silk Road so much cherished by our ancestors. It is also important to develop logistic capabilities of our ports and promote policies on simplifying the transit system and increasing the quality of multimodal cargo transportation. The Baku-Tbilisi-Kars railway due to be commissioned next year will pave the way for competitive, reliable and time-friendly shipments of passengers and cargo from China to Europe and vice versa and would help unlock the huge transit potential of our countries and generate a stable source of income for our economies. To this end, we strongly support the regular meetings of relevant ministries and entities in the framework of the Turkic Council and welcome proposals that would strengthen the capability of the afore-mentioned transport corridor.
As you are aware, Azerbaijan has always offered its infrastructure for the transit of the Caspian energy resources to Western markets. Today, Azerbaijan also plays a significant role as an initiator and enabler of mega energy projects of trans-regional importance, such the Southern Gas Corridor. The expansion of the South Caucasus Pipeline and construction of TANAP and TAP pipelines, main components of the Southern Gas Corridor, is well under way. It will connect the giant Shah Deniz gas field in Azerbaijan through Georgia and Turkey to Europe.
We also support initiatives on cooperation in ICT, renewable energy, small and medium size entrepreneurship development and private sector engagement among the member states. I would like to emphasize the importance of our partnership in tourism and exploring newinvestment opportunities in this sector.
3. Humanitarian collaboration affairs
Cooperation in the humanitarian field is one of the main areas of our partnership. We do appreciate the work done by TURKSOY which have played a significant role in promoting culture of Turkic nations since its inception. I think it’s very important for Turkic Academy and Turkic Cultural Heritage Fund, which have been founded in 2012, to complete relevant procedures and to act as international organizations as soon as possible. Regular meetings of ministers and working groups in the field of education will allow us to implement joint projects in this direction. Projects like preparation of joint book on Turkic history, interuniversity association, student-teacher exchange programs, will give an impetus to the development of our cooperation in this field. Yet another promising dimension of our engagement within the Turkic Council could be youth and sports.
Taking into account the expansion of the global information space with each passing day and the use of it as a powerful outreach activity mechanism, holding this year’s Summit under the slogan “cooperation in the fields of media and information” meets requirements of today. We do appreciate cooperation in this field and support recently adopted resolutions during the first meeting of the heads of media and information structures of the Member States in Astana.
It is important to continue cooperation towards coordination and mutual support for the candidacies of the member states and common position within international organizations, especially United Nations. We have to strengthen our efforts in the direction of gaining observer status for Turkic Council to UN and OIC. On the other hand the Council’s cooperation with OIC, OSCE, UN agencies - World Tourism Organization and UN Development Programme is laudable.
In conclusion, I would like to wish successful deliberations to this important event and express our high appreciation to Turkic Council Secretary General and his highly dedicated team for the professionalism in the realization of the goals and principles of our Organization.