Mətbuat şərhi 12 mart 2026
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Antonio Koştanın birgə mətbuat bəyanatı
1. 2026-cı il martın 11-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Antonio Koşta Azərbaycan Respublikasında, Bakıda görüşmüşlər.
2. Prezidentlər Azərbaycan-Avropa İttifaqı (Aİ) tərəfdaşlığının strateji əhəmiyyətini vurğulayaraq, təhlükəsizlik, enerji və nəqliyyat sahələri də daxil olmaqla, son dövrdə keçirilmiş yüksəksəviyyəli görüşlərin müsbət dinamikasına əsaslanaraq siyasi dialoqun və praktiki əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinə sadiqliklərini ifadə ediblər. Bu əməkdaşlıq hər iki tərəfin ortaq maraqlarını əks etdirir, bütün Qara dəniz, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionlarında sülhün, sabitliyin, daşımaların və davamlı inkişafın təşviqinə töhfə verir.
3. Onlar Azərbaycan Respublikası ilə Avropa İttifaqı arasındakı münasibətlərin Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Nizamnaməsinə, o cümlədən dövlətlərin suverenliyi və ərazi bütövlüyü də daxil olmaqla, beynəlxalq hüquqa tam hörmətlə yanaşılmaqla qarşılıqlı hörmət, bərabərlik və ortaq fayda əsasında qurulduğunu bir daha təsdiq ediblər.
4. Prezidentlər münasibətlərin daha da inkişaf etdirilməsi üçün möhkəm hüquqi çərçivə yaradacaq yeni əhatəli ikitərəfli saziş üzrə danışıqların tez bir zamanda yekunlaşdırılmasına sadiqliklərini bir daha vurğulayıblar. Onlar, həmçinin yenilənmiş Azərbaycan-Aİ Tərəfdaşlıq Prioritetlərinin qəbul edilməsinin və bütün sahələrdə ikitərəfli gündəliyi daha da irəli aparmaq üçün Azərbaycan-Aİ Əməkdaşlıq Şurası da daxil olmaqla, mövcud dialoq mexanizmlərindən tam istifadənin vacibliyini qeyd ediblər.
5. Prezidentlər ayırıcı xətlərdən azad, dinc, sabit, qarşılıqlı əlaqəli və inkişaf edən Cənubi Qafqaz kimi ortaq strateji məqsədi bir daha təsdiqləyərək, regionda baş verən son müsbət hadisələri, xüsusilə də Azərbaycan-Ermənistan sülh prosesindəki tarixi irəliləyişi alqışlayıblar. Onlar 2025-ci il 8 avqust tarixli Vaşinqton Zirvə Görüşünün nəticələrini və Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin normallaşdırılması istiqamətində atılan sonrakı addımları yüksək qiymətləndiriblər. Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti iki ölkənin ikitərəfli dialoq vasitəsilə regionda davamlı sülhə nail olmaq istiqamətində səylərini Aİ-nin tam dəstəklədiyini bir daha təsdiqləyib.
6. Prezidentlər Azərbaycanın münaqişədən sonrakı dövrdə Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgələrində genişmiqyaslı yenidənqurma və inkişaf səylərini vurğulayıblar. Çətinliklərin, xüsusilə də mina ilə çirklənmənin miqyasını qeyd edərək, onlar Avropa İttifaqının humanitar minatəmizləmə sahəsində aparıcı beynəlxalq donor olduğunu vurğulayıb, beynəlxalq dəstəyin artırılmasına çağırış ediblər.
7. Prezidentlər "Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər"in həyata keçirilməsinin ticarət, daşımalar, sərmayə, iqtisadi dayanıqlılıq və təmiz enerji daxil olmaqla, müvafiq prioritet sahələrdə Azərbaycan-Aİ əməkdaşlığını genişləndirmək üçün imkanlar yaratdığını qeyd ediblər.
8. Prezidentlər Azərbaycanın regional daşımalarda, xüsusilə də Orta Dəhliz vasitəsilə Qara dəniz, Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya arasında nəqliyyat, ticarət, enerji və rəqəmsallaşma sahələrində əlaqələrin gücləndirilməsində oynadığı aparıcı rolu vurğulayıblar. Avropa İttifaqı “Qlobal Qapı” çərçivəsində daşımalar, digər müvafiq mexanizmlər, o cümlədən Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasında dəmir yolunun müasirləşdirilməsinə dəstək, həmçinin TRIPP-in icrası üzrə davam edən səylərlə bağlı Azərbaycanla əməkdaşlığa sadiqliyini bir daha təsdiqləyib. Onlar “Qlobal Qapı” təşəbbüsü çərçivəsində Azərbaycan-Aİ iqtisadi əməkdaşlığını və sərmayələrini gücləndirmək üçün İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Yüksəksəviyyəli İşçi Qrupunun yaradılmasını alqışlayıblar.
9. Prezidentlər uzunmüddətli vacib enerji tərəfdaşlığını xatırladaraq, Avropanın enerji təchizatının şaxələndirilməsində etibarlı tərəfdaş kimi Azərbaycanın rolunu etiraf ediblər və 2022-ci ildə imzalanmış enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun davamlı icrasına sadiqliklərini bildiriblər. Onlar Cənub Qaz Dəhlizi və Yaşıl Enerji Məşvərət Şurasının əhəmiyyətini, külək və Günəş enerjisi də daxil olmaqla, bərpaolunan enerji mənbələri sahəsində enerji əməkdaşlığının genişləndirilməsi potensialını, həmçinin Qara dəniz sualtı kabeli layihəsi kimi qarşılıqlı elektrik enerjisi bağlantısı təşəbbüslərini qeyd ediblər.
10. Prezidentlər 2024-cü ilin noyabr ayında Azərbaycan Respublikasının sədrliyi ilə Bakıda keçirilmiş Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu Sessiyasının (COP29) uğurlu nəticələrini alqışlayaraq, iqlim dəyişmələri və ətraf mühitin mühafizəsi sahələrində əməkdaşlığı möhkəmləndirməyə hazır olduqlarını bir daha təsdiqləyiblər.
11. Prezidentlər 2026-cı ilin may ayında keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun 13-cü Sessiyasına Azərbaycanın ev sahibliyi etməsini davamlı şəhərsalma və dayanıqlı şəhər inkişafı üzrə qlobal səylərə əhəmiyyətli töhfə kimi alqışlayıblar və bu Forumdan müvafiq sahələrdə Azərbaycan-Aİ əməkdaşlığını dərinləşdirmək üçün istifadə etməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
12. Prezidentlər mütəşəkkil cinayətkarlıq, terrorçuluq, ekstremizm, silah və narkotiklərin qanunsuz dövriyyəsi, çirkli pulların yuyulması, insan alveri və qeyri-düzgün miqrasiya kimi ortaya çıxan təhdidlərin qarşısını almaq məqsədilə müdafiə və təhlükəsizlik sahələrində daha sıx əməkdaşlığın faydasını vurğulayıblar.
13. Prezidentlər rəqəmsal transformasiya və innovasiya sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər. Onlar süni intellekt və inkişaf etməkdə olan digər texnologiyaların artan əhəmiyyətini etiraf ediblər, innovasiyanı, iqtisadi dayanıqlılığı və inkişafı gücləndirmək, həmçinin davamlı və artıma yönəlmiş rəqəmsal ekosistemləri təşviq etmək məqsədilə bu sahədə əməkdaşlığı gücləndirməyə hazır olduqlarını bildiriblər.
14. Prezidentlər səfərlərin artırılması da daxil olmaqla, insanlar arasında təmasların vacibliyini bir daha təsdiq ediblər. Onlar qarşılıqlı səyahətləri daha da asanlaşdırmaq məqsədilə Viza Sadələşdirilməsi Sazişinin davamlı icrasını alqışlayıblar, təhsil, mədəniyyət, gənclər və tədqiqat sahələrində əməkdaşlığın gücləndirilməsinə sadiqliklərini bildiriblər.
15. Liderlər İranda və Ukraynada baş verən son hadisələr də daxil olmaqla, əsas cari geosiyasi məsələləri müzakirə ediblər.

Press release 12 March 2026
Joint press statement by President Ilham Aliyev of the Republic of Azerbaijan and President António Costa of the European Council
1. On 11 March 2026, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev and the President of the European Council, António Costa met in Baku, the Republic of Azerbaijan.
1. Emphasizing the strategic importance of the Azerbaijan-EU partnership, the Presidents expressed their commitment to further deepening political dialogue and practical cooperation, building on the positive momentum of recent high-level meetings, including in the areas of security, energy and transport. This cooperation reflects the shared interest of both sides and contributes to the promotion of peace, stability, connectivity and sustainable development in the wider Black Sea, South Caucasus and Central Asia regions.
1. They reaffirmed that relations between the Republic of Azerbaijan and the European Union are grounded in mutual respect, equality and shared benefit, in full respect of the Charter of the United Nations and international law, including the sovereignty and territorial integrity of States.
1. The Presidents reiterated their commitment to the swift finalisation of negotiations on a new comprehensive bilateral agreement, which would provide a solid legal framework to further develop relations. They also underlined the importance of adopting renewed Azerbaijan-EU Partnership Priorities and making full use of existing dialogue mechanisms, including the Azerbaijan-EU Cooperation Council, to further advance the bilateral agenda in all areas.
1. Reaffirming their shared strategic objective of a peaceful, stable, interconnected and prosperous South Caucasus free of dividing lines, the Presidents welcomed the recent positive regional developments, notably the historic momentum in the Azerbaijan-Armenia peace process. They welcomed the outcomes of the 8 August 2025 Washington Summit and the subsequent steps taken towards the normalisation of relations between Azerbaijan and Armenia. The President of the European Council reiterated the EU’s full support for efforts of the two countries aiming to achieve sustainable peace in the region through bilateral dialogue.
1. The Presidents highlighted Azerbaijan’s large-scale post-conflict reconstruction and development efforts in its Garabagh and Eastern Zangezur regions. Acknowledging the scale of the challenges, particularly landmine contamination, they called for increased international support while noting that the European Union is the leading international donor in humanitarian de-mining.
1. The Presidents underscored that implementation of the “Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development” offers opportunities to expand Azerbaijan-EU cooperation in respective priority areas, including in trade, connectivity, investment, economic resilience and the clean energy.
1. The Presidents emphasised Azerbaijan’s key role in regional connectivity, notably through the Middle Corridor, strengthening transport, trade, energy and digital links between the Black Sea, the South Caucasus and Central Asia. The European Union reaffirmed its commitment to cooperation with Azerbaijan on connectivity under the Global Gateway, other relevant mechanisms, including support to railway modernisation in the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan, alongside ongoing efforts on the implementation of TRIPP. They welcomed the establishment of a High-Level Working Group on Economic Cooperation to strengthen Azerbaijan-EU economic cooperation and investments under the Global Gateway initiative.
1. Recalling longstanding critical energy partnership, the Presidents acknowledged Azerbaijan’s role as a reliable partner in the diversification of Europe’s energy supplies and committed to the further implementation of the Memorandum of Understanding on Strategic Partnership in the field of energy signed in 2022. They underlined the value of the Southern Gas Corridor and Green Energy Advisory Council and the potential to expand energy cooperation in renewables, including wind and solar power, as well as electricity interconnection initiatives, such as the Black Sea Submarine Cable project.
1. Welcoming the successful outcomes of the twenty-ninth session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) held in Baku in November 2024 under the presidency of the Republic Azerbaijan, the Presidents reaffirmed their readiness to enhance cooperation on climate change and environmental protection.
1. The Presidents welcomed Azerbaijan's hosting of the 13th session of the World Urban Forum, to be held in May 2026 as a significant contribution to global efforts on sustainable urbanization and resilient urban development and expressed readiness to leverage this Forum to deepen Azerbaijan-EU cooperation in respective areas.
1. The Presidents emphasised the benefits of closer cooperation in defense and security, to address emerging threats such as organised crime, terrorism, extremism, illicit trafficking in weapons and drugs, money laundering, human trafficking and irregular migration.
1. The Presidents underlined the importance of strengthening cooperation in digital transformation and innovation. They recognized the increasing significance of artificial intelligence and other emerging technologies, and expressed readiness to enhance cooperation in this domain with a view to fostering innovation, economic resilience and development, as well promoting sustainable and growth-oriented digital ecosystems.
1. The Presidents reaffirmed the importance of people-to-people contacts including through enhanced mobility. They welcomed continued implementation of the Visa Facilitation Agreement, with a view to further facilitating mutual travel, and committed to strengthening cooperation in education, culture, youth and research.
1. The leaders discussed the main current geopolitical issues, including the latest developments in Iran and Ukraine