Mətbuat şərhi 03 oktyabr 2025
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Kopenhagendə Niderland Krallığının Baş naziri Dik Sxof ilə görüşüb.
2 oktyabr tarixində Azərbaycan Respubliaksının Prezidenti İlham Əliyev Kopenhagendə Niderland Krallığının Baş naziri Dik Sxof ilə görüşüb.
Niderlandın Baş naziri Vaşinqtonda Ermənistan və Azərbaycan arasında sülh gündəliyinin irəliləyişi ilə bağlı əldə olunan nəticələr münasibətilə dövlətimizin başçısını təbrik edib və bu nailiyyətlərin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev isə öz növbəsində ABŞ Prezidenti Donald Trampın iştirakı ilə Ermənistan və Azərbaycan arasında imzalanmış Vaşinqton Bəyannaməsinin, həmçinin regional sülh naminə iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşdırılmasına dair sənədin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib, iki xalq arasında sülhün artıq mövcud olduğunu qeyd edib.
Görüş zamanı Niderland şirkətlərinin Azərbaycanda gəmiçilik, liman tikintisi, elektrik sənayesi, kənd təsərrüfatı, şəhərsalma və digər sahələrdə uğurla fəaliyyət göstərdikləri xüsusi vurğulanıb.
Müzakirələrdə, həmçinin, Azərbaycan ilə Niderland arasında beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələlərinə toxunulub.
Söhbət zamanı Niderlandın Baş naziri COP29-un Azərbaycanda uğurla keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırıb və tədbir zamanı beynəlxalq iqlim gündəliyi kontekstində mühüm nəticələrin əldə olunduğunu qeyd edib.

President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Dick Schoof, Prime Minister of the Kingdom of the Netherlands
On October 2, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Dick Schoof, Prime Minister of the Kingdom of the Netherlands, in Copenhagen.
The Prime Minister of the Netherlands congratulated the head of state on the results achieved in Washington regarding the advancement of the peace agenda between Armenia and Azerbaijan, emphasizing their significance.
President Ilham Aliyev, in turn, highlighted the importance of the Washington Declaration, signed between Armenia and Azerbaijan in the presence of U.S. President Donald Trump, and the document on the normalization of relations between the two countries for regional peace, noting that peace already exists between the two nations.
During the meeting, they emphasized that Dutch companies are successfully operating in Azerbaijan, spanning sectors such as shipping, port construction, the electrical industry, agriculture, urban planning, and other areas.
The discussions also touched upon cooperation between Azerbaijan and the Netherlands within international organizations.
The Prime Minister of the Netherlands extended congratulations on the successful hosting of COP29 in Azerbaijan, noting that significant results were achieved in the context of the international climate agenda during the event.