Azərbaycan Respublikası Xarici İşlər Nazirliyinin mətbuata açıqlaması
27 oktyabr 2015-ci ildə əldə olunmuş ilkin razılığa əsasən ATƏT-nin Minsk qrupunun həmsədrləri Ermənistan və Azərbaycan silahlı qüvvələrinin təmas xətti üzərindən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən Azərbaycan ordusunun nəzarət etdiyi ərazilərə keçiblər. Məhz bu vaxt ATƏT-in Fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi və onun səhra zabitləri Tərtər və Ağdərə (Azərbaycan Respublikasının Tərtər rayonu) arasındakıyolda atəşkəsin monitorinqi üzrə təlim keçirirdilər. ATƏT heyətinin təhlükəsizliyini təmin etmək üçün tədbirlərin görülməsinə dair əvvəlcədən razılığın əldə olunmasına baxmayaraq, Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən nəzarət edilən işğal olunmuş ərazilərdən Azərbaycan Respublikası silahlı qüvvələrinin mövqeləri istiqamətinə təkrar atəşlər açılıb. Bu insident ATƏT-in monitorinq heyətini Azərbaycan Respublikası silahlı qüvvələrinin mühafizəsinə sığınmağa vadar edib.
Bu insident zamanı hadisə yerində olmuş Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyinin nümayəndələrinin ifadələrinə görə ATƏT heyəti atəşi dayandırmaq və atəş açmamaq üçün zəmanətləri yeniləmək məqsədilə qarşı tərəflə əlaqəyə çıxıb.Mənbənin və atəşin açıldığı istiqamətin aydın şəkildə bəlli olmasına baxmayaraq, həmsədrlərin 29 oktyabr 2015-ci il tarixli bəyanatında bu insidentin müvafiq qaydada əks etdirilməməsi və atəşi pozan tərəfin adının qeyd olunmaması
təəssüf doğurur. Amma bu Ermənistan tərəfini törətdiyi bu və digər çoxsaylı təxribatlarına görə məsuliyyətdən azad etmir.
Azərbaycan Respublikası bu insidentin münaqişənin həlli istiqamətində olan səylərin pozulmasına qarşı qəsdən törədilmiş cəhd olmasına dair həmsədrlərin qiymətləndirməsini bölüşür. Azərbaycan dəfələrlə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırıb ki, son illər ərzində və xüsusilə 2015-ci ilin yanvarından etibarən Ermənistan tərəfindən atəşkəsin pozulması və silahlı təxribatların törədilməsinin tezliyi daha da artıb və daha zorakı xarakter alaraq, qadın və uşaqlar daxil
olmaqla, mülki Azərbaycan əhalisi arasında ölümlərə və xəsarətalma hallarına səbəb olub. 2015-ci ilin sentyabrında Nyu-Yorkda danışıqların növbəti mərhələsindən əvvəl Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən xüsusilə qoşunların təmas xətti boyunca yaşayan mülki Azərbaycan əhalisini hədəfə almaqla, böyük kalibrli avtomatik silahlar, mina atanlar və artilleriya vasitələrindən istifadə edərək atəşkəsin pozulması dramatik şəkildə intensivləşdirilib.
Xatırlatmaq yerinə düşər ki, Fransa Respublikasının Prezidenti Fransua Olland tərəfindən Azərbaycan və Ermənistan Prezidentlərinin 27 oktyabr 2014-cü ildə Parisdə təşkil olunmuş növbəti danışıqlarından sonra 6 noyabr 2014-cü ildə Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində genişmiqyaslı hərbi təlimlərə başlayıb. 12 noyabr 2014-cü ildə Ermənistan silahlı qüvvələrinin təlimlərdə iştirak edən iki ədəd “Mi-24” hücum helikopteri Azərbaycanın işğal olunmuş Ağdam rayonu yaxınlığında Azərbaycan silahlı qüvvələrinin yaxın ətrafına yan alıb və hücum manevrləri edib. Bu hücuma cavab olaraq, helikopterlərdən biri vurulub. Ermənistan tərəfinin davamlı və qəsdli təxribatları gərgin vəziyyət yaratmaq, münaqişənin siyasi həlli istiqamətində olan səyləri pozmaq və işğala əsaslanan status kvonu möhkəmləndirmək kimi açıq məqsəd güdür.
Azərbaycan Respublikası bir daha Ermənistan tərəfindən əxribatlara son qoymasını, münaqişənin həlli prosesində konstruktiv mövqe nümayiş etdirməsini, beynəlxalq öhdəliklərinə əməl etməsini və Azərbaycan ərazilərindən öz qoşunlarını çıxarmasını tələb edir.

Press release by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
On 27 October 2015, upon initial agreement the OSCE Minsk Group co-chairs passed from the occupied territories of Azerbaijan through the line of contact between the armed forces of Armenia and Azerbaijan to
the territories controlled by Azerbaijan army. At the very moment a ceasefire monitoring exercise was conducted by the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office and his field officers on
the road between Tartar and Aghdara (Tartar district of Azerbaijan).Despite prior agreement to undertake measures to ensure safety of the OSCE personnel, repeated gunfire was shot from the occupied territories
controlled by Armenia’s armed forces in the direction of the positions of the armed forces of the Republic of Azerbaijan. This incident forced the OSCE monitoring team to seek protection of the Azerbaijani armed
forces.
According to the representatives of the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan, who were on the ground at a time of the incident, the OSCE team immediately contacted the opposite side to have
the fire halted and to renew guarantees to hold fire. It is regrettable that despite the obvious source and direction from which shots were fired, the Co-Chairs did not find space in their statement of 29 October
2015 to reflect properly this incident and did not name the violator.However, this does not relieve the Armenian side of the responsibility for this and other numerous provocations.
The Republic of Azerbaijan shares the assessment of the Co-Chairs that this incident represents a deliberate attempt to undermine efforts towards a settlement. Azerbaijan has repeatedly brought to the attention
of the international community that over the past years and,specifically, since January 2015, cease-fire violations and armed provocations of the Armenian side have become more frequent and violent,
causing, inter alia, deaths and injuries among Azerbaijani civilians,including women and children. Ahead of the next round of talks in September 2015, in New York, Armenia’s armed forces dramatically
intensified cease-fire violations, using mortars and large-caliber machine guns and artillery, specifically targeting Azerbaijani civilians living in the areas along the Line of Contact.
It is worth to recall that just after another round of talks of Azerbaijan and Armenian Presidents in Paris on 27 October 2014, arranged by the President of the French Republic, Mr. Francois Hollande, on 6
November 2014, the armed forces of Armenia started large-scale military exercises in the occupied territories of Azerbaijan. On 12 November 2014, two "Mi-24" attack helicopters of the air forces of the Republic
of Armenia, who were also deployed for the military exercises,approached and made attack maneuvers in the immediate vicinity of the positions of the armed forces of Azerbaijan in the occupied Aghdam
district of Azerbaijan. As response to this attack one of the helicopters was shot down.
Consistent and deliberate provocations of the Armenian side pursue the obvious goal to create explosive situation on the ground, undermine the efforts for the political resolution of the conflict and consolidate the
status-quo of occupation.
The Republic of Azerbaijan once again demands from the Armenian side to put an end to its provocations, engage constructively in the conflict settlement process, comply with its international obligations and to