Mətbuat şərhi 26 oktyabr 2020
İyirmi beş illik fasilədən sonra BMT Təhlükəsizlik Şurasında Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsinə dair 29 sentyabr və 19 oktyabr tarixlərində müzakirələr keçirilib.
Təəssüf hissi ilə qeyd etmək istərdik ki, 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurasının Azərbaycan ərazilərinin işğalı ilə əlaqədar 822, 853, 874 və 884 saylı dörd qətnaməsinin qəbul olmasına baxmayaraq, BMT TŞ-də Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə əlaqədar sonuncu müzakirələr 1995-ci ildə keçirilib.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrində Ermənistanın Azərbaycana qarşı gücdən istifadə etməsi pislənilir, Dağlıq Qarabağın Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi olduğu vurğulanır və Ermənistan qoşunlarının Azərbaycanın işğal edilmiş bütün ərazilərindən qeyd-şərtsiz və tam çıxarılması tələb olunur.
Oktyabrın 19-da BMT TŞ-də Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi ilə əlaqədar keçirilmiş müzakirələrdən sonra Təhlükəsizlik Şurasının sədri adından bəyanat layihəsi hazırlanıb. Bəyanat layihəsində BMT TŞ-nin məlum qətnamələrinə istinad öz əksini tapmayıb. Sözügedən layihə əsasən Rusiya Federasiyası və Fransa tərəfindən hazırlanıb.
BMT TŞ-nin qeyri-daimi üzvləri olan və Qoşulmama Hərəkatının (QH) üzvü olan İndoneziya, Niger, Tunis, Vyetnam, Cənubi Afrika, Sent Vinsent və Qrenadin və Dominikan Respublikası iki dəfə sükut prosedurunu pozaraq, BMT TŞ-nin qətnamələrinə istinadın bəyanata daxil edilməsinə israr ediblər. Bununla həmin dövlətlər BMT Nizamnaməsinə, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə, BMT TŞ-nin qətnamələrinə, Bandunq prinsiplərinə, QH-nin sənədlərinə sadiqliyini növbəti dəfə nümayiş etdiriblər.
Qoşulmama Hərəkatı üzv dövlətlərinin israrlı və prinsipial mövqeyindən sonra haqqında bəhs olunan bəyanat layihəsi rəsmən geri götürülüb.
Prezident İlham Əliyev İndoneziya, Niger, Tunis, Vyetnam, Cənubi Afrika, Sent Vinsent və Qrenadin və Dominikan Respublikasına həmrəylik göstərərək ədalətli və prinsipial mövqelərinə görə təşəkkürünü ifadə edir. Bildirir ki, Qoşulmama Hərəkatının Sədri kimi 2019-cu ildə Bakıda keçirilmiş XVIII Zirvə toplantısında çıxışında dediyi kimi, bundan sonra da üzv dövlətlərin maraqlarını, beynəlxalq hüququ və ədaləti BMT-də və digər beynəlxalq təşkilatlarda müdafiə edəcək.
Qoşulmama Hərəkatının Sədri qismində Prezident İlham Əliyev bütün QH üzv ölkələrinə müraciət edərək Bandunq prinsipləri əsasında həmrəyliyə, birliyə və qarşılıqlı dəstəyə çağırır

Press release 26 October 2020
After a 25-year break, the UN Security Council held discussions on the Armenia-Azerbaijan conflict on September 29 and October 19. We regret to say that despite the adoption of four UN Security Council resolutions 822, 853, 874 and 884 on the occupation of Azerbaijani territories in 1993, the UN Security Council held the last discussions on the Armenia-Azerbaijan conflict in 1995.
The UN Security Council resolutions condemn the use of force by Armenia against Azerbaijan, emphasize that Nagorno-Karabakh is an integral part of Azerbaijan and demand the unconditional and complete withdrawal of Armenian troops from all occupied territories of Azerbaijan.
On behalf of the president of the Security Council, a draft statement was prepared following the discussions on the Armenia-Azerbaijan conflict on October 19. The draft statement did not include references to the four resolutions of the UNSC. The project was developed mainly by the Russian Federation and France.
Non-permanent members of the UNSC and members of the Non-Aligned Movement Indonesia, Niger, Tunisia, Vietnam, South Africa, Saint Vincent and the Grenadines and the Dominican Republic have twice broken the silence procedure and insisted on including references to the UNSC resolutions in the statement. Thus, these states once again demonstrated their commitment to the UN Charter, norms and principles of international law, UNSC resolutions, Bandung principles and NAM documents.
Following the persistent and principled position of the Non-Aligned Movement member states, the draft statement was officially withdrawn.
President Ilham Aliyev expresses gratitude to Indonesia, Niger, Tunisia, Vietnam, South Africa, Saint Vincent and the Grenadines and the Dominican Republic for their fair and principled stance. The President notes that, as he stated in his speech at the 18th Summit in Baku in 2019 as chairman of the Non-Aligned Movement, he will continue to defend the interests of the member states, international law and justice in the UN and other international organizations.
As chairman of the Non-Aligned Movement, President Ilham Aliyev calls on all the Non-Aligned Movement member states to show solidarity, unity and mutual support based on the Bandung principles.