Mətbuat şərhi 10 mart 2016
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev martın 10-da IV Qlobal Bakı Forumunun rəsmi açılışından sonra “Euronews” telekanalına müsahibə verib.
-Cənab Prezident, Azərbaycan kimi neft-qaz istehsal edən ölkə üçün iqtisadiyyatı şaxələndirmək, neftin qiyməti ilə bağlı hazırkı dövrdə biznes modelini dəyişmək nə dərəcədə əhəmiyyətlidir?
-Əslində biz iqtisadiyyatın şaxələndirilməsi üzərində uzun illərdir ki, işləyirik. Lakin hazırda - neftin qiymətinin çox aşağı olduğu bir dövrdə bu, bizim üçün əsas prioritetə çevrilib. Biz neft və qazdan asılılığı azaltmağa nail olmuşuq. Hazırda neft və qaz bizim ümumi daxili məhsulun cəmi 30 faizini təşkil edir. Lakin bizim hədəfimiz neftin qiymətindən asılı olmayacaq inkişaf modeli yaratmaqdır və bu proses davam edir. Hazırda biz Beynəlxalq Valyuta Fondu tərəfindən dəstəklənən əsasən qeyri-neft sektorunun sahələrini - kənd təsərrüfatının, informasiya texnologiyalarının, turizmin inkişafını və digər sahələri əhatə edən geniş islahatlar paketi təqdim edirik. Bu səbəbdən də əminəm ki, qarşıdakı illərdə Azərbaycanın neftdən asılılığı daha da azalacaq.
-Neftin və neftin qiymətinin qlobal təhlükəsizliyə, xüsusilə Yaxın Şərqdə təhlükəsizliyə təsiri Sizi nə dərəcədə narahat edir?
-Biz neftin qiymətinin azalması ilə qlobal təhlükəsizlik arasında birbaşa əlaqə görmürük. Lakin sözsüz ki, uzunmüddətli perspektivdə neftin qiyməti aşağı olaraq qalsa, bu, bəzi problemlərə, iqtisadi və sosial problemlərə yol aça bilər. Çünki bəzi ölkələr neftdən gəlir götürməyə adət edib. Həmin səbəbdən də neft gəlirləri azalsa, bu, büdcə ixtisarları ilə nəticələnə bilər. Buna görə də bu, baş verə bilər. Düşünürəm ki, neft hasil edən hər bir ölkənin əsas hədəfi neftdən asılılığı azaltmaq, innovasiyalara, təhsilə və müasir texnologiyalara investisiya yatırmaq, neft və qaz layihələrindənsə müxtəlif başqa layihələri ixrac etməkdir. Bunlar baş tutsa, düşünürəm ki, regionda təhlükəsizlik yüksək səviyyədə təmin olunacaq.

President Ilham Aliyev was interviewed by Euronews channel
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev was interviewed by Euronews channel following the official opening of the fourth Global Baku Forum.
-Mr. President, how important is it for oil and gas producing countries like Azerbaijan to diversify their economies, to change their business models in the current oil prices turmoil?
-Actually we are working on diversification of economy for many years. But now when the oil prices are very low this becomes our main priority. We managed to reduce dependence on oil and gas, and now oil and gas is only 30 percent of our GDP. But our target is to create a model of development which will not depend on oil prices. And it is happening. We are introducing now a broad package of reforms which are supported by IMF. Main concern is the areas of non-oil sector – agriculture, IT development, tourism and other sectors. Therefore, I am sure that in the coming years dependence on oil in Azerbaijan will even reduce.
-How concerned are you about the impact of falling oil prices on global security particularly in the Middle East?
-We don’t see a direct link between reduction of oil prices and global security. But, definitely, in the long term if oil prices remain low, it may lead to some problems, economic and social problems because some countries are used to have a lot of revenues from oil sales that already reduced. There could be cuts in budgets. Therefore, that could happen. But the main objective of every oil producing country, I think, is to reduce dependence on oil, to invest in innovation, education, modern technologies and to export different projects rather than oil and gas. If it happens, then, I think, security in the region will be provided at the high level.