Mətbuat şərhi 16 oktyabr 2015
Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarov Nyu-Yorkda BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının Dostları Qrupunun illik iclasında çıxış edib.
Nazir deyib ki, dinə və ya etiqada əsaslanan dözümsüzlüyün, ayrı-seçkiliyin və şiddətin artmaqda olduğu müasir dünyada mədəniyyətlərarası və ya dinlərarası dialoq dözümlülüyün, davamlı sülhün, stabilliyin və inkişafın təşviq edilməsinin ən əhəmiyyətli vasitələrindən birinə çevrilib. BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansı ölkələr, mədəniyyətlər və sivilizasiyalar boyunca dözümlülüyün, sülhün və qarşılıqlı anlaşmanın təşviqi üçün qlobal dialoq və əməkdaşlığın gücləndirilməsində mühüm rol oynayır.
E.Məmmədyarov deyib: “Azərbaycan bütün səviyyələrdə mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqun təşviqinə böyük önəm verir və bu məqsədlə BMT-nin Sivilizasiyalar Alyansının fəaliyyətini tam dəstəkləyir.
Şərqlə Qərbin kəsişməsində yerləşən və bununla da hər iki sivilizasiyanın dəyərlərini qoruyub saxlayan Azərbaycan sivilizasiyalar arasında yalnız coğrafi körpü rolunu deyil, həmçinin mədəniyyətlərarası körpü rolunu da oynayır. Biz ölkəmizin mədəni müxtəlifliyini ona dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqu və anlaşmanı təşviq etməyə töhfə verən, etnik və dini müxtəlifliyi dəstəkləməyə və icmalar arasındakı əlaqələri inkişaf etdirməyə geniş imkan verən güc və üstünlük hesab edirik.
Sivilizasiyalar Alyansının Dostları Qrupuna qoşulmasından sonra keçən dövr ərzində Azərbaycan mədəniyyətlərarası və dinlərarası dialoqu təşviq etmək məqsədilə region və digər ölkələrdən olan siyasi, mədəni və dini liderləri bir araya gətirərək çoxsaylı yüksək səviyyəli və əməli fəaliyyətə yönəlmiş tədbirlərə ev sahibliyi edib. Biz 2016-cı ilin aprel ayında Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Sivilizasiyalar Alyansının 7-ci Qlobal Forumunun Bakı şəhərində keçirilməsini planlaşdırır və bu tədbirin real nəticələr verəcəyinə ümid edirik. Habelə, Azərbaycan bütün dünyada mədəni müxtəliflik ideyalarının yayılması məqsədilə əhəmiyyətli təşəbbüslər irəli sürüb. Biz 2011-ci ildən etibarən Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Sivilizasiyalar Alyansı, UNESCO, Dünya Turizm Təşkilatı, Avropa Şurası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və ISESCO ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində “Bakı prosesi” kimi tanınan üç “Mədəniyyətlərarası Dialoq üzrə Dünya Forumu” təşkil etmişik”.
Nazir bu iclasın stereotiplərin və anlaşılmazlığın öhdəsindən gəlməyə yönəlmiş səylərə əhəmiyyətli töhfə verəcəyindən, fərqli mədəniyyətlərin və dinlərin nümayəndələri arasında ədavəti azaltmaqla dialoqu, anlaşmanı və qarşılıqlı hörməti təşviq edəcəyindən əminliyini bildirib.

Press release 16 October 2015
FM Mammadyarov: Azerbaijan attaches primary importance to promotion of intercultural and interreligious dialogue at all levels
Baku, October 2, AZERTAC
“Azerbaijan attaches primary importance to the promotion of intercultural and interreligious dialogue at all levels and fully supports the activity of the United Nations Alliance of Civilizations to that end,” said Elmar Mammadyarov, Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan, as he addressed the annual meeting of the Group of Friends of the UNAOC.
Elmar Mammadyarov noted: “In the contemporary world of growing intolerance, discrimination and violence based on religion or belief, intercultural and interreligious dialogue has become one of the most important tools in promoting tolerance, sustainable peace, stability and development. The United Nations Alliance of Civilizations plays an important role in fostering a global dialogue and cooperation for the promotion of tolerance, peace and better understanding across countries, cultures and civilizations.
Located at the crossroads of the East and the West and thus maintaining the values of both civilizations, Azerbaijan is playing not only the role of a geographical bridge, but also acts as an intercultural bridge between civilizations. We consider our country’s cultural diversity as strength and advantage, which gives it an ample opportunity to contribute to the promotion of interreligious and intercultural dialogue and understanding, encourage ethnic and religious diversity and develop inter-communal links.
Over the period passed since joining the Groups of Friends of the Alliance of Civilizations, Azerbaijan has hosted a number of high-profile and action-oriented events, bringing together political, cultural and religious leaders from the region and other countries to promote intercultural and interfaith dialogue. We are planning to hold the Seventh Global Forum of UNAOC in Baku in April 2016 and count on practical outcomes of this event.”
The FM added: “Moreover, Azerbaijan has put forward important initiatives aimed at disseminating ideas of cultural diversity throughout the world. Since 2011, in partnership with the United Nations Alliance of Civilizations, UNESCO, World Tourism Organization, the Council of Europe, the Organization of Islamic Cooperation and ISESCO, we organized three “World Forums on Intercultural Dialogue”, also known as the “Baku process”.
I am confident that our today’s meeting will make an essential contribution to the efforts aimed at overcoming the stereotypes and misconceptions, diminishing hostility and promoting dialogue, understanding and mutual respect among peoples of different cultures and religious.”