“Antalya Ekspo 2016” sərgisində Azərbaycan pavilyonu birinci yer tutub
Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən və oktyabrın 30-da başa çatan “Antalya Ekspo 2016” Beynəlxalq Botanika Sərgisindəki Azərbaycan pavilyonu birinci yer tutub. Azərbaycan pavilyonu birinciliyi eksteryer və interyer bağçası nominasiyasında əldə edib.
AZƏRTAC xəbər verir ki, bu kateqoriyada birinci yeri Azərbaycanla yanaşı, Çin, Almaniya, Koreya Respublikası, Qətər, Tailand və Yaponiya pavilyonları da qazanıb.
Qeyd edək ki, “Antalya Ekspo 2016”da iki min kvadratmetrədək ərazini əhatə edən Azərbaycan milli pavilyonu Heydər Əliyev Mərkəzinin dəstəyi ilə qurulmuşdu.
Azərbaycanın milli pavilyonunda ölkəmizin zəngin faunası, unikal biomüxtəlifliyi və bağçılıq mədəniyyəti nümayiş etdirilib, həmçinin Azərbaycana həsr olunan, onun təbii gözəlliklərindən ilhamlanaraq yaradılan sənət növlərindən ibarət sərgilər təqdim edilib.
Eksteryer və interyer bağçası kateqoriyası üzrə ikinci yeri Nepal, Macarıstan, İtaliya, Yaponiya, Niderland, Sinqapur, üçüncü yeri Gürcüstan, Qazaxıstan, Keniya, Türkmənistan və Hindistan tutub.
Sərginin başa çatması münasibətilə keçirilən tədbirdə yaşıl şəhər, eksteryer bağçası, universitet bağçası nominasiyaları ilə yanaşı, xüsusi mükafatlar da təqdim olunub.
Mükafatlandırma mərasimində çıxış edən “Antalya Ekspo 2016”nın təşkilat komitəsinin sədri, Türkiyənin qida, kənd təsərrüfatı və heyvandarlıq naziri Faruk Çelik bildirib ki, sərgi 191 gün ərzində 4,5 milyondan artıq yerli və əcnəbi ziyarətçi qəbul edib. Bəzi günlər pavilyonlarla tanış olanların sayı 70 mini ötüb. Beynəlxalq sərgidə 54 ölkə iştirak edib.
Aprelin 22-də açılan “Antalya Ekspo 2016” Beynəlxalq Botanika Sərgisinin fəlsəfəsi “Gələcək nəsillər üçün yaşıl bir dünya”, mövzusu “Çiçək və uşaq”, şüarı isə “Gələcəyi yaşıllaşdır” olub.

Azerbaijan`s booth has won the first place at Expo 2016 Antalya International Botanical Exhibition held on October 30 in Antalya, Turkey.
The booth was named best for the exterior and interior garden works.
Apart from Azerbaijan, China, Germany, Republic of Korea, Qatar, Thailand and Japan were awarded the first place.
The Azerbaijani national booth which occupies an area nearly 2,000 square metres at Expo 2016 Antalya, was installed with the support of the Heydar Aliyev Foundation.
It featured rich fauna, unique bio diversity and gardening culture of the country, as well as arts exhibitions inspired by natural beauty.
Nepal, Hungary, Italy, Japan, the Hetherlands and Singapore ranked second, while Georgia, Kazakhstan, Kenya, Turkmenistan and India finished third.
Addressing the awarding ceremony, chairman of the organizing committee of Antalya Expo 2016, Turkish Minister of Food, Agriculture and Livestock Faruk Celik noted that within 191 days the exhibition has received 4.5 million local and foreign visitors.
The number of those who reviewed the exhibitions exceeded 70,000. The participant countries in the international exhibition included 54.
The International Botanical Exhibition Antalya Expo 2016 which openerd on April 22, started with the philosophy of "Cultivating a Green Life for Future Generations", it has adopted the theme of "Flowers and Children" along with the motto "A Green Life for Future Generations". History, Bio-Diversity, Sustainability and Green Cities make up the four subthemes of EXPO 2016 Antalya.