3 sentyabr 2015-ci il tarixində Maastrixt İdarəetmə Məktəbində (MSM) Biznesin idarə olunması ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin buraxılış mərasimi baş tutmuşdur.
Maastrixt şəhərinin meri xanım Annemarie Penn Strakeç Limburq vilayəti rəsmiləri, Niderlandda akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin təmsilçiləri, biznes dairələrinin iştirak etdiyi mərasimdə Azərbaycan Diplomatik Akademiyasının (ADA) rektoru, nazir müavini cənab Hafiz Paşayev, Azərbaycanın Niderland Krallığındakı Səfiri cənab Mir-Həmzə Efendiyev, eləcə də Səfirliyin və ADA-nın nümayəndələri iştirak etmişlər.
24 may 2013-cü ildə Maastrixtdə keçirilən Azərbaycan günü zamanı iki təhsil mərkəzi arasında imzalanmış Enerji idarəçiliyi sahəsində biznesin idarə olunması ixtisası üzrə proqram hal-hazırda uğurla davam etdirilməkdədir. Belə ki, bu proqram üzrə təhsilini başa vuran tələbələr həm ADA, həm də MSM-in diplomlarına yiyələnirlər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan MSM-in idarə heyətinin sədri Rene van der Linden qonaqları salamlayaraq, MSM-dəki tədris standartları və mövcud beynəlxalq mühitdən söz açmış, məzunlara uğurla arzulamışdır. Azərbaycanla əməkdaşlıq perspektivlərinə gəlincə ADA-dan olan birinci MBA məzunlarının uğurunu vurğulamış, gələcəkdə hər iki təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşəcəyinə, yeni təhsil proqramlarının əsasının qoyulacağna ümid etdiyini bildirmişdir. Məzun günündə çıxış edən cənab Hafiz Paşayev sözügedən proqramın ilk məzunlarını təbrik edərək yüksək səviyyəli proqramın tərtibi və uğurla həyata keçirilməsinə görə MSM rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirmişdir. Cənab Paşayev iqtisadiyyatı günü-gündən inkişaf edən müstəqil Azərbaycan Respublikasının zamanın tələblərinə cavab verən təhsil almış dinamik biznes idarəçiləri və liderlərinə eytiyac olduğunu vurğulamışdır. O, ilk məzunlara gələcək biznes fəaliyyətlərində yeni nailiyyətlər arzulamışdır və onların həm Azərbaycanda, həm də beynəlxalq səviyyədə uğurlu olacaqlarına əminliyini bldirmişdir.
Qeyd edək ki, bu il sözügedən proqramın Azərbaycandan olan ilk 30 nəfər məzununa MSM-in diplomu təqdim olunmuşdur.

Press release 14 September 2015
Graduation ceremony of students from business administration faculty of Maastricht School of Management (MSM) took place on 3rd of September 2015
The Mayor of Maastricht city   Annemarie Penn  Strakech, Limburg officials, representatives of diplomatic corpus accredited in the Netherlands, business circles, as well as Director of Azerbaijan Diplomatic Academy, Deputy-Foreign Minister Hafiz Pashayev, Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of the Netherlands Mir-Hamza Efendiyev and also the representatives of the Embassy and ADA took part in the ceremony.
As it is very well known the cooperation between ADA and MSM develops successfully. So according to the agreement signed between these two education centers on 24th of May 2013 during the Day of Azerbaijan held in Maastricht the program called Business Administration in the Energy Management Field was opened and currently successfully implemented. As a result the students graduated from this program got two diplomas from ADA and MSM.
Opening the ceremony the Chair of the board of MSM Rene van der Linden welcomed the guests and talked about the educational standards and international environment of MSM as well as congratulated the graduates. Speaking about the perspectives of cooperation with Azerbaijan he underlined the success of first MBA graduates from ADA and expressed a hope for continuation of cooperation between two institutions and creation of new educational programs in future.
Speaking on the  ceremony  Director Hafiz Pashayev congratulated the first graduates of the program and expressed the gratitude to the management of MSM for the organization of the program on a high level and its successful implementation. Director Pashayev emphasized that independent Republic of Azerbaijan with growing day by day economy needs dynamic business leaders and managers who got the education which meets requirements of the time. He wished further success to the first graduates and expressed his assurance that they will be successful as in Azerbaijan as on the international level.
It is important to mention that 30 Azerbaijani graduates were granted by MSM diplomas.
The ceremony was concluded by the perfomance of Eurasia Quartet of the Maastricht Academy of Music and reception.