2 aprel 2016-cı il tarixindən etibarən intensivləşən Azərbaycan - Ermənistan silahlı münaqişəsi kontekstində Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüququn pozulmasının davam etdirilməsinə dair məlumat
Artıq 20 ildən çoxdur ki, Ermənistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı güc tətbiq etməkdədir. Ermənistan Azərbaycan ərazilərinin 20 faizini işğal etmiş və 1 milyondan artıq azərbaycanlını etnik təmizləməyə məruz qoymuş, Azərbaycan ərazisində çoxsaylı digər müharibə cinayətləri, bəşəriyyət əleyhinə cinayətlər və soyqırım törətmişdir. Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünü təsdiq edən və işğalçı qüvvələrin Azərbaycan ərazisindən dərhal, tamamilə və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinə Ermənistan açıq şəkildə məhəl qoymur.
2016-cı ilin 2 aprel tarixində səhər erkən saatlardan başlayaraq Ermənistan münaqişə zonasında hərbi fəaliyyətini intensivləşdirərək, mülki əhaliyə qarşı müharibə cinayətləri və bəşəriyyət əleyhinə cinayətlərə bərabər tutulan çoxsaylı aktlar törətmişdir. Bu müddət ərzində Ermənistan tərəfi Ermənistan və Azərbaycan silahlı qüvvələrinin təmas xətti boyunca sıx məskunlaşmış ərazilərdə yaşayan, aralarında qadınlar, uşaqlar və ahılların da olduğu qeyri-döyüşçü mülki əhaliyə qarşı qəsdən, sistematik və hədəflənən hücumlar etmişdir. 32 yaşayış məntəqəsinin bombalanması nəticəsində aralarında 16 yaşdan kiçik 2 uşaq olmaqla 6 mülki şəxs həlak olmuş, 26 şəxs ağır yaralanmışdır. Hücumlar nəticəsində həmçinin çoxsaylı ictimai və şəxsi mülkiyyətə, o cümlədən mülki infrastrukturlara ciddi ziyan dəymişdir. 232 fərdi yaşayış evi, 99 elektrik dirəyi, 3 elektrik yarımstansiyası, kilometrlərlə su və qaz boruları dağıdılmışdır. Məktəblər, xəstəxanalar və ibadət yerləri də daxil olmaqla sosial müəssisələrə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən idarə olunan raket zərbələri endirilmişdir. 1 məscid ibadət zamanı yüksək kalibrli artilleriya mərmiləri ilə vurulmuşdur. Hücumların nəticələrinə dair 06 aprel 2016-cı il tarixinə olan müvafiq məlumat əlavə olunur.
Ermənistanın qeyd olunan cinayətkar əməlləri beynəlxalq humanitar hüququn, xüsusən də 1949-cu il Cenevrə Konvensiyaları və onlara əlavə protokolların, eləcə də Silahlı münaqişələr zamanı mədəni obyektlərin mühafizəsinə dair 1954-cü il Haaqa Konvensiyasının müddəalarının kobud şəkildə pozulmasıdır. Mülki əhaliyə qarşı törədilmiş bu qəsdli hücumlar nəticəsində çoxlu sayda mülki şəxs özünün yaşamaq, sağlamlıq, təhsil və dini etiqadların yerinə yetirilməsi kimi fundamental hüquqlarından məhrum edilmişdir.
Ermənistan tərəfindən ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı güc tətbiq edilməsinin qarşısının alınması və Azərbaycanın beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilindəki mülki əhali və əmlakın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün Azərbaycan tərəfi müvafiq cavab tədbirləri görməkdədir.
Azərbaycan dəfələrlə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmışdır ki, regionda hökm sürən gərginliyin başlıca səbəbi Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərində qeyri-qanuni mövcudluğudur. Ermənistanda bir qrup müharibə canisi tərəfindən idarə olunan hazırkı hərbi diktatura rejiminin son əməlləri beynəlxalq sülh və təhlükəsizlik, eləcə də sivil dünyanın önəm verdiyi dəyərlər üçün ciddi təhlükə təşkil edir. Azərbaycan Respublikası beynəlxalq ictimaiyyəti Ermənistanı beynəlxalq humanitar hüququ kobud şəkildə pozduğuna görə ittiham etməyə çağırır. Azərbaycan regionda sülh və ədalətin təmin edilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəkdir.

Press release 06 April 2016
Information on further violations of international humanitarian law by Armenia in the context of intensification of the armed conflict between Armenia and Azerbaijan since April 2, 2016
For more than two decades, Armenia has been using force against the territorial integrity of Azerbaijan. It occupied twenty percent of Azerbaijan’s territories and ethnically cleansed about one million Azerbaijanis from those areas, and committed numerous other war crimes, crimes against humanity, and genocide. Armenia openly disregards the UN Security Council resolutions No 822, 853, 874 and 884 that reaffirm the territorial integrity of Azerbaijan, and demand immediate, full and unconditional withdrawal of occupying forces from Azerbaijani territories.
Starting from the early morning of April 2, 2016, Armenia has intensified its military activity in the conflict area, which has been accompanied with numerous acts of violation of international humanitarian law tantamount to war crimes and crimes against humanity. Armenia has been conducting systematic, deliberate and targeted attacks on non-combatant civilian population encompassing inter alia women, children and elderly residing in the densely populated areas adjacent to the line of contact of armed forces of Armenia and Azerbaijan. As a result of the bombardment of 32 settlements, 6 civilians, among them 2 children below 16 years, were killed and 26 civilians were seriously wounded. Without timely use of effective civil defense measures, the number of causalities among population would be significantly higher. Substantial damages were inflicted upon private and public property, including civilian critical infrastructure. 232 private houses, 99 electricity poles, 3 electrical substations, kilometers of water and gas pipelines were destroyed. Guided missile attacks were directed on social facilities, including schools, hospitals, and places of worship. Instruction had to be suspended in 28 of the damaged schools. One mosque was hit during prayer with high-caliber artillery shells. Compiled information on the consequences of attacks, as of 6 April 2016, is attached.
Armenia’s actions represent a grave violation of international humanitarian law, in particular the provisions of the Geneva Conventions of 1949 and Additional Protocols thereto, as well as 1954 Hague Convention on the protection of cultural property in the event of armed conflict. As a result of those deliberate attacks, a large number of civilians have been deprived of their basic rights to life, health, property, education, communication, and practicing their religion.
Azerbaijan has taken appropriate measures to counter Armenia’s use of force against its territorial integrity and sovereignty, and to ensure the safety of civilian population and property within its internationally recognized borders.
Azerbaijan has repeatedly brought to the attention of the international community that the primary reason of the tension in the region is the unlawful presence of the armed forces of Armenia in the territories of Azerbaijan. The recent actions of the military dictatorship of Armenia, which is led by a group of war criminals, represents a serious challenge to international peace and security, and the values that the civilized world stands for. The Republic of Azerbaijan calls upon the international community to condemn Armenia on its blatant violation of international humanitarian law. Azerbaijan will spare no efforts to ensure peace and justice in the region.